داغ ننگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
داغ ننگ
Title page for The Scarlet Letter.jpg
صفحهٔ عنوان چاپ نخست، ۱۸۵۰
نویسنده ناتانیل هاوثورن
کشور ایالات متحده
زبان انگلیسی
گونه رمانتیسم، داستان تاریخی
ناشر Ticknor, Reed & Fields
تاریخ انتشار
۱۸۵۰
813.3

داغ ننگ (به انگلیسی: The Scarlet Letter) رمان معروف و شاید شاهکار نویسنده آمریکایی ناتانیل هاوثورن است که در سال ۱۸۵۰ به چاپ رسید. داستان درشهر بوستون در جامعه شدیداً مذهبی و پیوریتن ایالت ماساچوست آمریکا (نیو انگلند) در قرن هفدهم اتفاق می‌افتد. رمان در مورد زن جوانی است به نام هستر پرین که بخاطر ارتکاب به گناه زنا محکوم به به تن داشتن «داغ ننگ» یا «حرف سرخ» (حرف A برنگ سرخ که روی سینه زناکاران نصب می‌شده و در واقع حرف اول کلمه Adulteress به معنی زناکار است) تا پایان عمر خویش می‌شود. هاوثورن در این داستان مانند دیگر داستان‌هایش به مفهوم گناه اشاره دارد.

خلاصه داستان[ویرایش]

هستر پرین زن جوان و متاهلی است که گفته می‌شود که همسرش سال‌ها پیش به مسافرتی رفته ولی هرگز بر نگشته است و همگان به یقین رسیده‌اند که وی مرده است. داستان از جایی آغاز می‌شود که هستر به علت ارتکاب زنا با مهم‌ترین کشیش شهر؛ آرتور دیمزدیل؛ صاحب بچه‌ای شده‌است به نام پرل که این بچه رسوایی این جرم وگناه بزرگ را آ شکار ساخته، بنابراین هستر در زندان به سر می‌برد. از او خواسته می‌شود که نام پدر بچه را افشاء نماید تا او نیز محاکمه گردد. اما هستر بسیار وفادار و شجاع است و از انجام این کار خودداری می‌کند. حکم مجازات او این است که می‌بایست همراه با فرزند حرام خویش در وسط شهر و در نزد عموم بر روی سکوی اعدام ایستاده تا همگان او را ببینند، و نیز تا پایان عمر خویش همواره باید داغ ننگ یا اسکارلت لتر را بر روی سینه‌اش به تن داشته باشد که همیشه به عنوان یک زنا کار میان مردم شناخته شود. او این مجازات را با افتخار می‌پذیرد و زیر بار رسوایی و تحقیراتی که جامعه به او تحمیل می‌کند شکست نمی‌خورد تا اینکه رفته رفته با اعمال خیر خواهانه‌اش نگاه جامعه را به سوی خود تغییر داده و در انتهای داستان حرف A بر روی سینه‌اش بجای Adulteress نمایانگر کلمه Angel به معنی فرشته است.

اما دیمز دیل نیز از افشاء رابطه‌اش با هستر هراس دارد، زیرا این امر می‌تواند به رسوایی او که کشیش معروف و محترم شهر است یا حتی اعدامش بینجامد؛ بنابراین وی وجه پاک و متقی خود را در نزد مردم حفظ می‌کند، اما ذهنا و در وجود خویش شدیداً از این گناه و همچنین ننگ ترسویی و تزویر رنج می‌برد. پیدا شدن دوباره همسر هستر؛ راجر چیلینگوورث که در ابتدا گمان می‌شد که مرده است، و نفوذ وی در زندگی دیمزدیل به عنوان یک طبیب باعث کشمکش و رنج روحی شدیدتری در او می‌گردد. گویی که چیلینگوورث بطور مخفیانه و با زنده نگاه داشتن جسم دیمزدیل و تشدید کردن عذاب روحی اش در حال انتقام گرفتن از اوست. سر انجام این عذاب روحی او را به بیماری ناشناخته‌ای مبتلا می‌کند و باعث مرگ وی می‌شود، درست چند لحظه پس از اینکه او در جمع عموم مردم، در کنار هستر و بر روی همان سکوی اعدام شهر که روزی هستر به تنهایی بر روی آن ایستاده بود، به گناه خویش اعتراف می‌کند.

