پرش به محتوا

شاهزاده جورج دانمارک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جورج دانمارک
دوک کامبرلند
پرترهٔ جورج حوالی سال ۱۷۰۵
همسر ملکه انگلستان
دوران۸ مارس ۱۷۰۲ - ۲۸ اکتبر ۱۷۰۸
زاده۲ آوریل ۱۶۵۳
قلعه کپنهاگ، دانمارک
درگذشته۲۸ اکتبر ۱۷۰۸ (۵۵ سال)
کاخ کنزینگتون، لندن، انگلستان، پادشاهی بریتانیای کبیر
آرامگاه۱۳ نوامبر ۱۷۰۸
همسر(ان)ملکه آن (ا. ۱۶۸۳)
فرزند(ان)شاهزاده ویلیام، دوک گلوستر
خاندانخاندان اولدنبورگ
پدرفردریک سوم دانمارک
مادرسوفی آمالی براونشوایگ-لونبورگ

شاهزاده جورج دانمارک و نروژ، دوک کامبرلند (به انگلیسی: Prince George of Denmark and Norway, Duke of Cumberland)، (به دانمارکی: Jørgen) (۲ آوریل ۱۶۵۳ – ۲۸ اکتبر ۱۷۰۸) همسر ملکه آن بود که از ۱۷۰۲ تا ۱۷۱۴ بر بریتانیای کبیر حکومت می‌کرد.

ازدواج جورج و آن در ابتدای دههٔ ۱۶۸۰ با هدف تقویت اتحاد بین انگلیس و دانمارک به منظور کنترل نیروی دریایی هلند صورت گرفت. به همین دلیل باجناق هلندی جورج ویلیام سوم (همسر ماری دوم) دید خوبی نسبت به او نداشت. جیمز دوم پدر ماری و آن در سال ۱۸۶۹ در انقلاب شکوهمند از سلطنت برکنار شد و بعد از او ویلیام و ماری به سلطنت مشترک بریتانیا رسیدند و آن به عنوان وارث مقدر آن‌ها انتخاب شد.

ویلیام، جرج را از فعالیت نظامی دور نگه می‌داشت و جورج و آن در زمان حیات ماری و ویلیام نفوذ چندانی در حکومت نداشتند. بعد از درگذشت ماری و ویلیام، آن به سلطنت انگلستان رسید. جورج در زمان سلطنت همسرش حتی در صورت مخالفت با آن، از نفوذ خود برای حمایت از او استفاده می کرد. او شخصیتی آسان‌گیر داشت و علاقه چندانی به سیاست نداشت و حتی انتصابش به مقام لرد دریادار عالی در سال ۱۷۰۲ بیشتر تشریفاتی بود.

ملکه آن هفده حاملگی از جورج داشت که از این میان ۱۲ مورد به سقط جنین یا مرده‌زایی منجر شدند و چهار فرزند در نوزادی درگذشتند. تنها فرزند آن‌ها که دوران نوزادی را پشت سر گذاشت پسری به نام ویلیام بود که دچار تشنج (احتمالاً به دلیل هیدروسفالی) بود و در سن ۱۱ سالگی درگذشت. با وجود تاریخچه فرزندانشان، ازدواج جورج و آن ازدواج مستحکمی بود. جورج در سن ۵۵ سالگی در اثر بیماری ریه درگذشت و جسد او کلیسای وست‌مینستر دفن شده است.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Prince George of Denmark». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰.