کنستانتین اول یونان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کنستانتین اول
Constantine I of Greece.jpg
شاه یونان
سلطنت ۱۸ مارس ۱۹۱۳ –۱۱ژوئن ۱۹۱۷
پیشین جرج اول
جانشین الکساندر
شاه هلنی‌ها
سلطنت ۱۹ دسامبر ۱۹۲۰ –۲۷سپتامبر ۱۹۲۲
پیشین الکساندر
جانشین جرج دوم
همسر سوفیا پروس
فرزند(ها) جرج دوم یونان
الکساندر یونان
هلن، ملکه رومانی
پائول یونان
شاهزاده ایرنه، دوشس آئوستا
شاهزاده کاترین
خاندان خاندان شلسویگ-هولشتاین-ساندربورگ-گلوکسبورگ
پدر جرج اول یونان
مادر اولگا کنستانتینوا روسیه
زادروز ۲ اوت ۱۸۶۸
آتن، یونان
مرگ ۱۱ ژانویهٔ ۱۹۲۳ (۵۴ سال)
پالرمو، ایتالیا
خاک‌سپاری ۲۲ نوامبر ۱۹۳۶
آرامگاه سلطنتی، قصر تاتوی، یونان
دین و مذهب ارتدوکس یونانی

کنستانتین اول (به یونانی:Κωνσταντῖνος Α؛ ۲ اوت ۱۸۶۸–۱۱ ژانویه ۱۹۲۳) شاه یونان از ۱۹۱۳ تا ۱۹۱۷ و از ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۲ (برای بار دوم) بود.

او فرمانده کل قوای ارتش یونان در جنگ ناموفق یونان و ترکیه در ۱۸۹۷ بود و همچنین نیروهای یونانی را با موفقیت در جنگ‌های بالکان (۱۹۱۲–۱۹۱۳) رهبری کرد. در این جنگ، یونانیها با تصرف سالونیک، وسعت و جمعیت سرزمین خود را دوبرابر کردند. او در ۱۸ مارس ۱۹۱۳ میلادی، به دنبال ترور پدرش، به حکومت رسید.

مخالفت او با الفتریوس ونیزلوس، نخست‌وزیر وقت یونان، بر سر ورود یا عدم ورود یونان به جنگ جهانی اول، منجر به تفرقه و جدایی ملی در یونان شد. او دو بار ونیزلوس را مجبور به کناره‌گیری از مقامش نمود ولی سرانجام خود کنستانتین در ۱۹۱۷ به دنبال تهدیدات متفقین مبنی بر بمباران آتن، کشورش را ترک کرد و پسر دوم او، الکساندر، شاه شد. با مرگ زودهنگام الکساندر در ۱۹۲۰، کنستانتین دوباره به کشورش بازگشت و مقام پادشاهی را از آن خود کرد. او در ۱۹۲۲ برای دومین و آخرین بار، زمانی که یونان در جنگ یونان و ترکیه (۱۹۲۲–۱۹۱۹) از ترکیه شکست خورد، قدرت را رها کرد و بزرگترین پسرش، جرج دوم، جای او را گرفت. کنستانتین چندماه بعد در تبعید در سیسیل ایتالیا درگذشت.

جنگ یونان و عثمانی و بعد از آن[ویرایش]

کنستانتین در جنگ یونان و ترکیه (۱۸۹۷)، فرمانده کل نیروهای یونانی بود. این جنگ به شکست یونان و سقوط محبوبیت خاندان سلطنتی و شاهزاده کنستانتین انجامید.

منابع[ویرایش]