بیوچار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تکه‌ای بیوچار

بیوچار (به انگلیسی: Biochar) زغال تهیه شده از زیست‌توده‌های گیاهی و ضایعات کشاورزی است که به عنوان کود استفاده می‌شود.[۱]این ماده به صورت جامد بوده و سرشار از کربن است که می‌تواند آن را به مدت هزاران سال در خود نگاه دارد.

تاریخچه[ویرایش]

بیوچار از دو واژه بیو (به انگلیسی: bio) به معنای زیست و چار (به انگلیسی: charcoal) تشکیل شده‌است. این کلمه از قرن بیستم وارد ادبیات علمی جهان شده‌است.[۲]

تولید[ویرایش]

بیوچار مانند تمامی زغال‌ها زیست‌توده‌ای است که از راه آذرکافت به وجود می‌آید. این نوع زغال می‌تواند سبب ترسیب کربن شود و گازهای گلخانه‌ای را جذب کند.[۳]

در شیمی[ویرایش]

این ماده به علت سرعت تجزیه بسیار کند نسبت به سایر مواد آلی ظرفیت زیادی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای از قبیل دی‌اکسید کربن و متان که از ضایعات آزاد می‌شود، دارد و می‌تواند کربن را برای دوره‌های طولانی ذخیره کند. سوختن بیوچار با وجود میزان کم یا عدم وجود اکسیژن انجام می‌شود.

بیوچار به عنوان جاذبی برای حذف یون‌های فلزات سنگین، کادمیوم (II)، مس (II)، سرب (II)، روی (II)، از فاز آبی عمل می‌کند.[۴]

در کشاورزی[ویرایش]

بیوچار سبب اصلاح خاک شده و حاصلخیزی آن را افزایش می‌دهد. این نوع کود محصولات کشاورزی را افزایش داده و می‌تواند در برابر برخی بیماری‌های گیاهی، از گیاهان محافظت کند. از مزایای بیوچار، مدیریت ضایعات کشاورزی می‌باشد. گسترش کشاورزی زیستی و نیز آلودگی‌های جوی از سوی دیگر باعث شده‌است تا استفاده از این نوع کود در دنیا روز به روز افزایش پیدا کند. اما در ایران، این ماده آلی تا حدودی ناشناخته باقی مانده‌است. بیوچار به توسعه پایدار کشاورزی، حفظ جنگل‌های کهن و منابع آب کمک می‌کند. نوعی ازبیوچارطبیعی معدنی درکشورایران . درشهرستان کوهبنان استان کرمان توسط شخصی بنام آقای محمدمجیدی کوه بنانی (شرکت توانا)کشف شده‌است که ذخیره قابل توجهی داردومی تواند به کشاورزی . حفظ محیط زیست . توسه پایدار ارگانیک وسالم سازی سبدغذایی . وبسیاری موارددیگرکمک کند. بیوچارطبیعی معدنی کوهبنان بشماره کشف 3228 می‌باشد . ودر کشاورزی و خوراک دام و داروسازی کاربرددارد. بیوچارطبیعی معدنی کوهبنان 650 میلیون سال قدمت دارد و فرایندتشکیل آن خدادادی و تدریجی بوده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. سیویلیکا
  2. "biochar". فرهنگ انگلیسی آکسفورد (3rd ed.). انتشارات دانشگاه آکسفورد. September 2005. (Subscription or UK public library membership required.)
  3. Lean, Geoffrey (7 December 2008). "Ancient skills 'could reverse global warming'". ایندیپندنت. Archived from the original on 13 September 2011. Retrieved 1 October 2011.
  4. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ دسامبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲ دسامبر ۲۰۱۷.