بیست هزار فرسنگ زیر دریا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بیست هزار فرسنگ زیر دریا
20000 title 0a.jpg
جلد چاپ اولیه
نویسنده ژول ورن
برگرداننده اردشیر نیکپور
ناشر Hetzel
ناشر فارسی: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی
محل نشر فرانسه
تاریخ نشر ۱۸۷۰
تاریخ نشر فارسی: ۱۳۸۴
شابک 964-445-656-4 ISBN
تعداد صفحات ۲۵۸ (کتاب در سه جلد به چاپ رسیده، هر جلد حدوداً همین مقدار صفحه دارد)
موضوع سفری تخیلی به اعماق اقیانوس‌ها
سبک علمی-تخیلی
زبان فرانسوی
نوع رسانه کتاب چاپی
کتاب‌شناسی ژول ورن

بیست هزار فرسنگ زیر دریا با عنوان انگلیسی ‎Jules Verne 20000 leagues under the sea‏ داستانیست، نوشته ژول ورن نویسنده علمی-تخیلی فرانسوی که برخی او را به حق پدر ادبیات علمی-تخیلی خوانده‌اند.

خلاصه داستان[ویرایش]

ناگهان توجه جهان به اعماق آبها جلب می‌شود. مردم جهان متوجه موجود ناشناسی می‌شوند، که در اعماق آب‌ها زندگی می‌کند. عده‌ای گمان می‌کنند او یک کوسه بزرگ است، اما عده‌ی دیگری معتقدند که او نوعی هیولای دریایی ناشناخته‌است. اما کمتر کسی می‌تواند تصورش را بکند، که آن موجود، وسیله‌ایست ساخته دست بشر.

پروفسور «آروناکس» به همراه «ندلند» که صیاد نهنگ است، و یک دوست دیگر، با یک کشتی تحقیقاتی به جستجوی این هیولای زیر آب می‌روند. اما کشتی در اثر برخورد با آن موجود آسیب می‌بیند و پروفسور «آروناکس» و همراهانش، از یک زیردریایی سر در می‌آورند. چیزی که تا کنون مانندش را ندیدن و حتا تصورش را هم نکرده‌اند.

آنها با ناتیلوس سفر می‌کنند و شگفتیهای دنیای آب را می‌بینند، ودر همین حین با کاپیتان «نمو»، ناخدا و مالک ناتیلوس آشنا می‌شوند. پروفسور در عین حال که کاپیتان را تحسین می‌کند، اخلاقیات او را رد می‌کند، و فکر می‌کند برخورد او با مسائل دنیا درست نیست. پروفسور و همراهانش متوجه می‌شوند، چون از راز کاپیتان نیمو آگاه گشته‌اند، در واقع در ناتیلوس اسیرند و دیگر نمی‌توانند به دنیای روی آب باز گردند، اما آنها حاضر نیستند، تا آخر عمر در ناتیلوس بمانندآنها تلاش زیادی برای فرار از ناتیلوس میکنند اما موفق نمی‌شوند، فرار از ناتیلوس، غیر ممکن است. کاپیتان نیمو خیلی از چیز هایی که در افسانه ها آمده بود را در زیردریا به آنها نشان می‌دهد.

در این داستان کاپیتان نیمو را بیشتر از زاویه دید و قضاوت پروفسور «آروناکس» و همراهانش می‌بینیم. آنها کاپیتان نیمو را مردی کمابیش دیوانه و دنیا گریز می‌یابند که چون یکی از کشورهای اروپایی خانواده‌اش را از بین برده، او به دنبال انتقام است به همین دلیل کشتی های روی آب را غرق می کند. این مسایل باعث شده بود تا مردم فکر کنند زیر دریایی او یک هیولاست.

منابع[ویرایش]