دانشگاه علوم اسلامی رضوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشگاه علوم اسلامی رضوی
ورودی اصلی دانشگاه (ساختمان شماره ۱)
ورودی اصلی دانشگاه (ساختمان شماره ۱)
تأسیس ۱۳۶۳ شمسی ،۱۹۸۴ میلادی
نوع حوزه و دانشگاه
رئیس محمدباقر فرزانه[۱]
معاون آموزشی محمد امامی
معاون دانشجویی حسین شریعتی نژاد
معاون پژوهشی داود حیدری
ارائه دهنده رشته‌های علوم قرآن و حدیث، فلسفه و کلام اسلامی، علوم حدیث، حقوق، تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، تاریخ اسلام، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات عربی، اقتصاد
دانشجویان بیش از ۱۱۰۰ نفر[۲]
کارشناسی ۶۵۰ نفر
کارشناسی ارشد ۴۵۰ نفر
دکترا ۷۰ نفر
مکان مشهد، استان خراسان رضوی
وابسته به آستان قدس رضوی
وب‌گاه [۱]

دانشگاه علوم اسلامی رضوی یکی از دانشگاه‌های ایران، در حوزه آموزش علوم اسلامی است. این ارگان یک نهاد آموزشی-حوزوی است و با این که نام دانشگاه را بر روی آن گذاشته اند ولی در اصل یک «نهاد حوزوی» محسوب می شود. این نهاد در سال ۱۳۶۳ شمسی افتتاح شد و هم اکنون در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش دانشجو دارد. دانشجویان این دانشگاه همزمان با دروس جاری دانشگاه، دروس سطوح مختلف حوزه علمیه را نیز فرا می گیرند. همچنین دانشجویانی که با مدرک حوزوی در این نهاد ثبت نام می‌کنند، ملزم به ملبس شدن به لباس روحانیت شیعه هستند. این دانشگاه وابستگی مالی به دولت نداشته در عین حال تحصیل در این دانشگاه به صورت رایگان می‌باشد. رئیس این دانشگاه به پیشنهاد هیئت امناء و تصویب تولیت آستان قدس رضوی از بین روحانی‌های برجسته شیعه برای مدت ۳ سال تعیین می‌گردد. مکان دانشگاه در کنار آرامگاه علی بن موسی الرضا واقع شده است و معماری آن ویژگی‌های هنری دارد. این دانشگاه در طی فعالیت خود از بدو تأسیس فقط ۲۲۳۰ فارغ‌التحصیل داشته است، که این خود نشان از وسواس و حساسیت این دانشگاه در جذب دانشجو دارد. تشکل کرسی های آزاد اندیشی این دانشگاه جزو موفق ترین کرسی های آزاد اندیشی کشور است.[۳]
ریاست این دانشگاه بر عهده محمدباقر فرزانه می‌باشد.[۴]

نحوه گزینش و پذیرش دانشجو[ویرایش]

این دانشگاه معمولاً در بهمن ماه هر سال شروع به فراخوان و ثبت نام داوطلبان می‌کند و در اردیبهشت ماه سال بعد امتحان ورودی خود را مستقل از آزمون سراسری وزارت علوم در شهرهای مختلف ایران برگزار می‌نماید.
سپس پذیرفته شدگان در مرحله اول به صورت چند برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه علمی و عقیدتی می‌شوند پس از قبولی در این مرحله تحقیقات میدانی و محلی شروع می‌شود و پس از گذشتن از این فیلترها داوطلب جذب این دانشگاه می‌شود.

رشته‌های تحت پوشش[۵][ویرایش]

در مقطع کارشناسی این دانشگاه نه رشته:
اقتصاد، علوم قرآنی و حدیث، فلسفه و کلام اسلامی، حقوق، علوم حدیث، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات عربی، تاریخ اسلام، تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی است.
در مقطع کارشناسی ارشد نیز در ده رشته:
علوم قرآنی و حدیث، فلسفه و کلام اسلامی، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق خصوصی، حقوق بین‌الملل، فقه و مبانی حقوق اسلامی، تاریخ و تمدن ملل اسلامی، علوم حدیث است، زبان و ادبیات فارسی، زبان ادبیات عرب می‌باشد.
و در مقطع دکتری این دانشگاه نیز دارای شش رشته :
علوم قرآنی و حدیث، فلسفه و کلام اسلامی، فقه جزایی، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق بین‌الملل، حقوق خصوصی می‌باشد.
این دانشگاه مختص آقایان است و شعبه برای تحصیل خانم‌ها ندارد.

مجلات و نشریات[۶][ویرایش]

 • مجله علمی پژوهشی آموزه‌های حقوق[۷]
 • مجله علمی ترویجی پژوهشهای اجتماعی اسلامی
 • مجله علمی پژوهشی آموزه‌های قرآنی
 • مجله علمی پژوهشی آموزه‌های فقهی
 • مجله علمی پژوهشی آموزه‌های فلسفه

دانشجویان غیر ایرانی[۸][ویرایش]

این دانشگاه، نگاهی ویژه به دانشجویان غیر ایرانی داشته و تاکنون گروه‌هایی از کشورهای: چین، بوسنی وهرزگوین، پاکستان، بحرین، عربستان، اوگاندا، افغانستان، آذربایجان، تاجیکستان، سوریه و… در این دانشگاه به تحصیل پرداخته‌اند. جذب دانشجوی غیر ایرانی در این دانشگاه با هدف نشر اهداف جمهوری اسلامی و مذهب تشیع در کشورهای دیگر بوده است. مؤسس شبکه صدای چین که با هدف تبلیغ اسلام راه‌اندازی شده است، دانش‌آموخته این دانشگاه است.

منابع[ویرایش]

 1. دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشنامه اسلامی.
 2. http://www.irna.ir/fa/News/81417685/
 3. آمادگی دانشگاه علوم اسلامی رضوی برای تأمین اساتید حوزه علمیه سایت دانشگاه علوم اسلامی رضوی.
 4. ریاست دانشگاه سایت دانشگاه علوم اسلامی رضوی.
 5. رشته‌های دانشگاه علوم اسلامی رضوی به 26رشته رسید خبرگزاری جمهوری اسلامی
 6. مجلات و نشریات سایت دانشگاه علوم اسلامی رضوی
 7. مجله علمی پژوهشی آموزه‌های حقوق
 8. دانشجویان غیر ایرانی سایت دانشگاه علوم اسلامی رضوی