دانشگاه علوم اسلامی رضوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دانشگاه علوم اسلامی رضوی
ورودی اصلی دانشگاه (ساختمان شماره ۱)
ورودی اصلی دانشگاه (ساختمان شماره ۱)
شعار دانشگاه مرجع اسلامی
تأسیس ۱۳۶۳ شمسی ،۱۹۸۴ میلادی
نوع حوزه و دانشگاه
بنیانگذار عباس واعظ طبسی
رئیس سید ابراهیم رئیسی (رئیس)
سید حسن وحدتی شبیری (قائم مقام رئیس دانشگاه)
معاون آموزشی محمد امامی
معاون دانشجویی حسین شریعتی نژاد
معاون پژوهشی داود حیدری
ارائه دهنده رشته‌های علوم قرآن و حدیث، فلسفه و کلام اسلامی، علوم حدیث، حقوق، تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، تاریخ اسلام، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات عربی، اقتصاد
دانشجویان بیش از ۱۱۰۰ نفر[۱]
کارشناسی ۶۵۰ نفر
کارشناسی ارشد ۴۵۰ نفر
دکترا ۷۰ نفر
مکان مشهد، حرم علی بن موسی الرضا
وابسته به آستان قدس رضوی
وب‌گاه [۱]

دانشگاه علوم اسلامی رضوی یکی از دانشگاه‌های ایران، در حوزه آموزش علوم اسلامی است. این دانشگاه یک نهاد دانشگاهی و حوزوی است.
این دانشگاه در سال ۱۳۶۳ شمسی افتتاح شد و هم‌اکنون در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش دانشجو دارد. دانشجویان این دانشگاه همزمان با دروس جاری دانشگاه، دروس حوزه علمیه در سطوح مختلف را نیز فرا می‌گیرند.
این دانشگاه وابستگی مالی به دولت نداشته در عین حال تحصیل در این دانشگاه به صورت رایگان می‌باشد. رئیس این دانشگاه به پیشنهاد هیئت امناء و تصویب تولیت آستان قدس رضوی از بین روحانی‌های برجسته شیعه برای مدت ۳ سال تعیین می‌گردد. مکان دانشگاه در کنار آرامگاه علی بن موسی الرضا و در صحن هدایت حرم واقع شده‌است و معماری آن ویژگی‌های هنری و تاریخی دارد. این دانشگاه در طی فعالیت خود از بدو تأسیس فقط ۲۲۳۰ فارغ‌التحصیل داشته‌است، که این خود نشان از وسواس و حساسیت این دانشگاه در جذب دانشجو دارد. تشکل کرسی‌های آزاداندیشی این دانشگاه جزو موفق‌ترین کرسی‌های آزاداندیشی کشور است.[۲]

ریاست دانشگاه[ویرایش]

در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ شمسی محمدباقر فرزانه پس از ۲۷ سال از ریاست این دانشگاه کنار گذاشته شد و هیئت امنا دانشگاه سید ابراهیم رئیسی را بعنوان رئیس جدید دانشگاه انتخاب کردند، رئیسی نیز سید حسن وحدتی شبیری را بعنوان قائم مقام خودش در این دانشگاه انتخاب کرد.[۳]

نحوه گزینش و پذیرش دانشجو[ویرایش]

این دانشگاه معمولاً در بهمن ماه هر سال شروع به فراخوان و ثبت نام داوطلبان می‌کند و در اردیبهشت ماه سال بعد امتحان ورودی خود را مستقل از آزمون سراسری وزارت علوم در شهرهای مختلف ایران برگزار می‌نماید.
سپس پذیرفته شدگان در مرحله اول به صورت چند برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه علمی و عقیدتی می‌شوند پس از قبولی در این مرحله تحقیقات میدانی و محلی شروع می‌شود و پس از گذشتن از این فیلترها داوطلب جذب این دانشگاه می‌شود.

رشته‌های تحت پوشش[۴][ویرایش]

در مقطع کارشناسی این دانشگاه در ۹ رشته:

این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد: نیز در ۹ رشته


و در مقطع دکتری این دانشگاه نیز دارای شش رشته :

این دانشگاه مختص آقایان است و شعبه برای تحصیل خانم‌ها ندارد.

مجلات و نشریات[۶][ویرایش]

  • مجله علمی پژوهشی آموزه‌های حقوق[۷]
  • مجله علمی ترویجی پژوهشهای اجتماعی اسلامی
  • مجله علمی پژوهشی آموزه‌های قرآنی
  • مجله علمی پژوهشی آموزه‌های فقهی
  • مجله علمی پژوهشی آموزه‌های فلسفه

دانشجویان غیر ایرانی[۸][ویرایش]

این دانشگاه، نگاهی ویژه به دانشجویان غیر ایرانی داشته و تاکنون گروه‌هایی از کشورهای: چین، بوسنی وهرزگوین، پاکستان، بحرین، عربستان، اوگاندا، افغانستان، آذربایجان، تاجیکستان، سوریه و… در این دانشگاه به تحصیل پرداخته‌اند. جذب دانشجوی غیر ایرانی در این دانشگاه با هدف نشر اهداف جمهوری اسلامی و مذهب تشیع در کشورهای دیگر بوده‌است. مؤسس شبکه صدای چین که با هدف تبلیغ اسلام راه‌اندازی شده‌است، دانش‌آموخته این دانشگاه است.

منابع[ویرایش]