حوضچه تبخیر نمک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

حوضچه‌های تبخیر نمک، حوضچه‌های کم عمقی هستند که توسط انسان برای تولید نمک از آب دریا ساخته و طراحی شده‌اند. آب دریا و یا آبی که حاوی نمک است به داخل این حوضچه‌ها ریخته می‌شود و با استفاده از عمل تبخیر به طور معمول نمک به عنوان محصول به دست می‌آید. همچنین این حوضچه‌ها سبب به وجود آمدن موجودات آبزیی میشوند که به عنوان غذای اصلی پرندگان دریایی به حساب میایند. این حوضچه‌ها به طور معمول با استفاده از خاکریزها از یکدیگر جدا می‌شوند. با توجه به میزان غلظت به وجود آمدن جلبک‌ها رنگ این حوضچه‌ها از سبز کمرنگ تا قرمز روشن متغیر است، همچنین تغییر رنگ در این حوضچه‌ها نشان دهنده مقدار غلظت نمک به وجود آمده می‌باشد.

در حوضچه‌هایی با غلظت نمک کم جلبک‌های سبز و موجودات میکروسکپی از خود رنگ سبز تولید میکنند، در حوضچه‌هایی با غلظت نمک بالاتر جانوارن ذره بینی به نام Dunaliella salina که به جلبک صروتی معروف هستند رنگ حوضچه را به صورت مایل به قرمز در می‌آورند. همچنین موجوادت ذره بینی دیگری از جمله Brine shrimp باعث به وجود آمدن رنگ نارنجی در بعضی از حوضچه‌ها می‌شوند.

از جملهٔ مهم‌ترین این حوضچه‌ها: حوضچه‌ای در سانفرانسیسکو در امریکا

حوضچه‌ای در دریای مرده در نزدیکی اسرائیل و اردن

حوضچه‌ای در نزدیکی غرب استرالیا

از دیگر روش‌های تولید نمک ایجاد «تشت‌های نمک» است که در این روش حوضچه‌هایی ساخته شده‌اند و در درون آنها از آب شور استفاده می‌شود این حوضچه‌ها معمولاً در نزدیکی منبع نمک ساخته میشوند و برای سریعتر کردن تولید نمک در این مناطق از گرمای اضافی استفاده می‌شود این کار به وسیله ایجاد آتش در زیر حوضچه‌ها و گرم کردن آب شور درون آنها انجام می‌شود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Salt evaporation pond," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Salt_evaporation_pond&oldid=309091402 (accessed November 21, 2009).