دیوار چین (رمان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دیوار چین
Verne - Les Tribulations d’un Chinois en Chine - 008.png
نویسنده(ها)ژول ورن
عنوان اصلیLes Tribulations d'un Chinois en Chine
تصویرگر(ها)Léon Benett
کشورفرانسه
زبانفرانسوی
ناشرپیر-ژول اتزل
گونه رسانهچاپی (جلد سخت)
پس ازپانصد میلیون ثروت 
پیش ازخانه متحرک 

دیوار چین (به فرانسوی: Les Tribulations d'un Chinois en Chine) با نام اصلی گرفتاری‌های یک مرد چینی در چین رمانی نوشته ژول ورن نمایشنامه‌نویس و رمان‌نویس معروف فرانسوی است که نخستین بار در سال ۱۸۷۹ توسط انتشارات پیر-ژول اتزل در فرانسه منتشر شد.

این داستان یکی دیگر از رمان‌های ماجراجویانه سنتی ژول ورن و مشابه به سبک کتاب معروف تر این نویسنده، دور دنیا در هشتاد روز می‌باشد. هر چند که کتاب دیوار چین، از طنز بیشتری برخوردار است و همچنین مسائلی مانند تجارت تریاکِ بریتانیا در چین را مورد نقد و انتقاد قرار می‌دهد.

شرح داستان[ویرایش]

بازرگانی چینی به نام کین فو که ثروت فراوانی اندوخته و در کنار استادش روزگار می‌گذراند، در آستانه چهل سالگی بر آن است تا با زنی ازدواج کند؛ اما در همین هنگام ورشکست می‌شود و در پی آن تمام ثروتش را از دست می‌دهد. کین فو که از همه جا ناامید شده‌است تصمیم می‌گیرد ابتدا خود را بیمه و سپس خودکشی کند تا از این رهگذر، آینده همسر و استادش تأمین شود؛ ولی جرئت این کار را ندارد. به همین خاطر به دستیارش، آقای «وانگ» نامه‌ای می‌نویسد و از او می‌خواهد که در یک روز مشخص، او را بکشد. چند روز بعد آقای وانگ به‌طور مرموزی ناپدید می‌شود و کین‌فو به زودی متوجه می‌شود که خبر ورشکستگی‌اش دروغ بوده و اکنون می‌کوشد تا برای حفظ جانش، آقای وانگ را یافته و به او بگوید که از تصمیمش برای خودکشی صرف‌نظر کرده‌است…

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]