دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۴°۱۷′۱۹″ شمالی ۴۷°۰۱′۳۴″ شرقی / ۳۴.۲۸۸۶۳۳° شمالی ۴۷.۰۲۶۰۰۱° شرقی / 34.288633; 47.026001

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه

دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
شهر کرمانشاه
رئیس دکتر نوذر قنبری
معاون پژوهشی دکتر محمد مهدی جوکار

کارمندان =

معاون دانشجویی دکتر امیری
نوع واحد جامع
منطقه ۱۱
وب‌گاه http://www.iauksh.ac.ir

مقدمه[ویرایش]

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه به عنوان بزرگترین واحد دانشگاهی غرب کشور یکی از واحدهای جامع دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد که در سال ۱۳۶۷ تأسیس شد و به تدریج با تجهیز بیشتر مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا دراین دانشگاه شکل گرفت.

دراین واحد دانشگاهی، در حال حاضر - اواخر ۱۳۹۳- دانشکده‌های ادبیات و علوم انسانی، تحصیلات تکمیلی، تربیت بدنی، کشاورزی، علوم سیاسی و حقوق، علوم پایه و دانشکده فنی وجود دارد. لازم به توضیح است که رشته حقوق با چهار گرایش: حقوق خصوصی (ارشد ۱۳۸۳- دکتری ۱۳۸۸)، حقوق بین‌الملل (ارشد ۱۳۸۸ - دکتری ۱۳۹۳)، حقوق عمومی (ارشد ۱۳۸۸- دکتری ۱۳۹۳) و حقوق جزا (ارشد و دکتری ۱۳۸۸) در واحد مزبور راه‌اندازی شده است. از جمله رئیسان واحد دانشگاهی مزبور می‌توان به دکتر سید داود فهمی اشاره نمود که در سانحه تصادف خودرو، درگذشت.

نمایی از درب ورودی دانشگاه آزاد کرمانشاه

ریاست دانشگاه از دیر باز تا اکنون[ویرایش]

از بدو تأسیس تا کنون عزت اله فرشادفر، علی مرادی، محمد باقر قلیوند، سید داود فهمی، مهدی صفدری، دکتر کیوان قدرتی، نوذر قنبری، دکتر کیوان قدرتی و هم اکنون بطور مجدد دکتر نوذر قنبری مسولیت ریاست این دانشگاه را بر عهده داشته‌اند.

دکتر نوذر قنبری[ویرایش]

دکتر نوذر قنبری رئیس دانشگاه آزاد کرمانشاه بعد از کیوان قدرتی می‌باشد؛ که برای دومین بار به این سمت رسیده است

کتابخانه مرکزی دانشگاه[ویرایش]

تاسیس[ویرایش]

به عنوان زیر مجموعه حوزه معاونت پژوهش و فناوری در راستای فراهم نمودن بستر مناسب در امر تحقیق و پژوهش برای دانشجویان واساتید در سال 1367 همزمان با تاسيس دانشگاه در يک ساختمان استيجاري واقع در ميدان جمهوري اسلامي فعاليت خود را با 500 جلد کتابو يک نفر پرسنل در يک فضاي 12 متري آغاز نمود و کم کم با گسترش دانشگاه به لحاظ کمي و کيفي روند کتابخانه سير صعودي پيدا کرد و بااحداث ساختمان فاز يک دانشگاه واقع در باغ ني، کتابخانه به يک فضاي 24 متري منتقل گرديد. سپس با مستقل شدن حوزه معاونت پژوهش وفناوری در سال 1378 و با احداث ساختمان فاز دو مساحتي به متراژ 720 متر مربع به ساختمان کتابخانه اختصاص يافته است که 420 متر آن فضاياداري و مخزن و 300 متر آن به عنوان سالن مطالعه بوده است. در سال 1383 با راه اندازي دانشکده ادبيات دو در مجتمع امام خميني (ره) واقع درانتهاي شهرک متخصصين فضايي به متراژ 550 متر مربع ديگر نيز به ساختمان کتابخانه افزوده گرديده است و در حال حاضر با راه اندازيساختمان مرکزي کتابخانه که در آذرماه سال 1387 مورد بهره برداري قرار گرفته است با مساحت 4000 متر مربع در سه طبقه به عنوان بزرگترينکتابخانه دانشگاهي در غرب کشور آماده ارائه خدمات به مراجعين محترم مي باشد.[۱]

