دودوئک معمولی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دودوئک
Cream-coloured Courser.jpg
دیبا, امارات
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: سلیم‌سانان
تیره: چلچله‌بیابانیان
سرده: Cursorius
گونه: C. cursor
نام علمی
Cursorius cursor
جان لاتهام, ۱۷۸۷

دودوئَک معمولی[۱] یا دودوئک شیری‌رنگ (به انگلیسی: Cream-coloured Courser) پرنده‌ای است صحرایی ومهاجر عابر، گاهی برای مدتی نه بس طولانی نیز مقیم می‌شود. این پرنده در پایهٔ درختان کوکچ صحرایی و بوته زار لانه می‌سازد. در مناطق شبه صحرایی، مناطق شنی، و در کنار آبدان‌ها (آودون) دیده می‌شود. در بیابان‌ها و دشت‌های نیمه بیابانی و نیمه خشک نیز زندگی می‌کند و در دو فصل بهار و پاییز به سرزمین‌هایی اطراف خود مهاجرت می‌کند.

مشخصات[ویرایش]

طول بدن ۲۳ سانتیمتر تقریباً، رنگ سطح پشتی خاکستری، گلو و بالش بطور کلی خاکستری که کم کم رو به آبی کم رنگ می‌رود در ناحیهٔ سر تاگردن. خطوط سیاه وسفید بر روی چشمان تا نهایت گردن ادامه دارد. بال‌هایش باخاکستری صیر، که در سطح شکمی کمرنگ تر ودر پهلوها رگه‌های مشخص تری دارد. اطراف بالها سیاه رنگ که هنگام پرواز به خوبی نمایان می‌شود. پاهای بلندش در دویدن روی شنزار به وی کمک می‌کند. منقاری بلند و خمیده دارد. معمولاً جفت جفت و گاهی هم در مجموعات چندتاهی نیز دیده می‌شوند.

موسم جفت‌گیری تخم گذاری[ویرایش]

در فصل بهار برای جفت‌گیری و تخم گذاری به بوته زارهای نیمه بیابانی و سرزمینهای گرمی که پوشیده از گیاهان بوته‌ای پروازمی کند . دودوئک ماده دو تخم می‌گذارد و هر دو نر و ماده به نوبت روی تخمها و در لانه‌ای که به روی زمین و در میان بوته‌ها ساخته‌اند می‌خوابند. جوجه‌ها بعد ۱۸ تا ۲۱ روز از تخم بیرون می‌آیند.

تغذیه[ویرایش]

معمولاً از راه خوردن حشرات وخزندگان تغذیه می‌کند. و در فصل زمستان دودوئک‌ها در مجموعات کوچک که در جستجوی غذا هستند دیده می‌شوند، گاهی در همین مجموعات در کنار آبدان‌ها دیده می‌شوند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. دودوک. . وب‌گاه پرندگان ایران.  بازیابی‌شده در ۱۵ فوریهٔ ۲۰۱۰.
  • الفاضل، عبدالله، فاضل. (طیور فی الکویت) . دارالکویت للطباعة والنشر، الفروانیة، کویت، چاپ اول، سال انتشار ۲۰۰۵ میلادی به (عربی).
  • دکتر:، العلوی، هادی ، «(عالم الطیور والحیوانات) »، دارالعودة، بیروت، لبنان، چاپ سال ۱۹۸۸ میلادی به (عربی).
  • محمدیان، کوخری، محمد ، “ «به یاد کوخرد» “، ج۲. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۳ میلادی.
  • عطاءالله، سمیر،. (موسوعة المعلومات العامة) . دار عطاءالله للنشر والتوزیع، بیروت، لبنان، چاپ هشتم، سال انتشار ۱۹۸۴ میلادی به (عرب).
  • دکتر:جبرائیل، جبور، سلیمان، (البدو والبادیه) دارالعلم للملایین: بیرت، چاب اول، انتشار سال ۱۹۸۸ میلادی. (به عربی).
  • الرواحی، سالم، بن سلیمان، البهلاوی ، «(الحَیاة البَریَة فی سَلطَنَت عُمان) »، دارالمعرفة، بیروت ،، سال انتشار ۲۰۰۷ میلادی به (عربی).
  • «منبع جعبه‌زیست»(انگلیسی)‎. ویکی‌پدیای انگلیسی. بازبینی‌شده در ۲۳ نوامبر ۲۰۰۸.