ابر کومولوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ابر کومه‌ای)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ابر کومه‌ای
GoldenMedows.jpg
اختصار Cu
نشان Clouds CL 1.svg
نوع کومه‌ای
ظاهر معمولاً در ارتفاع پایین‌تر ۳۰۰۰ و بالاتر از ۳۰۰
پنبه‌ای شکل
آیا از نوع بارشی است؟ بستگی به نوع ابر دارد. معمولاً خیر

ابرهای کومه‌ای یا کومولوس (به انگلیسی: Cumulus cloud) که در میان عامه تحت عنوان ابرهای پنبه‌ای، توده‌ای و کلمی شناخته می‌شوند گونه‌ای از ابرهای سفید و بزرگ و متراکم هستند که عمدتا به صورت عمودی توسعه می‌یابند. واژه کومولو در لاتین به معنای کومه یا توده است.[۱]

این ابرها اغلب ساختمان گل کلمی داشته و سطح بالای آن حالت گنبدی دارد و متشکل از قطعات کوچک ابرهای سفید پنبه‌ای است که معمولاً صبحگاهان در امتداد ارتفاعات تشکیل می‌گردند و دارای حالت جوشش (در اثر صعود هوای مرطوب) هستند. قطعات پراکنده این ابرها تقریباً دارای ارتفاع یکسان و معرف به کومه‌ای‌های هوای خوب می‌باشند.

ابرهای کومه‌ای جداازهم و معمولاً چگال، با خطوط مرزی واضح هستند که نمای آن‌ها به شکل خاکریز یا گنبد یا برج‌های در حال افزایش و گسترش است؛ بخش‌های رو به آفتاب این ابرها غالباًً سفید درخشان و پایهٔ آن‌ها به‌نسبت تیره و افقی است.

به‌طور کلی ابری که ویژگی اصلی آن گسترش قائم به‌صورت تپه و گنبد و برج باشد کومه‌ای‌دیس cumuliform نامیده می‌شود.

ابری که از ابر کومه‌ای زاده شده باشد کومه‌ای‌زاد cumulogenitus و ابری که از تحول درونی ابر کومه‌ای به وجود آید کومه‌ای‌گشت cumulomutatus نام دارد. اَبرهای کومه‌ای با ترتیب چندضلعی یا بیضی‌وار که مرکز آن‌ها بی‌اَبر است کومه‌ای یاخته‌باز open-cell cumulus نام دارند. به ابر کومه‌ای بسیار گسترده در کمربندهای باد بسامان بر فراز اقیانوس‌ها اَبر کومه‌ای باد بسامان trade cumulus گفته می‌شود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Ludlum, David McWilliams (2000). National Audubon Society Field Guide to Weather. Alfred A. Knopf. ISBN: 0-679-40851-7.