بازی دیکتاتور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بازی دیکتاتور یک بازی در حیطهٔ اقتصاد تجربی (به انگلیسی: experimental economics) است. این بازی بسیار شبیه به بازی اتمام حجت (به انگلیسی: ultimatum game) است.

شرح[ویرایش]

در این بازی یکی از بازی کننده‌ها (دیکتاتور) یک مقدار سرمایه دارد که می‌تواند در مقابل باقی بازیکنان تصمیم بگیرد که همهٔ سرمایه، مقداری از آن، یا هیچ مقدار از آن را به آنها بدهد. بقیه بازیکنان هم چاره‌ای جز دریافت مقدار سرمایه‌ای که به آنها تخصیص شده‌است را ندارند. طبق قوانین نظریه بازی‌ها (game theory)، می‌توان گفت که بازی دیکتاتور در حقیقت بازی محسوب نمی‌شود چون استراتژی رفتار این بازیکن (غیر دیکتاتور) به بازیکنان دیگر بستگی ندارد. به صورت منطقی دیکتاتور باید همه پول را برای خود نگاه دارد ولی در عمل اینگونه اتفاق نمی‌افتد. تحقیقات نشان می‌دهد که نیمی از دیکتاتورها ترجیح می‌دهند که همهٔ سرمایه را برای خود نگاه دارند. درصد کمی از دیکتاتورها تمام سرمایه را به طور مساوی بین همهٔ بازیکنان تقسیم می‌کنند و باقی دیکتاتورها یک مقدار کمی به باقی بازیکنان می‌دهند.

پس در کل دربارهٔ باقی بازی کننده‌ها می‌توان اینگونه گفت که وضعیت سرمایهٔ آنها به سه صورت زیر است:

  1. هیچ پول و سرمایه‌ای دریافت نمی‌کنند.
  2. مقدار کمی پول و سرمایه از طرف دیکتاتور دریافت می‌کنند.
  3. دیکتاتور تمامه سرمایه را به طور مساوی بین بازیکنان تقسیم می‌کند و همه بازیکنان و دیکتاتور دارای سهم مساوی از سرمایه می‌شوند.

چالش‌ها[ویرایش]

در تحقیقات ارائه شده مشخص می‌شود که افرادی که در بازی دیکتاتور، در نقش دیکتاتور، مقداری از سرمایهٔ خود را به باقی بازیکنان می‌دهند برای این نیست که دارایی آنها را زیاد کنند، بلکه برای آن است که می‌خواهند در بین اکثریت خیلی حریص دیده نشوند. برای این که این موضوعات بهتر مشخص شود در جامعه تحقیقات بسیار زیادی انجام شده تا نتیجهٔ این تئوری در عمل دیده شود.

در یک آزمایش به بازیکنان (غیر دیکتاتور) یک امکان تصمیم گیری دادند به این صورت که آنها می‌تواند همهٔ سرمایهٔ دیگران، مقداری از سرمایهٔ دیگران یا هیچ مقدار از سرمایهٔ دیگران را بردارند. بیشتر افراد از سرمایه دیگران برمی‌داشتند، یعنی همهٔ کسانی که در بازی دیکتاتور مقداری پول به دیگران می‌دادند تا حریص جلوه نکنند، در این قسمت به دور از انسان دوستی، بقیه سرمایه را می‌گرفتند. بنابراین این که بخواهیم دادن سرمایه به دیگر بازیکنان را اینگونه توصیف کنیم که برای این بوده است که حریص جلوه نکنند، با توجه به این آزمایش اشتباه است.

بازی اعتماد[ویرایش]

بازی اعتماد یک نمونهٔ پیشرفته شده از همان بازی دیکتاتور است که در آن این قابلیت را برای باقی بازیکنندگان قائل شده‌اند که آن‌ها هم می‌توانند در بارهٔ سرمایهٔ خود تصمیم گیری کنند. یعنی آن‌ها می‌توانند مقداری از سرمایهٔ خود (که همان پول و سرمایه‌ایست که دیکتاتور به آنها داده است) را به عنوان پاداش به دیکتاتور برگردانند. تجربه نشان می‌دهد وقتی این قابلیت اضافه می‌شود، دیکتاتور بیشتر بر آن می‌شود که سرمایه را به بازیکنان بدهد، به امید آن که پاداش دریافت کند.

منابع[ویرایش]