دودوئک معمولی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دودوَک معمولی[۱] یا دودوَک کرم‌رنگ (نام علمی: Cursorius cursor) پرنده‌ای است صحرایی و مهاجر عابر، گاهی برای مدتی نه بس طولانی نیز مقیم می‌شود. این پرنده در پایهٔ درختان کوکچ صحرایی و بوته‌زار لانه می‌سازد. در مناطق شبه صحرایی، مناطق شنی، و در کنار آبدان‌ها (آودون) دیده می‌شود. در بیابان‌ها و دشت‌های نیمه بیابانی و نیمه خشک نیز زندگی می‌کند و در دو فصل بهار و پاییز به سرزمین‌هایی اطراف خود مهاجرت می‌کند.

ویژگی‌ها

طول بدن ۲۳ سانتیمتر تقریباً، رنگ سطح پشتی خاکستری، گلو و بالش به‌طور کلی خاکستری که کم‌کم رو به آبی کم‌رنگ می‌رود در ناحیهٔ سر تا گردن. خطوط سیاه‌وسفید بر روی چشمان تا پشت گردن ادامه دارد. بال‌هایش باخاکستری سیر، که در سطح شکمی کمرنگ‌تر و در پهلوها رگه‌های مشخص‌تری دارد. اطراف بال‌ها سیاه‌رنگ که هنگام پرواز به خوبی نمایان می‌شود. پاهای بلندش در دویدن روی شنزار به وی کمک می‌کند. منقاری بلند و خمیده دارد. معمولاً جفت‌جفت و گاهی هم در مجموعات چندتاهی نیز دیده می‌شوند.

موسم جفت‌گیری تخم‌گذاری

در فصل بهار برای جفت‌گیری و تخم‌گذاری به بوته‌زارهای نیمه بیابانی و سرزمین‌های گرمی که پوشیده از گیاهان بوته‌ای پرواز می‌کند. دودوَک ماده دو تخم می‌گذارد و هر دو نر و ماده به نوبت روی تخم‌ها و در لانه‌ای که به روی زمین و در میان بوته‌ها ساخته‌اند می‌خوابند. جوجه‌ها بعد ۱۸ تا ۲۱ روز از تخم بیرون می‌آیند.

تغذیه

معمولاً از راه خوردن حشرات و خزندگان تغذیه می‌کند. و در فصل زمستان دودوَک‌ها در مجموعات کوچک که در جستجوی غذا هستند دیده می‌شوند، گاهی در همین مجموعات در کنار آبدان‌ها دیده می‌شوند.

نگارخانه

منابع

  1. «دودوک»، وب‌گاه پرندگان ایران بازیابی‌شده در ۱۵ فوریهٔ ۲۰۱۰.
  • الفاضل، عبدالله، فاضل. (طیور فی الکویت) . دارالکویت للطباعة والنشر، الفروانیة، کویت، چاپ اول، سال انتشار ۲۰۰۵ میلادی به (عربی).
  • دکتر:، العلوی، هادی ، «(عالم الطیور والحیوانات) »، دارالعودة، بیروت، لبنان، چاپ سال ۱۹۸۸ میلادی به (عربی).
  • محمدیان، کوخری، محمد ، “ «به یاد کوخرد» “، ج۲. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۳ میلادی.
  • عطاءالله، سمیر،. (موسوعة المعلومات العامة) . دار عطاءالله للنشر والتوزیع، بیروت، لبنان، چاپ هشتم، سال انتشار ۱۹۸۴ میلادی به (عرب).
  • دکتر:جبرائیل، جبور، سلیمان، (البدو والبادیه) دارالعلم للملایین: بیرت، چاب اول، انتشار سال ۱۹۸۸ میلادی. (به عربی).
  • الرواحی، سالم، بن سلیمان، البهلاوی ، «(الحَیاة البَریَة فی سَلطَنَت عُمان) »، دارالمعرفة، بیروت ،، سال انتشار ۲۰۰۷ میلادی به (عربی).
  • "منبع جعبه‌زیست". ویکی‌پدیای انگلیسی. Retrieved 23 November 2008.