بخشهای کتابخانه[ویرایش]

مدیریت کتابخانه دانشگاه مانند مدیریت هر مجموعه ای وظیفه برنامه ریزی, سازماندهی,هدایت, کنترل و رهبری کتابخانه را برعهده دارد.این بخش کلیه امور مربوط به تصمیمات کلان کتابخانه, آبنده نگری برای پیشبرد اهداف کتابخانه متناسب با فن آوری روز دنیا , اخذ مجوز خرید کلیه ملزومات کتابخانه اعم از بودجه پژوهشی و جاری و پی گیری و به نتیجه رساندن کلیه امور اداری کتابخانه را برعهده دارد.در حال حاضر آقای عباس قماشی عهده دار سمت مدیریت کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه می باشند.

 • بخش فهرست نويسی و آماده سازی

بخش فني و فهرست نويسي که در طبقه همکف ساختمان کتابخانه قرار دارد وظايفي از قبيل آماده سازي و ثبت کتاب در دفاتر ثبت کتابخانه و تهيه ي اطلاعات کتاب شناختي از قبيل فهرست توصيفي و تحليلي کتاب را برعهده دارد. این بخش به دو قسمت بخش انتخاب و سفارش مواد چاپی و غیر چاپی وهمچنین بخش سازماندهی مواد(بخش فهرست نویسی) تقسیم می شود که وظایف آنها به شرح ذیل می باشد:

بخش انتخاب و سفارش مواد چاپی و غیر چاپی:

جمع آوری درخواست های خرید منابع، پردازش های لازم جهت عدم تکراری بودن منابع و تعیین اولویت ها و نهایتاً ثبت منابع در این بخش صورت میگیرد.

بخش سازماندهی مواد(بخش فهرست نویسی):

سازماندهی منابع اعم از فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی، رده بندی و آماده سازی منابع در این بخش انجام میگیرد. فهرست نویسی براساس قواعد فهرست نویسی انگلوامریکن و با استفاده از نظام رده بندی LC کتابخانه کنگره آمریکاست. فرایند فهرست نویسی به صورت رایانه ای و با استفاده از نرم افزار جامع سیمرغ تحت وب صورت می پذیرد.[۲]

 • بخش مخزن
  مخزن کتابخانه

مخزن کتابخانه در طبقه همکف کتابخانه قرار دارد و فضايي بالغ بر 600 متر مربع نيز به خود اختصاص داده است و ظرفيت بالغ بر 400،000 جلد کتاب را نيز دارا مي باشد. کليه کتابهاي اين بخش غير مرجع بوده و به صورت سيستم بسته ارائه خدمات مي نمايد و چیدمان کتابهای این بخش براساس رده بندی Lc کنگره می باشد. وظایفی از قبیل دریافت سفارش درخواست کتاب که از بخش امانات برادران و خواهران به این بخش ارسال می شود و کنترل آنها در قفسه ها و در صورت موجود بودن کتاب مربوطه از طریق بالابر برقی به بخش مورد نظر ارسال می گردد تا در اختیار مراجعین محترم قرار گیرد، همچنین کتابهای برگشتی از بخش امانات به این بخش ارسال می شود و در جای مربوط به خود در قفسه قرار می گیرد . کتابهایی که از بخش فنی و فهرست نویسی به این بخش ارجاع می گردد بر اساس رده بندی Lc کنگره در قفسه مربوط به خود چیدمان می شود.

