بیریو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بیریو
هانگول
비류
هانجا
沸流
لاتین‌نویسی اصلاح‌شدهBiryu
مک‌کیون–ریشاورPiryu

بیریو پسر اول بانو سوسانو و برادر بزرگتر اونجو بود.

پیشینه بنیانگذاری بکجه[ویرایش]

سامگوک ساگی، نوشته باستانی تاریخ کره، دو افسانه مختلف از تاسیس باکجه را معرفی می‌کند، یکی از این افسانه‌ها بنیانگذاری باکجه را به اونجو و افسانه دیگری بنیانگذاری را به بیریو نسبت داده‌ است. سامگوک ساگی تنها فرزندان اونجو و نه فرزندان بیریو را به عنوان خاندان سلطنتی باکجه نقل می‌کند.[۱]

بر اساس متون اصلی نقل شده در سامگوک ساگی، اونجو در هانام و بیریو در میچوهول، که تصور می شود اینچئون، کره جنوبی امروزی باشد، ساکن شد.[۲][۳] او از تصمیمش مبنی بر استقرار در این منطقه احساس شرم می‌کرد، زمانی که ثابت شد سرزمین میچوهول غیرقابل سکونت است، بیریو و مردمانش به پیش اونجو رفته و خواستار پادشاه شدن بیریو برای حکومت در آنجا شدند. پس از رد درخواست توسط اونجو، بیریو اعلام جنگ نمود و به هانام حمله کرد. اما در فتح آن شکست خورد و پس از آن اقدام به خودکشی کرد.[۴] پس از مرگ بیریو، تمامی مردم او برای تبعیت از اونجو به دژ ویریه رفتند و پادشاهی اونجو که سیپجه نام داشت؛ به باکجه یعنی «صدها خانواده که از دریا گذشتند» تغییر نام یافت.

منابع[ویرایش]

  1. [kdaq.empas.com/koreandb/history/kpeople/person_view.html?n=6069 «Biryu's descendants»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک).
  2. «Daum 요청하신 페이지의 사용권한이 없습니다». status.daum.net. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۸-۱۶.
  3. [https://web.archive.org/web/20070410134114/http://enc.daum.net/dic100/viewContents.do «Daum ���� �޼���»]. web.archive.org. ۲۰۰۷-۰۴-۱۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ آوریل ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۸-۱۶. کاراکتر replacement character در |عنوان= در موقعیت 6 (کمک)
  4. "비류". terms.naver.com (به کره‌ای). Retrieved 2020-08-16.

ویکی‌پدیای انگلیسی