رحمت‌الله مقدم مراغه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رحمت‌الله مقدم مراغه‌ای متولد سال ۱۳۰۰ و از خاندان مقدم مراغه ایهای شهرستان مراغه بود که از صدر مشروطیت بنام و جاه و مقامی رسیده بودند و آجودانباشها و حکمرانان و امرای لشکری از خانواده آنها برخاسته بودند. وی پس از گرفتن دیپلم در داخل، در رشته علوم جغرافیایی و روزنامه‌نگاری در پاریس تحصیل کرده‌است. وی نماینده میاندوآب در دوره بیستم مجلس شورای ملی بود. در سال ۵۶ و ۵۷ در کانون نویسندگان و جمعیت طرفدار آزادی فعالیت می‌کرد و بعد از انقلاب به مقام استانداری آذربایجان شرقی رسید و تا خرداد ۵۸ این سمت را عهده‌دار بود.[۱] او از جمله نمایندگان آذربایجان در خبرگان قانون اساسی بود که در انتخابات خبرگان از سوی حزب جمهوری خلق مسلمان کاندید شده بود. از کارهای علمی پیش از انقلاب هم به ترجمه کتاب دمکراسی در آمریکا (۱۳۴۷) سیر آزادی در اروپا (۱۳۴۶) نوسازی جامعه (۱۳۵۰) خطابه‌های سیسرون (۱۳۴۱) و مکاتبات گوبینو (۱۳۵۲) می‌توان اشاره کرد.

کتاب خاطرات وی در سال ۱۳۸۶ انتشار یافته‌است. بخش عمده این خاطرات حدوداً ۹۵۰ صفحه‌ای، (بیش از هفتصد صفحه) اختصاص به دوران مبارزات ملی – مذهبی دارد. در ادامه از جریانهای خرداد ۴۲ و بعد از آن سخن به میان آمده و سپس درباره رویدادهای سال ۵۵ تا ۵۷ بحث شده‌است.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «استانداری آذربایجان شرقی - رحمت‌الله مقدم مراغه‌ای». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۱-۲۵.
  2. «کتاب سالهای بحرانی نسل ما: خاطرات مهندس رحمت اله مقدم مراغه ای». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ فوریه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۱-۲۵.