رقاصه شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رقاصه شهر
Raghaseh-shahr.jpg
پوستر فیلم
کارگردانشاپور قریب
تهیه‌کنندهعباس همایون
ایرج صادقپور
نویسندهرضا میرلوحی
بازیگرانناصر ملک‌مطیعی
فروزان
موسیقیاسفندیار منفردزاده
فیلم‌بردارایرج صادقپور
تدوین‌گرشاپور قریب
تاریخ‌های انتشار
۲ مهر ۱۳۴۹
مدت زمان
۱۲۰ دقیقه
کشور ایران
زبانفارسی
فروش گیشه۳٬۱۰۰٬۱۰۰ تومان

رقاصه شهر دومین ساختهٔ شاپور قریب در زمینهٔ کارگردانی فیلم سینمایی می‌باشد که به طریقهٔ سیاه و سفید و در سال ۱۳۴۹ ساخته شده‌است. می‌توان این دومین ساختهٔ شاپور قریب را فیلمی دانست که به یک نسبت مساوی از مایه‌ها و لحظات ناب سینمایی برخوردار است.

خلاصه داستان[ویرایش]

«لوطی» میانسال که بنگاه چوب بری دارد به لحاظ بی‌توجهی‌های همسرش به رقاصه ای متمایل می‌شود. رقاصه نیز عاشق او می‌شود و کارش را کنار می‌گذارد. وقتی همسر مرد از او می‌خواهد که مردش را به او بازگرداند، رقاصه با مرد را می‌گذارد و مجدداًبه کار سابقش بازمی‌گردد. لوطی که از نظر احساسی زخم خورده، رقاصه را به شدت مضروب می‌کند و نزد همسرش بازمی‌گردد. رقاصه با اینکه عشقش را از دست داده مع‌هذا خوشحال است که خوشبختی خانواده ای را شکل داده‌است.

بازیگران[ویرایش]

فروزان و ناصر ملک‌مطیعی
  • گیتا

انتقادات به فیلم[ویرایش]

در نگاه اول، رقاصه شهر، فیلمی با یک قصهٔ مبتذل و پیش پا افتاده بنظر می‌رسد؛ اما چنین نیست، چرا که تماشاگر با دیدن فیلم، با اثری غیرقابل قیاس با دیگر فیلم‌های فارسی همنام و هم مضمون روبرو می‌شود. این فیلم به راحتی می‌توانست در دست یک کارگردان کم مایه از هم بپاشد. اما شاپور قریب با دید و بینشی ظریف فکر خود را به تصویر درمی‌آورد و بیان تصویری او اینجا و آنجا گیرا و مبتکرانه است (شروع و پایان فیلم). اگر بشود کثرت رقص یکنواخت فروزان را به پای آن گذاشت که او رقاصه است و به ناچار باید مدام برقصد، به کمتر عیب و نقص دیگری می‌توان در فیلم برخورد کرد.[۱] فیلم آقای جاهل با مضمون مشابه آن سه سال بعد ساخته شد.

منابع[ویرایش]

  1. تاریخ سینمای ایران، مسعود مهرابی
  • رقاصه شهر در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها (IMDb)
  • رقاصه شهر در بانک جامع اطلاعات سينماى ايران
  • مهرابی، مسعود (۱۳۷۰). تاریخ سینمای ایران از آغاز تا سال ۱۳۵۷.