اقتصاد آلاسکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کوههای سر به فلک کشیده در شرق شهر ژونو. آلاسکا همه ساله یک مقصد بزرگ گردشگری در آمریکا شمرده می‌شود

اقتصاد آلاسکا بیشتر بر مبنای منابع طبیعی (همانند نفت) و صنعت گردشگری استوار است.

مقدمه[ویرایش]

مقایسه ی تولید ناخالص داخلی ایالت های آمریکا با کشور های دیگر در سال ۲۰۱۲. ایالت آلاسکا در این سال تولید ناخالصی اش قابل مقایسه با کشور کرواسی بوده است.

در سال ۲۰۱۲، این ایالت تولید ناخالص داخلی برابر با ۵۴,۷۰۲ میلیارد دلار داشت، که قابل مقایسه با تولید ناخالص داخلی کشور کرواسی (۵۶,۴۴۲ میلیارد دلار) بود.[۱]

صنایع نفت به واسطه بازدهی و سود فراوان آن در آلاسکا رونق بسزایی دارد.این ایالت در حدود یک درصد کل نفت ایالات متحده آمریکا را تولید می‌کند. اگرچه تولید نفت به صورت یکنواخت در حال کاهش می‌باشد. چنانکه یکی از میدان‌های پرودهوبی(Prudhoe Bay)، این میدان یکی از بزرگ‌ترین منابع نفتی در حال استخراج است که ذخیره‌ای معادل ۲۰ تریلیون مترمکعب گاز را در خود ضبط کرده‌است که معادل یک درصد ذخایر گاز جهانی است.نیز ۱ تریلیون بشکه نفت خام که ۳۰ درصد از کل آن در میدان پرودهوبی ذخیره است.

صنعت ماهیگری نیز در این ایالت رونق دارد.از انواع اغلب مهم می‌توان به قزل آلا، خرچنگ، هالیبوت (نوعی ماهی عریض و بزرگ)، حلزون صدف دار اشاره کرد. اگرچه بیشتر آلاسکا بیشه‌ها و جنگل‌های غیرقابل دسترس تشکیل می‌دهد اما صنعت چوب آلاسکا در کنار صنعت چوب کانادا و اسکاندیناوی در جهان معتبر است.اغلب چوب‌های قیمتی مرکب از شوکران کبیر و انواع صنوبر (کاج میلاد ایرانی).

پارک جنگی چوگاچ و پارک جنگی تونگا در امتداد خط ساحلی جنوبی قرار دارند و بیشتر محصولات(تخته الوار) این پارکهای جنگلی استخراج و به کشورهای نظیر ژاپن صادر می‌شود.[۲]

خطوط نفتی ایالت آلاسکا

منابع و معادن[ویرایش]

آلاسکا منابع طبیعی فراوانی دارد. یک سوم مساحت آن پوشیده از جنگل‌های صنوبر و کاج است که از چوب آن استفاده می‌شود. در کرانه‌های آلاسکا انواع ماهی‌ها، خرچنگ، صدف، میگو و دیگر جانوران دریایی فراوان است و مردم قسمتی از خوراک و درآمد خود را از راه شکار این جانوران به دست می‌آورند. جانوران وحشی مانند خرس، گوزن، بز کوهی، خرگوش و روباه نیز در این سرزمین وسیع فراوان یافت می‌شود که آن‌ها را برای پوستشان شکار می‌کنند.[۳]

آلاسکا همچنین معادن فراوان نفت، گاز طبیعی، طلا، زغال سنگ، باریت، جیوه، پلاتین، نقره، اورانیوم و سنگ آهن مغناطیسی دارد اما مهم تر از این، شیوه‌های بهره برداری از معادن و به کار گیری آن‌ها در توسعه روز افزون این ایالت است.

حمل و نقل[ویرایش]

با وجود این که ساختن راه در بخش‌های کوهستانی سخت و دشوار است اما امروزه آلاسکا کیلومترها بزرگراه و راه آسفالته و راه آهن دارد . وسایل حمل و نقل جدید مانند سورتمه‌های موتوری برای جا به جایی روی یخ و برف ساخته شده‌اند. در بخش‌های کوهستانی نیز بیشتر از هواپیماهای کوچک استفاده می‌شود.بزرگراه آلاسکا که در سال ۱۹۴۲ به ابتکار نیروی نظامی آمریکا از داسون کریک در بریتیش کلمبیا کانادا تا فایربانکس در مرکز آلاسکا برای انتقال ادوات نظامی کشیده شد که دو سال بعد از پایان جنگ جهانی دوم در ۱۹۴۷ این بزرگراه که بیش از ۲۴۵۰٫۵ کیلومتر(۱۵۲۳ مایل) طول دارد عمومی(آمد و شد نامحدود)اعلام شد. امروزه این بزرگراه به قسمتی از بزرگراه پان آمریکن(Pan-American Highway) متصل است که سراسر آمریکای شمالی تا پاناما در آمریکای مرکزی را در بر می‌گیرد.مابین سال‌های ۲۰۰۱-۲۰۰۲ ،۲ میلیون و ۴۰۰ هزارنفر وارد آلاسکا شدند.[۴][پیوند مرده][پیوند مرده]

کشاورزی[ویرایش]

کشاورزی در آلاسکا رونق چندانی ندارد و محدود به تولید تخم مرغ است، در واقع باید گفت کشاورزی در آلاسکا جایی ندارد به طوری که برای مثال در تولید چهارپایان مقام آخر را در بین ایالت‌های آمریکا داراست.

منابع[ویرایش]

  1. بر طبق آمار ۲۰۰۷ صندوق بین‌المللی پول که در جداول قیاس زیر ارائه گردیده‌اند:

    Wikipedia contributors, "Comparison between U.S. states and countries nominal GDP," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_between_U.S._states_and_countries_nominal_GDP (accessed September ۵, ۲۰۰۸).

  2. «Alaska - MSN Encarta». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ فوریه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۷ فوریه ۲۰۰۸.
  3. «Alaska - MSN Encarta». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ فوریه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۷ فوریه ۲۰۰۸.
  4. [۱] [پیوند مرده]