درب قیچی‌وار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

درب قیچی‌وار یا درب بال‌سوسکی یا درب لامبو یکی از انواع درب خودرو است.

گونه رایج درب در خودروهای تقویت شده. درب لامبو حرکتی حول محور دوران چرخ‌های خودرو دارد البته با زوایه‌ای محدود (بین ۹۰ تا ۱۳۰ درجه متغیر است). مارچلو گاندینی طراح این درب شناخته شده‌است. او ایدهٔ خود را روی آلفا رومئو کارابو پیاده کرد و سپس سراغ اتومبیل‌های لامبورگینی رفت. تا به امروز طرح گاندینی روی انواع مختلف لامبورگینی دیده می‌شود از جمله مورسیا لاگو. به همین علت این درها با نام لامبو (کوتاه شدهٔ لامبورگینی) هم شناخته می‌شوند. درب VLS هم جز گروه درهای قیچی‌مانند به‌شمار می‌آید. این نوع درب علاوه بر حرکت به سمت بالا، به سوی خارج نیز متمایل می‌شود.

مزایا[ویرایش]

  • خطر برخورد با درب هنگام باز شدنش، برای دوچرخه سواران و موتورسواران کمتر است.
  • امکان استفاده از خودرو (مثلا حرکت خودرو) را با درب‌های باز به ما می‌دهد، در حالیکه استفاده از خودرو با درب‌های معمولی بازشده، دشوار یا غیرممکن است.
  • مفصل (لولا) این نوع درب‌ها در محلی مشابهِ مفصلِ درب‌های معمولی قرار گرفته است، بنابراین مدل (ورژن) قابل تبدیل خودرو، می‌تواند از هر کدام از این دو نوع درب بهره ببرد.
  • این نوع درب در هنگام بازشدنش، از عرض خودرو تجاوز نمی‌کند، بنابراین برای پارک کردن خودرو در مکان‌های تنگ مفید می‌باشد. درب بال پرنده‌ای ای نیز همین قابلیت را دارد با این تفاوت که هنگام باز شدن، کمی از محدوده عرض خودرو بیرون می‌زند.[۱]

معایب[ویرایش]

  • دسترسی (و خروج) به این درب، بسیار مشکل تر از دسترسی به درب بال پرنده ایست، و در مواقعی نیز مشکل تر از دسترسی به درب‌های معمولیست.
  • هزینه ساخت لولا (مفصل) این نوع درب، می‌تواند از هزینه ساخت لولای درب معمولی بیشتر باشد.
  • اگر ارتفاع سقف پارکینگ به اندازه کافی نباشد، درب قیچی وار ممکن است هنگام باز شدن، با سقف برخورد کند.
  • هنگام واژگون شدن خودرو، خروج اضطراری از این نوع درب، اگر غیرممکن نباشد، ممکن است سخت‌تر از درب‌های معمولی باشد.[۱]

انواع[ویرایش]

انواع مختلفی از درب‌های قیچی وار وجود دارند. نوع معمولی آن‌ها تا ۹۰ درجه می‌چرخد. درب‌های قیچی وار می‌توانند به به صورت «خود بازشو» ساخته شوند که معمولاً نیز همین‌طور ساخته می‌شوند. حال به شرح انواع درب‌های قیچی وار می‌پردازیم:[۱]

سیستم بالابر عمودی(VLS)[ویرایش]

۱۳۰ درجه[ویرایش]

درب ترکیبی قیچی وار-معمولی[ویرایش]

منابع[ویرایش]