برگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برگان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانفارس
شهرستانداراب
بخشمرکزی
نام محلیبرگون
مردم
جمعیت۱۲۸۳ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱۰۷۸
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه۰
کد آماری۰۷۴۸۸۳

روستای برگان یکی از روستاهای شهرستان داراب در استان فارس می‌باشد. بیشتر مردم این روستا به کار کشاورزی مشغول می‌باشند. کشاورزی این روستا شامل گندم، ذرت دانه‌ای، و سبزیجات می‌شود. این روستا در مجاورت فرودگاه داراب قرار دارد. روستای برگان با روستاهای شیخ‌آباد، تیزآب، بختاجرد، خروسلو و عطابخش همسایه ‌است. این روستا یکی از روستاهای توسعه یافته داراب می‌باشد که دارای آب، برق، تلفن و گاز می‌باشد. همچنین روستا دارای مدرسه دبستان (دخترانه و پسرانه)می‌باشد.

فاصله روستای برگان تا ابتدای شهر داراب ۵ کیلومتر است که تقریبا تمام این راه به صورت بزرگراه است. در این روستا هنوز کشاورزی بصورت سنتی می‌باشد و حدود دوهزار هکتار زمین زراعی هرساله زیر کشت های گندم ذرت پنبه و صیفی جات میرود وضعیت آب زیرزمینی این روستا نیز خراب می‌باشد و گاها عمق اکثر چاههای روستا به سیصد متر می‌رسد

تاریخ برگان[ویرایش]

در کتاب "داراب شکوه فراموش شده پارس" نوشته احمدرضا خسروی،برگان به شکل زیر شرح شده است. برگان: اصل واژه ورگان(vargān) بوده که به معنی دادگاه است و واژه "ور" در زبان پهلوی (که در زبان اوستایی varah خوانده می‌شود) به معنی اعتقاد داشتن و باور کردن است و در ایران باستان عبارت بوده از آزمایش های گوناگونی که خوانده و خواهان بدان وسیله می‌بایست حقانیت خود را ثابت کنند.

منابع[ویرایش]

اطلاعات جدول: [۱][پیوند مرده]