بخش مرجع که در طبقه همکف ساختمان کتابخانه قرار دارد وظايفي از قبيل سفارش و نگهداري کتابهاي مرجع، فرهنگ ها، دايرهالمعارف ها، دستنامه ها، اطلس ها، نقشه ها، کتابهاي نفيس و گرانبها و... را بعهده دارد و به صورت سيستم قفسه باز و نظام رده بندي LC کنگره آمريکا ارائه خدمت مي نمايد. ضمناً کليه کتابهاي اين بخش مجهز به برچسب بارکد بوده و کليه اعمال کنترل و شلف خواني از طريق دستگاه بارکد خوان انجام مي گردد.

 • بخش امانت و مطالعه
  امانت ومطالعه

بخش امانت و مطالعه به دو بخش 1- امانت و مطالعه برادران در طبقه اول با ظرفيت 400 نفر جهت مطالعه برادران و 2- امانت و مطالعه خواهران در طبقه دوم با ظرفيت 300 نفر جهت مطالعه خواهران تقسيم مي شود. اين بخش کاملاً مکانيزه بود و ضمناً مجهز به دستگاه بارکد خوان مي باشد و کليه اطلاعات کتابها و کارتهاي عضويت از طريق اين دستگاه بر روي سيستم امانت ثبت مي گردد و کليه اعمال امانت و جستجوي کتاب از طريق کامپيوتر ونرم افزار سيستم امانات سيمرغ تحت وب و با جديدترين نسخه به اجرا در مي آيد. امانت و برگشت کتاب در اين بخش به دو صورت انجام مي پذيرد:

1-به صورت حضوري که مراجعين به کتابخانه مراجعه و پس از جستجوي کتاب از طريق کامپيوتر درخواست آنها به مخزن ارسال و کتاب از طريق بالابر برقي به به بخش امانت مربوطه منتقل و کتاب به نام فرد ثبت مي شود.

2-به صورت غير حضوري که مراجعين به وب سايت کتابخانه www.lib.iauksh.ac.ir مراجعه و وارد گزينه جستجوي کتاب و امانت مي گردند و پس از جستجو و طي مراحل درخواست سند از سيستم امانت با استفاده از کلمه عبور شخصي که براي هريک ار مراجعين در زمان عضويت صورت گرفته است کتاب مورد نظر را براي خود رزرو يا درخواست امانت مي نمايدکه از طريق دفتر پست که در کنار مخزن قرار گرفته است کتاب به آدرس فرد پست مي گردد.

اين بخش در طبقه دوم ساختمان کتابخانه واقع شده است وظيفه سفارش و نگهداري مجلات داخلي و خارجي و پايان نامه هاي دانشجويي و روزنامه ها را برعهده دارد. استفاده از اين بخش به صورت سيستم قفسه باز مي باشد. در اين بخش کليه پايان نامه ها فهرست نويسي و چکيده ي پايان نامه ها نيز وارد سايت گرديده است و همچنين کليه مجلات اطلاعات کتاب شناختي آنها نيز به صورت فهرست توصيفي و تحليلي وارد کامپيوتر گرديده و از طريق نرم افزار جامع سيمرغ تحت وب قابل بازيابي مي باشد. اين بخش متصل به شبکه اينترنت بوده و برخي از اشتراکهاي مجلات خود را به صورت اينترنتي سفارش مي دهد.

 • بخش وظيفه مرمت و صحافي
  صحافی

اين بخش وظيفه مرمت و صحافي کليه ی کتبی را که به لحاظ ظاهری مخدوش شده اند را بعهده دارد و همچنین صحافی کلیه مجلات، پایان نامه ها، نمرات بایگانی شده دانشجویان و روزنامه ها به عهده این بخش می باشد. تاکنون کلیه اعمال صحافی ها با سیستم دستی و سنتی صورت میگرفته است ولی هم اکنون با دستگاههای پیشرفته از جمله برش برقی تمام هیدرولیک با صفحه نمایشگر دیجیتال و پرس برقی و دستگاه طلاکوب حرفه ای صورت می پذیرد.

خدمات کتابخانه[ویرایش]

 • عضویت

کلیه دانشجویان، کارکنا،واساتید دانشگاه آزاد و همچنین اساتید حق التدریس و دانشجویان مهمان مجاز به استفاده از کتابخانه می باشند.

