استیو بیکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
استیو بیکو
استیو بیکو
Steve Biko.jpg
زادهٔ۱۸ دسامبر ۱۹۴۶
کیپ شرقی، اتحادیه آفریقای جنوبی
درگذشت۱۲ سپتامبر ۱۹۷۷ (۳۰ سال)
پرتوریا، آفریقای جنوبی
کارهای برجستهمبارز مشهور ضد آپارتاید در دههٔ ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در آفریقای جنوبی، کنشگری

استیو بیکو (به انگلیسی: Stephen Bantu Biko)‏ (۱۸ دسامبر ۱۹۴۶ -۱۲ سپتامبر ۱۹۷۷) یک مبارز مشهور ضد آپارتاید در دههٔ ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در آفریقای جنوبی بود.

او مبارزی دانشجو بود که با تأسیس جنبش آگاهی سیاهان نقش به سزایی در مبارزه و قدرت بخشیدن به جمعیت سیاه در آفریقای جنوبی داشت. پس از مرگش در زمان بازداشت به وسیله پلیس، به عنوان شهید مبارزه با آپارتاید شناخته می‌شود. در زمان زندگی، تلاش می‌کرد با نوشته‌هایش به سیاهان قدرت ببخشد. او به خاطر شعارش، سیاه زیباست مشهور است، که خودش اینگونه آن را معنی کرده‌است: مرد، همین جور که هستی خوبی، به عنوان یک انسان به خودت نگاه کردن را آغاز کن.

از منظر ژورنالیستی[ویرایش]

پلیس دولت اقلیت سفیدپوستان فدراسیون آفریقای جنوبی ۱۲ سپتامبر سال ۱۹۷۷ اعلام کرد که «استیون بیکو» رهبر جنبش دانشجویان سیاه پوست بر اثر اعتصاب غذا در زندان درگذشته است. وی یک هفته پیش از آن بازداشت شده بود. در آن زمان کمتر کسی بود که ادعای پلیس سفید پوستان را باور کند و مرگ استیو خشم مردم را برانگیخت و منجر به تظاهرات متعدد و چند شورش شد. در دهه ۱۹۹۰ پس از سقوط حکومت سفیدپوستان مهاجر (هلندی‌ها)، در جریان برنامه «اعتراف کن، عفو بخواه و بخشوده شو»، پلیس اعتراف به قتل «استیو» کرد و قاتل او را که یک سرپاسبان بود به دست حکومت وقت داد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. Biko, Steve (1986). I Write What I Like. Harper (publisher). pp. ۱۰۳–۱۰۴. Unknown parameter |city= ignored (help)