جرج اول یونان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جرج اول
King George of Hellenes.jpg
شاه یونان
سلطنت ۳۰ مارس ۱۸۶۳ – ۱۸ مارس ۱۹۱۳
پیشین اوتو
جانشین کنستانتین اول
Prime Ministers فهرست را ببینید
همسر اولگا کنستانتینوا روسیه
دودمان کنستانتین اول یونان
شاهزاده جرج
شاهزاده الکساندرا
شاهزاده نیکولاس
شاهزاده ماریا
شاهزاده اولگا
شاهزاده آندرو
شاهزاده کریستوفر
خاندان خاندان شلسویگ-هولشتاین-ساندربورگ-گلوکسبورگ
پدر کریستیان نهم دانمارک
مادر لوئیسا هسه
زادروز ۲۴ دسامبر ۱۸۴۵(1845-12-24)
کپنهاگ, دانمارک
مرگ ۱۸ مارس ۱۹۱۳ میلادی (۶۷ سال)
سالونیک
خاک‌سپاری Royal Cemetery, قصر تاتوی, یونان
امضاء

جرج اول (به یونانی:Γεώργιος Α؛ ۲۴ دسامبر ۱۸۴۵ - ۱۸ مارس ۱۹۱۳) شاه یونان از ۱۸۶۳ تا زمان مرگش در ۱۹۱۳ میلادی بود.

او در اصل شاهزاده‌ای دانمارکی بود که در کپنهاگ زاده شد و در اوان جوانی به خدمت نیروی دریایی سلطنتی دانمارک درآمد. او تنها هفده سال داشت ؛ زمانی که، از سوی پارلمان یونان به عنوان انتخاب شد. پیش از او شاه اوتو بر یونان فرمان می راند که به دلیل نامحبوبیت خویش از کار برکنار شده بود. کاندیداتوری او توسط قدرت‌های بزرگ اروپایی یعنی بریتانیا ، فرانسه و روسیه مورد حمایت قرار گرفته بود. او با گراند دوشس روس ، اولگا کنستانتینوا ازدواج کرد و تبدیل به اولین شاه یونان از دودمانی جدید شد. دو تن از خواهران او (الکساندرا و داگمار) با خاندان‌های سلطنتی روسیه و بریتانیا وصلت کردند؛ به طوری که، تزار الکساندر سوم و ادوارد هفتم شوهرخواهران وی محسوب می شدند.

دوره فرمانروای جرج اول که ۵۰ سال طول کشید ، طولانی‌ترین دوره حکومت در تاریخ یونان معاصر به حساب می آید. در زمان حکمرانی جرج ، سرزمین‌های متعددی به قلمرو یونان اضافه شد و باعث تثبیت جایگاه و نقش مهم این کشور در بالکان و بعدها در جنگ جهانی اول گردید. جزایر ایونی به نشانه حسن نیت انگلستان ، از سوی این کشور به یونان داده شد و تسالی در جنگ روسیه و عثمانی (۱۸۷۷-۱۸۷۸) بدست لشکریان یونانی از امپراتوری عثمانی گرفته شد. البته یونان طی این سالها همواره در توسعه قلمرو کاملاً موفق نبود. در جنگ یونان و ترکیه (۱۸۹۷) ، یونان مغلوب شد و تسالی شمالی را به امپراتوری عثمانی واگذار نمود. در جنگ اول بالکان ، نیروهای یونانی بیش‌تر ناحیه مقدونیه را از آن خود کردند. همزمان با پیروزی مذکور ، جرج اول در سالونیک ترور شد. دوره حکمرانی او ، دوره باشکوه و طولانی برای یونان بود.

پیشرفت ملی[ویرایش]

طی دوره حکومت جرج ، وضعیت یونان و جایگاه این کشور در اروپا بهبود یافت. خصوصاً این پیشرفت در دهه‌های پایانی قرن ۱۹ کاملاً مشهود بود. در ۱۸۹۳ میلادی ، کانال کورنت که دریای آدریاتیک و پیره را با فاصله ۱۵۰ مایل (۲۴۱ کیلومتر) از یکدیگر ، به هم متصل می ساخت ، توسط یک شرکت فرانسوی احداث شد. در ۱۸۹۶، نخستین دوره بازی‌های المپیک در آتن برگزار گردید که مراسم افتتاحیه مسابقات تابستانی را نیز شاه جرج اول ، شخصاً ، بازگشایی نمود.

منابع[ویرایش]