مدارک لازم جهت عضویت

 1. یک قطعه عکس پشت نویسی شده(نام ونام خانوادگی و شماره دانشجو)
 2. ارائه حکم کارگزینی برای اعضای هیات علمی و کارکنان و ارائه کارت دانشجویی برای دانشجویان واحد کرمانشاه
 3. ارائه معرفی نامه از گروه آموزشی برای اساتید مدعو و ارائه برگه انتخاب واحد برای دانشجویان مهمان
 4. تکمیل برگه فرم عضویت
 5. واریز مبلغ 500000 ریال به حساب جاری 0108114880002 بانک ملی شعبه دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه

مدت اعتبار کارت کتابخانه:برای دانشجویان تا پایان مدت کارت دانشجویی آنها، و برای کارکنان و اساتید دانشگاه تا پایان دوره اشتغال آنها در دانشگاه معتبر است.

 • ساعت کار:ساعت کار کتابخانه از هشت صبح الی سه بعد از ظهر می‌باشد.
 • سالن مطالعه:داری دو سالن مطالعه مجزا برای خانم ها و آقایان می باشد.
 • دسترسی به پایگاههای اطلاعاتی فارسی و لاتین: دسترسی کاربران به نسخه دیجیتال مقالات علمی، پایان نامه‌ها ،گزارش‌ها ، طرح‌ها و...
 • بهره‌گیری از پورتال کتابخانه‌ای دیجیتال:تسهیل دسترسی کاربران به اطلاعات کتابشناختی منابع چاپی و الکترونیکی در محیط مجازی کتابخانه[۳]

نرم‌افزار کتابخانه[ویرایش]

کتابخانه از نرم افزار سیمرغ استفاده می کند.

جامعه کتابخانه[ویرایش]

جامعه کتابخانه شامل همه ی دانشجویان و کارکنان و هیأت علمی دانشگاه می باشد.

آدرس کتابخانه[ویرایش]

کرمانشاه – میدان فردوسی – انتهای شهرک متخصصین – مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی امام خمینی (ره)-تلفن:08337243181

عدم کیفیت علمی دانشگاه و آمار بیکاری[ویرایش]

این دانشگاه جزء مجموعه مراکز علمی است که برخی از رشته‌های مهم و اصلی را بدون کنکور پذیرا می‌باشد، و همین عامل سبب شده که انگیزه مدرک گرایی به شدت بالا رفته و سواد دانشجو فقط در جهت کسب مدرک باشد نه یادگیری مفاهیم مهم رشته مورد نظر، در ادامه این وضعیت درصد بیکاری دانشجویان پس از فارق التحصیلی به میزان قابل توجه‌ای بالا رفته و موجب گردیده تا ادارات دولتی و اکثر مراکز سازمانی پذیرای این چنین دانشجویان بی سوادی نباشند، درصد این بیکاری در دانشجویان زن بسیار بیشتر از مردان است خبرگزرای ایرنا. خبرگزرای ایرنا. http://www.irna.ir/fa/News/81798658/. 

بیکاری شاخه‌های مهندسی[ویرایش]

بر اساس آمار استناد شده از منابع معتبر و ذیصلاح، بیکاری دانشجویان فارق التحصیل شاخه مهندسی چندین برابر سایر رشته‌های شناور، نظری و علوم انسانی است.

آمار بیکاری دانشگاه آزاد کرمانشاه در ۷ سال اخیر (نرخ تناوبی ۴ سال)

پیوند به بیرون[ویرایش]

 1. http://lib.iauksh.ac.ir/page.aspx?id=434feb26-63a8-45ee-89d6-eff3a631194f
 2. http://lib.iauksh.ac.ir/page.aspx?id=434feb26-63a8-45ee-89d6-eff3a631194f
 3. http://lib.iauksh.ac.ir/page.aspx?id=fcdf1b72-43ee-49ea-8827-1b6a067a2145