شخصیت‌ها[ویرایش]

 • هستر پرین (Hester Prynne) شخصیت اصلی این داستان است. او زنی است جوان که در ابتدا تسلیم هوی و هوس شده ولی بعد از آن داغ ننگ بر روی سینه‌اش، زندگی و شخصیت وی را تغییر داده و او تبدیل به زنی پاک و نیکوکار می‌شود. از مشخصات هستر می‌توان به شجاعت، صداقت، صبر و فداکاریش اشاره نمود.
 • آرتور دیمزدیل (Arthur Dimmesdale) کشیش معروف و مورد اعتماد شهر است که روزی تسلیم شیطان و مرتکب زنا با هستر می‌شود. ترس او از عواقب افشاء این حقیقت به او اجازه نمی‌دهد که به گناه خویش اعتراف کند؛ ولی وجدان ناراحتش هرگز او را رها نمی‌کند و سر انجام این رنجهای وی را از پای در می‌آورد.
 • راجر چیلینگوورث (Roger Chillingworth) همسر سابق هستر است. او مردی بی رحم و شیطان زده است که از ابتدای داستان تا به انتها به چیزی جز انتقام نمی‌اندیشد. نویسنده کلمه Leech که هم به معنی طبیب و هم به معنی زالو است را برای نامیدن وی استفاده می‌کند. در واقع او شیطانی است که به وسیلهٔ طبابت سعی می‌کند که جسم دیمزدیل را زنده نگاه دارد تا مثل زالو ذره ذره خون او را خشک کرده و عذاب روحی بیشتری نصیب وی نماید.
 • پرل (Pearl) دختر حرام هستر است. او به علت رشد در محلی دور از شهر و مردم جامعه از رفتاری غیر عادی بر خوردار است. با این حال او دختری بسیار زیبا و با هوش است.

موضوع یا تم داستان[ویرایش]

هاوثورن در این داستان مانند دیگر داستان‌هایش به مفهوم گناه اشاره دارد. در نظر او گناه کردن اجتناب ناپذیر است زیرا جزء طبیعت انسان است، بنابراین اهمیت چندانی ندارد، بلکه آنچه حائز اهمیت است توبه پس از گناه و سعی و تلاش در جبران آن و در نتیجه رسیدن به رستگاری است. در واقع گناه راهی است برای رسیدن به رستگاری.

برداشتهای ادبی و سینمایی[ویرایش]

فیلم داغ ننگ اثر رولند جوفه ۱۹۹۵
 • ۱۹۰۳: یک فیلم صامت با هنرنمایی جک کانوی
 • ۱۹۱۳: یک فیلم صامت به کارگردانی جرج لون تاکر و جوزف دابلیو. اسمایلی
 • ۱۹۱۷: یک فیلم صامت و سیاه و سفید به کارگردانی کارل هاربو (Carl Harbaugh)
 • ۱۹۲۰: فیلم داغ ننگ که توسط کمپانی فیلمسازی سلژنیک ساخته شد.
 • ۱۹۲۲: یک فیلم صامت بریتانیایی با هنرنمایی تونی فریزر و دیک وب
 • ۱۹۲۶: داغ ننگ به کارگردانی ویکتور شوستروم (Victor Sjostrom)
 • ۱۹۳۴: فیلمی ناطق به کارگردانی رابرت جی ویگنولا (Robert G. Vignola)
 • ۱۹۷۳: یک فیلم آلمانی به کارگردانی ویم وندرس
 • ۱۹۹۳: رمان «حافظ دنیا» (The Holder of the World) نوشته بهاراتی مخرجی (Bharati Mukherjee)، تکراری از داستان داغ ننگ است.
 • ۱۹۹۵: داغ ننگ (The Scarlet Letter) به کارگردانی رولند جوفه (Roland Joffé) و بازیگری دمی مور در نقش هستر، برداشتی آزاد از رمان داغ ننگ می‌باشد. این فیلم بیشتر به جنبه‌های جنسی می‌پردازد و پایانی خوش و پوچ دارد.
 • ۲۰۰۴: فیلمی محصول کشور کره جنوبی و به کارگردانی بیون هیوک (Byun Hyuk) همنام و هم‌ماجرای رمان داغ ننگ است.
 • ۲۰۱۰: فیلم کمدی ایزی ای با هنرنمایی اما استون و پن بدجلی

منابع[ویرایش]

 • ویکی‌پدیای انگلیسی
 • منابع موجود در پیوند به بیرون

پیوند به بیرون[ویرایش]