جرج اول یونان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گئورگُس اول
King George of Hellenes.jpg
شاه یونان
سلطنت ۳۰ مارس ۱۸۶۳ – ۱۸ مارس ۱۹۱۳
پیشین اوتو
جانشین کنستانتین اول
Prime Ministers فهرست را ببینید
همسر اولگا کنستانتینوا روسیه
فرزند(ها) کنستانتین اول یونان
شاهزاده گئورگُس
شاهزاده الکساندرا
شاهزاده نیکولاس
شاهزاده ماریا
شاهزاده اولگا
شاهزاده آندرو
شاهزاده کریستوفر
خاندان خاندان شلسویگ-هولشتاین-ساندربورگ-گلوکسبورگ
پدر کریستیان نهم دانمارک
مادر لوئیسا هسه
زادروز ۲۴ دسامبر ۱۸۴۵
کپنهاگ, دانمارک
مرگ ۱۸ مارس ۱۹۱۳ (۶۷ سال)
سالونیک
خاک‌سپاری گورستان سلطنتی, قصر تاتوی, یونان
امضاء

گئورگُس اول (به یونانی:Γεώργιος Α؛ نام ِ هنگام ِ تولّد به دانمارکی Prinz Christian Vilhelm Ferdinand Adolf Georg von Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg ۲۴ دسامبر ۱۸۴۵ - ۱۸ مارس ۱۹۱۳) شاه یونان از ۱۸۶۳ تا زمان مرگش در ۱۹۱۳ میلادی بود.

زندگینامه[ویرایش]

او در اصل شاهزاده‌ای دانمارکی بود که در کپنهاگ زاده شد و در اوان جوانی به خدمت نیروی دریایی سلطنتی دانمارک درآمد. او زمانی که از سوی پارلمان یونان به عنوان شاه انتخاب شد تنها هفده سال داشت. پیش از او شاه اوتو بر یونان فرمان می‌راند که به دلیل نامحبوبیت خویش از کار برکنار شده بود. کاندیداتوری او توسط قدرت‌های بزرگ اروپایی یعنی بریتانیا ، فرانسه و روسیه مورد حمایت قرار گرفته بود. او با گراند دوشس روس ، اولگا کنستانتینوا ازدواج کرد و تبدیل به اولین شاه یونان از دودمانی جدید شد. دو تن از خواهران او (الکساندرا و داگمار) با خاندان‌های سلطنتی روسیه و بریتانیا وصلت کردند؛ به طوری که، تزار الکساندر سوم و ادوارد هفتم شوهرخواهران وی محسوب می شدند.

دوره فرمانروایی گئورگُس اول که ۵۰ سال طول کشید، طولانی‌ترین دوره حکومت در تاریخ یونان معاصر به حساب می‌آید. در زمان حکمرانی گئورگُس، سرزمین‌های متعددی به قلمرو یونان اضافه شد و باعث تثبیت جایگاه و نقش مهم این کشور در بالکان و بعدها در جنگ جهانی اول گردید. جزایر ایونی به نشانه حسن‌نیت انگلستان، از سوی این کشور به یونان داده شد و تسالی در جنگ روسیه و عثمانی (۱۸۷۷-۱۸۷۸) به دست لشکریان یونانی از امپراتوری عثمانی گرفته شد. البته یونان طی این سالها همواره در توسعه قلمرو کاملاً موفق نبود. در جنگ یونان و ترکیه (۱۸۹۷) ، یونان مغلوب شد و تسالی شمالی را به امپراتوری عثمانی واگذار نمود. در جنگ اول بالکان، نیروهای یونانی بیش‌تر ناحیه مقدونیه را از آن خود کردند. همزمان با پیروزی مذکور، گئورگُس اول در سالونیک ترور شد. دوره حکمرانی او، دوره باشکوه و طولانی برای یونان بود.

پیشرفت ملی[ویرایش]

طی دوره حکومت گئورگُس، وضعیت یونان و جایگاه این کشور در اروپا بهبود یافت. خصوصاً این پیشرفت در دهه‌های پایانی قرن ۱۹ کاملاً مشهود بود. در ۱۸۹۳ میلادی ، کانال کورنت که دریای آدریاتیک و پیره را با فاصله ۱۵۰ مایل (۲۴۱ کیلومتر) از یکدیگر ، به هم متصل می ساخت، توسط یک شرکت فرانسوی احداث شد. در ۱۸۹۶، نخستین دوره بازی‌های المپیک در آتن برگزار گردید که مراسم افتتاحیه مسابقات تابستانی را نیز شاه گئورگُس اول شخصاً بازگشایی نمود.

منابع[ویرایش]