بیریو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بیریو
هانگول 비류
هانجا 沸流
Revised Romanization Biryu
McCune–Reischauer Piryu

بیریو شاهزاده بزرگ گوگوریو پسر همسر دوم جومونگ سوسونو بود و برادر بزرگ اونجو مؤسس امپراتوری باکجه بود در سال ۱۸ قبل از میلاد مسیح یه سویا و یوری به گوگوریو بازگشتند و سوسونو که موقعیت پسرانش را در خطر دید گوگوریو را ترک کرد بیریو در میچاهول و اونجو در ویریسونگ ساکن شدند اونجو در سال ۱۸ قبل از میلاد مسیح با مردم قبیله گیروو دولت قدرتمند باکجه را برپانمود.

جوکونگ


بازگشت به گوگوریو[ویرایش]

پس از تأسیس دولت باکجه توسط شاهزاده اونجو پسر سوم امپراتور جومونگ از همسر دوم وی یعنی بانو سوسونو شاهزاده بیریو که پسر بزرگ امپراتور بود برای گرفتن مقام ولیعهدی یا سلطنت گوگوریو تصمیم به بازگشت به گوگوریو گرفت. این تصمیم با مخالفت مادر و برادر اش رو به رو شد و سرانجام میان قبایل جولبون توافق شد که طرفداران بیریو با وی به گوگوریو بروند و طرفداران اونجو در باکجه بمانند. در ادامه این ماجرا فرمانده برقبان قبایل گوانا، هوانا، یوانا و قبیله بیریو از بیریو حمایت کرده و به گوگوریو برگشتند و فقط قبیله گیرو در کشور جدید باقی ماند.

شورش علیه امپراتور یوری[ویرایش]

پس از مرگ امپراتور جومونگ با حمایت‌های فرماندهان ارتش دامول از یوری پسر اول امپراتور جومونگ از همسر اول وی بانو سویا سلطنت گوگوریو به او رسید. با بازگشت شاهزاده بیریو به گوگوریو نبردی سهمگین بین دو سپاه درگرفت و نزدیک بود که گوگوریو به دو نیم تقسیم شود اما در اثر رشادت‌های فرماندهان دامول امپراتور یوری سلطنت را حفظ کرد و بیریو هم در میدان جنگ کشته شد و قبایل حامی وی تسلیم یوری شده در گوگوریو ساکن شدند.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی