کنستانتین اول یونان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کنستانتین اول
Constantine I of Greece.jpg
شاه یونان
سلطنت ۱۸ مارس ۱۹۱۳ –۱۱ژوئن ۱۹۱۷
پیشین جرج اول
جانشین الکساندر
شاه هلنی‌ها
سلطنت ۱۹ دسامبر ۱۹۲۰ & ndash;۲۷ سپتامبر ۱۹۲۲
پیشین الکساندر
جانشین جرج دوم
همسر سوفیا پروس
فرزند(ها) جرج دوم یونان
الکساندر یونان
هلن، ملکه رومانی
پائول یونان
شاهزاده ایرنه، دوشس آئوستا
شاهزاده کاترین
خاندان خاندان شلسویگ-هولشتاین-ساندربورگ-گلوکسبورگ
پدر جرج اول یونان
مادر اولگا کنستانتینوا روسیه
زادروز ۲ اوت ۱۸۶۸(1868-08-02)
آتن، یونان
مرگ ۱۱ ژانویه ۱۹۲۳ میلادی (۵۴ سال)
پالرمو، ایتالیا
خاک‌سپاری ۲۲ نوامبر ۱۹۳۶
آرامگاه سلطنتی، قصر تاتوی، یونان
دین و مذهب ارتدوکس یونانی

کنستانتین اول (به یونانی:Κωνσταντῖνος Α؛ ۲ اوت ۱۸۶۸ - ۱۱ ژانویه ۱۹۲۳) شاه یونان از ۱۹۱۳ تا ۱۹۱۷ و از ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۲ (برای بار دوم) بود.

او فرمانده کل قوای ارتش یونان در جنگ ناموفق یونان و ترکیه در ۱۸۹۷ بود و همچنین نیروهای یونانی را با موفقیت در جنگ‌های بالکان (۱۹۱۲-۱۹۱۳) رهبری کرد. در این جنگ ، یونانیها با تصرف سالونیک ، وسعت و جمعیت سرزمین خود را دوبرابر کردند. او در ۱۸ مارس ۱۹۱۳ میلادی ، به دنبال ترور پدرش ، به حکومت رسید.

مخالفت او با الفتریوس ونیزلوس ، نخست وزیر وقت یونان ، بر سر ورود یا عدم ورود یونان به جنگ جهانی اول ، منجر به تفرقه و جدایی ملی در یونان شد. او دوبار ونیزلوس را مجبور به کناره‌گیری از مقامش نمود ولی سرانجام خود کنستانتین در ۱۹۱۷ به دنبال تهدیدات متفقین مبنی بر بمباران آتن ، کشورش را ترک کرد و پسر دوم او ، الکساندر ، شاه شد. با مرگ زودهنگام الکساندر در ۱۹۲۰ ، کنستانتین دوباره به کشورش بازگشت و مقام پادشاهی را از آن خود کرد. او در ۱۹۲۲ برای دومین و آخرین بار ، زمانی که یونان در جنگ یونان و ترکیه (۱۹۲۲–۱۹۱۹) از ترکیه شکست خورد ، قدرت را رها کرد و بزرگترین پسرش ، جرج دوم ، جای او را گرفت. کنستانتین چندماه بعد در تبعید در سیسیل ایتالیا درگذشت.

جنگ یونان و عثمانی و بعد از آن[ویرایش]

کنستانتین در جنگ یونان و ترکیه (۱۸۹۷) ، فرمانده کل نیروهای یونانی بود. این جنگ به شکست یونان و سقوط محبوبیت خاندان سلطنتی و شاهزاده کنستانتین انجامید.

منابع[ویرایش]