بیست هزار فرسنگ زیر دریا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بیست هزار فرسنگ زیر دریا
20000 title 0a.jpg
جلد چاپ اولیه
نویسنده ژول ورن
برگرداننده اردشیر نیکپور
ناشر Hetzel
ناشر فارسی: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی
محل نشر فرانسه
تاریخ نشر ۱۸۷۰
تاریخ نشر فارسی: ۱۳۸۴
شابک 964-445-656-4 ISBN
تعداد صفحات ۲۵۸ (کتاب در سه جلد به چاپ رسیده، هر جلد حدوداً همین مقدار صفحه دارد)
موضوع سفری تخیلی به اعماق اقیانوس‌ها
سبک علمی-تخیلی
زبان فرانسوی
نوع رسانه کتاب چاپی
کتاب‌شناسی ژول ورن

بیست هزار فرسنگ زیر دریا با عنوان انگلیسی ‎Jules Verne 20000 leagues under the sea‏ داستانیست، نوشته ژول ورن نویسنده علمی-تخیلی فرانسوی که برخی او را به حق پدر ادبیات علمی-تخیلی خوانده‌اند.

خلاصه داستان[ویرایش]

ناگهان توجه جهان به اعماق آبها جلب می‌شود. مردم جهان متوجه موجود ناشناسی می‌شوند، که در اعماق آب‌ها زندگی می‌کند. عده‌ای گمان می‌کنند او یک کوسه بزرگ است، عده دیگری هستند، که معتقدند، او نوعی هیولای دریایی ناشناخته‌است. اما کمتر کسی می‌تواند تصورش را بکند، که آن موجود، وسیله‌ایست ساخته دست بشر.

پروفسور آروناکس به همراه ندلند که صیاد نهنگ است، و یک دوست دیگر، با یک کشتی تحقیقاتی به جستجوی این هیولای زیر آب می‌روند. اما کشتی در اثر برخورد با آن موجود آسیب می‌بیند و پروفسور آروناکس و همراهانش، از یک زیردریایی سر در می‌آورند. چیزی که تا کنون مانندش را ندیدن و حتا تصورش را هم نکرده‌اند.

آنها با ناتیلوس سفر می‌کنند و شگفتیهای دنیای آب را می‌بینند، ودر همین حین با کاپیتان نمو، ناخدا و مالک ناتیلوس آشنا می‌شوند. پروفسور در عین حال که کاپیتان را تحسین می‌کند، اخلاقیات او را رد می‌کند، و فکر می‌کند برخورد او با مسائل دنیا درست نیست. پروفسور و همراهانش متوجه می‌شوند، چون از راز ناخدا نیمو آگاه گشته‌اند، در واقع در ناتیلوس اسیر شده‌اند و دیگر نمی‌توانند به دنیای روی آب باز گردند، اما آنها حاضر نیستند، تا آخر عمر در ناتیلوس بمانندآنها خیلی سعی میکنند تا فرار کنند امااین غیر ممکن بود.کاپیتان نیمو خیلی از چیز هایی که در افسانه ها آمده بود را در زیردریا به آنه نشان داد.

در این داستان ناخدا نیمو را بیشتر از زاویه دید و قضاوت پروفسور آروناکس و همراهانش می‌بینیم. آنها کاپیتان نیمو را مردی کمابیش دیوانه و دنیا گریز می‌بینند.اما چون یکی از کشور های اروپایی خانواده‌اش را از بین برده بود او به دنبال انتقام بود به همین دلیل کشتی های روی آب را غرق می کرد پس مردم معتقد بودند زیر دریایی او یک هیولاست.

منابع[ویرایش]