بددادن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بددادن یکی از عنعنات/رسوم مردم افغانستان بوده که در نقاط مختلف کشور داری اشکال گوناگون می‌باشند بد معمولاً توسط شورا، جرگه و نشست موی سفیدان محل یا دهستان تطبیق می‌گردد. بد زمانی بوقع می‌پیوندد که یک مرد افغان مردی را از فامیل افغان دیگر به قتل رسانیده باشد یا کدام جرم بزرگ را درحق کسی نموده باشد. بدین منظور غرض جلوگیری از قتلهای دیگر دختران فامیل خودرا به عقدنکاح فامیل مقتول درمی‌آورند.

این عنعنه پس از جلسه و فیصله موی سفیدان محل درمعرض اجرا قرار می‌گیرد طوریکه در آغاز موی سفیدان فامیل قاتل با یک یا چند راّس گوسفندو یک مقدار پول به خانه مقتول می‌روند؛ و ازانها پوزش خواسته تقاضا جرگه را می‌نمایند. بد پس از شفاعت و پوزش زیادی از موی سفیدان مورد تطبیق قرار می‌گیرد. در دهستانها آنهای که جرگه نمی‌نمایند به معنی ادامه خون ریزی است. این دشمنی‌ها بعضابه جنگهای قومی چندین ساله تبدیل گردیده‌اند. مانند قوم زدران جاجی ومنگل که دشمنی این دو قوم تا هنوز ادامه دارد.

درشهرها بد بخاطر تقلیل معیاد جرم و جلوگیری از قتل دیگر در معرض اجرا قرار می‌گیرند زیرا درین مناطق حاکمیت دولت مستحکم تر می‌باشد. هده زیادی بدرا یکی از میراث کهن، عدم نارسائی جامعه و یک پدیده ناروا و خلاف کرامت انسانی می‌پندارند. بعضی بد را افتخارات سنن می‌پندارند دختر که به بد داده می‌شود الی اخیر عمر در زیر فشار ظلم، طعنه، اذیت و آزار و مشکلات گوناگون غیرقابل تحمل قرار می‌داشته باشند. بعضاً قربانی این پدیده ننگین دختران خورد سال می‌باشند که از آغوش مادرش جبراً جدا می‌شوند. بعضی از خوش شانسان اینگونه دختران یا بزودی می‌میرند یا از خانه فرار کرده به دیار نامعلوم می‌روند.

منابع[ویرایش]