بکر (داراب)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بکر (داراب)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانفارس
شهرستانداراب
بخشبخش رستاق
دهستانکوهستان (داراب)
مردم
جمعیت۱۴۶ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۷۵۵۸۹

بکر (داراب)، روستایی از توابع بخش رستاق شهرستان داراب در استان فارس ایران است.

این روستاقدمتی بین ۲۰۰تا۳۰۰سال دارد که به احتمال زیادمردم ان ازتبعیدیان دوره حاکمیت آقا محمدخان قاجار یانادر شاه می‌باشند، نام بکرازطایفه عرب که خود را منسوب به امیرمصیب سقفی می‌دانند گرفته شده‌است، البته این طایفه بخاطر همجواری باقوم بکرکه اکنون عده‌ای از آن‌ها درخیر استهبان وشهرستان خرامه زندگی می‌کنندخودرااز طایفه بکرمیدانندودراصل ازطایفه بکرنیستند.

ازانجاکه درگذشته اکثریت مردم و بزرگان یاخوانین این روستااز طایفه بکر بوده‌اند به ان بکر گفته می‌شود و در حال حاضر بیش از۵۰درصد جمعیت این روستاکه خودرابکری می‌دانند بکری نیستند.

این روستا یک قبرستان تاریخی داردکه تاحدودی هویت و تاریخ مردم روستا رامشخص می‌کند، طبق همین آثار وگفته‌های افرادقدیمی و کهنسال معلوم می‌شودکه‌ای روستا دریک صده قبل تر فراتر از چیزی بوده که ما اکنون مشاهده می‌کنیم، بکردرگذشته‌ای نچندان دور روستایی شناخته شده و مهم در تمام کوهستان بلکه حاکم کوهستان بوده که بقیه طوایف وروستاها زیر مجموعه ان بوده‌اند و از ان به نام بکرات یا چهاردهنه بکر یاد می‌شده، ولی باگذشت زمان وتغییر روند سیاسی وحکومتی ایران دستخوش تغییراتی شده که نام این روستا را کمرنگ تر کرده و از اولویت ان در بین روستاهای سرکوه داراب کاسته وجمعیتش بسیار کمتر از قبل شده‌است.

بزرگان وافراد صاحب نام بکر

بکرهم همانند بسیاری از مناطق دیگر بزرگانی داشته که نام بعضی از آنان را ذکر می‌کنیم، حاج غلامحسین خان بکری-ازاولین خوانین بکر، امیرقلی خان-فرزندحاج غلامحسین که بکر درعهد ایشان دراوج قدرت بوده‌است، زیادخان بکری ملقب به زیادروشن یازیادکلانتر-ایشان تنهاکسی بود که توانست حکم کلانتری را ازدولت بگیردوتمام کدخدایان وخوانین منطقه رازیرنفوذخود داشته باشد، اقابگ خوبیاری-کدخدای شجاع وصاحب قدرت، حاج غلامحسین دورقی بانی حسینیه تاریخی بکروشخص بسیارزاهدوخداترس، کربلایی نجمعلی کرمانی- ازافرادمشهور ومذهبی، حسین خان کالکاظم- کدخداخوش اخلاق وصاحب قدرت و...

اثای از دوره باستان:

بکرعلاوه بر تاریخ۳۰۰ساله که ذکرشد اثارونقوشی دران دیده می‌شود که نشاندهنده رفت وامد مردم در این مکان تا بیش از ۱۵۰۰سال یا۲۰۰۰سال است ازجمله این اثارقلعه‌ای منسوب به گبرهاوقبرستان باستانی که مربوط به غیرمسلمانان است می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کوهستان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲۴ نفر (۶۷خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.