بانو سوسانو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سوسونو
سوسونو
Queen consort of امپراتوری گوگوریو
پیشینnew office
جانشینیه سویا
زاده66 BC
درگذشته6 BC
همسر(ان)Wutae
جومونگ
فرزند(ان)بیریو
اونجو
خاندانباکجه
Goguryeo
پدرYeon Ta-bal

سوسانو یا سوسونو ( ۶۷ پیش از میلاد _ ۶ پیش از میلاد) دومین همسر جومونگ (دانگ میونگ ) و مادر بیریو و پادشاه اونجو از باکجه بود. او در تأسیس گوگوریو و باکجه نقش مهمی داشت. یک شرح سنتی از بخش وقایع سالیانه سلسله باکجه در کتاب سامگوک ساگی تصریح می‌کند که سوسونودختر یونتابال رئیس گیرو که یکی از پنج قبیله جولبون بود) که یک شخصیت ثروتمند و مؤثر در جولبون بود؛ می‌باشد و با وجود اینکه ۹ سال از جومونگ بزرگ‌تر بود با مؤسس سلسله گوگوریو با وی ازدواج کرده بود. با کمک‌های سوسانو و پدرش یونتابال، جومونگ موفق شد مبارزانی برجسته به خدمت بگیرد و حمایت‌های مردم را جلب کند. او گوگوریو را در ۳۷ سال پیش از میلاد تأسیس کرد و سوسانو اولین ملکه این امپراتوری شد.همسر اول سوسونو ووتائه (Wutae) نام داشت.

برقراری دو امپراتوری[ویرایش]

طبق وقایع ثبت شده در کتاب سامگوک ساگی، او دختر یونتابال فرد ثروتمندی بود که در جولبون[۱] نفوذ زیادی داشت و با جومونگ ازدواج کرد. هرچند در همان منبع نوشته شده که حاکم جولبون بویو دخترش را به جومونگ داد، کسی که در عروسی همراه با طرفدارانش از دانگ بویو گریخت. سوسونو همسرش را از نظر مالی برای ایجاد گوگوریو تأمین می‌کرد.[۲] پس از اینکه پادشاه یوری و بانو یه سویا از دانگ بویو به گوگوریو آمدند و نزد جومونگ رفتند، وی همراه با دو فرزندش بیریو و اونجو به جنوب رفت و پسرش اونجو امپراتوری باکجه را تشکیل داد.

سریال‌ها[ویرایش]

  • سریال جومونگ، کانال MBC سال ۲۰۰۶–۷ ساخته شده توسط Han Hye-jin
  • افسانه امپراتوری، پخش شده در شبکه KBS1 در سال ۲۰۱۰–۲۰۱۱ ساخته شده توسط Jung- Ae-ri

مرگ[ویرایش]

بیریو از تصمیمش مبنی بر استقرار در این منطقه احساس شرم می‌کرد و تا زمان فوتش از درماندگی احساسی رنج می‌برد. بعدها تمامی مردم بیریو برای تبعیت از اونجو به دژ ویریه آمدند. پادشاهی اونجو که سیپجه نام داشت؛ به باکجه یعنی «صدها خانواده که از دریا گذشتند» تغییر نام یافت. سوسونو رشد ذره به ذرهٔ پادشاهی پسرش را تماشا کرد تا اینکه سرانجام در سال ۶ قبل از میلاد در سن ۶۱ سالگی درگذشت.

منابع[ویرایش]