اینژی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ژ د اف سوئز
نوعبرق
ISINFR0010208488 ویرایش در ویکی‌داده
بنا نهاده۲۰۰۸
دفتر مرکزیپاریس، فرانسه
افراد کلیدیژرارد مستراله (مدیرعامل)
محصولاتتوزیع برق
تولید برق
انرژی
گاز طبیعی
توان بادی
نیروی برق‌آبی
درآمد ۱۱۲٫۸ $ میلیارد دلار (۲۰۱۰)[۱]
سود خالص ۴٫۶۱۶ میلیارد یورو (۲۰۱۰)
مجموع دارایی ۱۸۴٫۶۶ میلیارد یورو (۲۰۱۰)
تعداد کارکنان۲۳۶٫۱۲۰ نفر (۲۰۱۰)
وبگاه
دفتر مرکزی جی‌دی‌اف سوئز، در پاریس

ژ د اف سوئز، (به فرانسوی: GDF Suez SA) شرکت برق چندملیتی می‌باشد، که دفتر مرکزی آن در شهر پاریس، فرانسه قرار دارد. این شرکت در عمل، در زمینه تولید برق، توزیع گاز طبیعی و انرژی‌های تجدید پذیر اشتغال دارد.

کمپانی ژ د اف سوئز، در تاریخ ۲۲ ژوئیه ۲۰۰۸ پس از ادغام شرکت گاز دو فرانس (Gaz de France) و شرکت سوئز (Suez) تأسیس شد. شرکت سوئز یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های ثبت شده در اروپا می‌باشد، که در سال ۱۸۵۸ بمنظور ساخت کانال سوئز، تأسیس شد.[۲]

در ماه اوت سال ۲۰۱۰، ژ د اف سوئز؛ ۷۰٪ درصد از سهام شرکت بریتانیایی اینترنشنال پاور (International Power) را خریداری نمود. ژ د اف سوئز، در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۲، ۳۰٪ درصد باقی‌مانده سهام این شرکت را نیز، بدست آورد، تا به عنوان بزرگترین شرکت خدماتی جهان، شناخته شود.

در سال ۲۰۱۰ تعداد کارکنان ژ د اف سوئز؛ ۲۳۶٬۰۰۰ نفر اعلام شد، که در دفاتر و شعب مختلف این کمپانی در سراسر جهان، پراکنده می‌باشند. همچنین تعداد ۱٬۲۰۰ محقق و کارشناس در ۹ مرکز R&D این کمپانی، فعالیت می‌نمایند.

در سال ۲۰۱۰ کمپانی ژ د اف سوئز، درآمدی معادل ۸۴٬۵ € میلیارد یورو درآمد داشته‌است.

ژ د اف سوئز در فهرست بازارهای بورس یورونکست پاریس و در بورس اوراق بهادار بروکسل ذکر شده‌است.[۳] همچنین نام این شرکت، در فهرست شرکت‌های عضو در شاخص کک ۴۰ و شاخص بل ۲۰ نیز قرار دارد.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]