کارلوس پاپولیاس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کارلوس پاپولیاس
کارلوس پاپولیاس
رئیس‌جمهور یونان یونان
ششمین رئیس‌جمهور یونان
دوره مسئولیت
۱۲ مارس ۲۰۰۵ – ۱۳ مارس ۲۰۱۵
پس ازکنستانتینوس استفانوپولوس
پیش ازپروکوپیس پاولوپولوس
وزیر خارجه یونان
دوره مسئولیت
۱۹۹۴ – ۱۹۹۶
دوره مسئولیت
۱۹۸۵ – ۱۹۸۹
اطلاعات شخصی
زاده۴ ژوئن ۱۹۲۹
یوآنینا،
درگذشته۲۶ دسامبر ۲۰۲۱ (۹۲ سال)
ملیت یونان
محل تحصیلدانشگاه آتن
پیشهسیاست‌مدار

کارلوس پاپولیاس (به یونانی: Κάρολος Παπούλιας) (زاده ۴ ژوئن ۱۹۲۹ – درگذشته ۲۶ دسامبر ۲۰۲۱) ششمین رئیس‌جمهور کشور یونان بود که در دو دوره پنج ساله از سال ۲۰۰۵ تا مارس ۲۰۱۵ رئیس‌جمهور این کشور بود.

پاپولیاس یکی از همکاران نزدیک به آندرئاس پاپاندرئو بنیان‌گذار حزب سوسیالیست بوده‌است. پاپولیاس که از چهره‌های قدیمی و باتجربه حزب سوسیالیست (پاسوک) است در دو دهه اخیر به یک چهره متعادل حزبی و البته گاهی منتقد رهبری حزب خود نام گرفته‌است.

پاپولیاس در رابطه با پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا در مقایسه با تعدادی از مقامات این کشور مواضع تندتری دارد.

پیشینه[ویرایش]

کارلوس پاپولیاس در سال ۱۹۲۹ در یوآنینا یونان زاده شد. وی دانش‌آموخته رشته حقوق دانشگاه آتن بوده و دارای دکترای حقوق از دانشگاه مونیخ و کلن است. وی در سال‌های ۱۹۸۱ الی ۱۹۸۴ قائم مقام وزارت خارجه، در سال‌های ۱۹۸۹ الی ۱۹۹۰ قائم مقام وزارت دفاع و در سال‌های ۱۹۸۹-۱۹۸۵ و ۱۹۹۴ الی ۱۹۹۶ وزیر خارجه یونان بوده‌است. وی همچنین در سال ۱۹۹۵ عضو کمیته اجرایی حزب پاسوک بوده و از سال ۱۹۷۷ الی ابتدای ۲۰۰۴ در پارلمان یونان حضور داشته‌است.

کارلوس پاپولیاس در سال ۲۰۰۵ با کسب ۲۷۹ رأی از ۳۰۰ نماینده پارلمان یونان (کاندیدای مشترک دو حزب عمده یونان - پاسوک و نئودموکراسی) برای یک دوره ۵ ساله به ریاست جمهوری انتخاب گردید. پس از پایان دوره ۵ ساله ریاست جمهوری نیز کارولوس پاپولیاس رئیس‌جمهور یونان، پیشنهاد رهبران احزاب در خصوص ادامه مسئولیت خود به مدت ۵ سال دیگر در مقام ریاست جمهوری را پذیرفت و در ۱۳ مارس ۲۰۱۵ دوره پنج ساله دوم ریاست جمهوری او نیز پایان یافت و پس از او در ۱۳ مارس ۲۰۱۵ در مجلس یونان، پروکوپیس پاولوپولوس به عنوان هفتمین رئیس‌جمهور یونان برگزیده شد.

زندگی‌شخصی[ویرایش]

پاپولیاس با مری پانو ازدواج کرد و صاحب سه دختر شد.[۱] او در ۲۶ دسامبر ۲۰۲۱ در سن ۹۲ سالگی در آتن درگذشت.[۲][۳]

منابع[ویرایش]

  1. "President". Greek Government. Archived from the original on 21 February 2015. Retrieved 21 February 2015.
  2. Former Greek President Papoulias passes away
  3. Chrepa, Eleni. "Karolos Papoulias, Greek President in Austerity Era, Dies at 92". www.bloomberg.com. Retrieved 2021-12-26.{{cite web}}: نگهداری CS1: url-status (link)
  • فاضلی، محمود: کارلوس پاپولیاس. در: روزنامه شرق. ۱۳۹۲.
  • سفارت ایران در آتن. بازدید: ژانویه ۲۰۱۴.