برکه تبخیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عکس هوایی از برکۀ تبخیر درجنوب دریای مرده

برکه‌های تبخیر آبگیرهای‌های مصنوعی با مساحت بسیار بزرگ هستند که طراحی شده اند تا تبخیر آب بوسیلۀ نور خورشید به خوبی انجام گیرد.

کاربردها[ویرایش]

برکه‌های تبخیر کاربردهای گوناگون دارند. برکه‌های تبخیر نمک ، از آب دریا نمک تولید می‌کنند. از آن‌ها همچنین برای دور ریز آب نمک از واحد نمک زدایی استفاده می‌شود. در معدن‌ها از برکه‌های برای جدا کردن سنگ معدن از آب استفاده می‌شود. برکۀ تبخیر در سایت‌های آلوده برای جدا کردن آب از پسماندهای خطرناک ( که تا حد زیادی وزن و حجم آن را کاهش می دهد و اجازه می دهد تا زباله به راحتی جابجا ، تصفیه و ذخیره شود) ، بکار می‌رود. یک نکتۀ مهم این است که تبخیر همان چگالش نیست هر چند تبخیر در یک محیط سربسته می‌تواند منجر به وضعیت چگالش شود همانگونه که رطوبت تبخیرشده در هوا "چگالیده" می‌شود و به فاز مایع باز می گردد.

برکه‌های تبخیر نیز می‌توانند برای تبخیر بارندگی بر روی یک سایت آلوده مورد استفاده قرار گیرند.آلاینده‌هایی که آب با خود آورده روی زمین باقی می ماند و آب تبخیرمی شود. این از گسترش بیشترآلودگی در حوضۀ آبریز جلوگیری می‌کند.

برکه‌های تبخیر برای جلوگیری از آلوده گی آب بوسیلۀ آفت کش ها، کودها و نمک های موجود در پساب کشاورزی که به رودخانه‌ها می ریزند، استفاده می‌شوند. در کالیفرنیا، سلنیوم موجود درپساب کشاورزی مشکل زا بوده‌است، زیرا موجب عیوب تولد در مرغابی‌ها می‌شود.

منابع[ویرایش]