جغد گوش‌دراز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جغد شاخدار)
جغد گوش‌دراز
Asio otus -Battlefield Falconry Centre, Shrewsbury, Shropshire, England-8a.jpg
در انگلستان
وضعیت حفاظت
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: جغدسانان
تیره: جغدان راستین
سرده: جغدهای گوشدار
گونه: جغد گوش‌دراز
نام علمی
Asio otus
(کارل لینه, ۱۷۵۸)
Asio otus distribution map.png
مترادف

Asio wilsonianus

Asio otus otus

جغد گوش‌دراز[۲] [۳] یا جغد شاخدار (نام علمی: Asio otus) (پیش از این: Strix otus) گونه‌ای از سرده جغدهای گوشدار و راسته جغدسانان است که در اروپا، آمریکای شمالی و آسیا زآدوری می‌کند. این پرنده حدود ۳۶ سانتی‌متر دراز دارد.

جغد گوش‌دراز از سرده (جنس) جغدهای گوشدار و از خانواده جغدان است. در زبان انگلیسی به سرده‌ای دیگر از جغدها نیز جغدهای شاخدار[۴] می‌گویند. بنابراین، باید مراقب بود در برگردان فارسی، این سرده و آن گونه با هم اشتباه گرفته نشوند.

این پرنده در مناطق جنگلی به سر برده و در آشیانه‌های متروک با روی زمین تخم‌گذاری می‌کند. این پرنده در شمال ایران رویت شده است و همچنین در استان آذربایجان شرقی در بخش ایلخچی . این پرنده در برخی فرهنگ‌ها نشانه ذکاوت به شمار می‌آید.

جغد گوش‌دراز را در حالت نشسته از روی گوشپرهای بلندش به آسانی می‌توان شناسایی کرد، اما گاهی اوقات هنگام استراحت گوشپرهایش را جمع می‌کند. تغذیه این گونه جغد، از پستانداران کوچک، پرندگان و حشرات است و برای نشستن بیشتر درخت‌های سوزنی‌برگ را برمی‌گزیند.[۵]

منابع

  1. BirdLife International (2012). ج "Asio otus" Check |url= value (help). IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 26 November 2013.
  2. مبصر، فرید (۱۳۹۵). راهنمای میدانی پرندگان ایران. تهران: ناشر نویسنده. صص. ۲۵۵. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۰۴-۶۱۸۷-۴.
  3. Khaleghizadeh A., Roselaar C., Scott D.A. Tohidifar M., Mlikovsky J., Blair M. & Kvartalnov P. (2017). Birds of Iran: Annotated checklist of the bird species and subspecies. Iran-Shenasi Publishing, 474 pp. شابک ‎۹۷۸−۶۰۰−۸۳۵۱−۱۰−۸.
  4. به سرده Bubo در انگلیسی Horned owl نیز گفته می‌شود.
  5. پرندگان ایران بایگانی‌شده در ۱۳ مه ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine، بازدید: آوریل ۲۰۱۱.