ابر کومولوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ابر کومه‌ای
GoldenMedows.jpg
اختصارCu
نشانClouds CL 1.svg
نوعکومه‌ای
ظاهرمعمولاً در ارتفاع پایین‌تر ۳۰۰۰ و بالاتر از ۳۰۰
پنبه‌ای شکل
آیا از نوع بارشی است؟بستگی به نوع ابر دارد. معمولاً خیر

ابرهای کومه‌ای یا کومولوس (به انگلیسی: Cumulus cloud) که در میان عامه تحت عنوان ابرهای پنبه‌ای، توده‌ای و کلمی شناخته می‌شوند گونه‌ای از ابرهای سفید و بزرگ و متراکم هستند که عمدتا به صورت عمودی توسعه می‌یابند. واژه کومولو در لاتین به معنای کومه یا توده است.[۱]

این ابرها اغلب ساختمان گل کلمی داشته و سطح بالای آن حالت گنبدی دارد و متشکل از قطعات کوچک ابرهای سفید پنبه‌ای است که معمولاً صبحگاهان در امتداد ارتفاعات تشکیل می‌گردند و دارای حالت جوشش (در اثر صعود هوای مرطوب) هستند. قطعات پراکنده این ابرها تقریباً دارای ارتفاع یکسان و معرف به کومه‌ای‌های هوای خوب می‌باشند.

ابرهای کومه‌ای جداازهم و معمولاً چگال، با خطوط مرزی واضح هستند که نمای آن‌ها به شکل خاکریز یا گنبد یا برج‌های در حال افزایش و گسترش است؛ بخش‌های رو به آفتاب این ابرها غالباًً سفید درخشان و پایهٔ آن‌ها به‌نسبت تیره و افقی است.

به‌طور کلی ابری که ویژگی اصلی آن گسترش قائم به‌صورت تپه و گنبد و برج باشد کومه‌ای‌دیس cumuliform نامیده می‌شود.

ابری که از ابر کومه‌ای زاده شده باشد کومه‌ای‌زاد cumulogenitus و ابری که از تحول درونی ابر کومه‌ای به وجود آید کومه‌ای‌گشت cumulomutatus نام دارد. اَبرهای کومه‌ای با ترتیب چندضلعی یا بیضی‌وار که مرکز آن‌ها بی‌اَبر است کومه‌ای یاخته‌باز open-cell cumulus نام دارند. به ابر کومه‌ای بسیار گسترده در کمربندهای باد بسامان بر فراز اقیانوس‌ها اَبر کومه‌ای باد بسامان trade cumulus گفته می‌شود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Cloud Classification and Characteristics". National Oceanic and Atmospheric Administration. Retrieved 28 April 2013. |first1= missing |last1= in Authors list (help)
  • Ludlum, David McWilliams (2000). National Audubon Society Field Guide to Weather. Alfred A. Knopf. ISBN 0-679-40851-7.