آرتریت پسوریاتیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آرتریت پسوریازیس)
پرش به: ناوبری، جستجو
آرتریت پسوریاتیک
Severe psoriatic arthritis of both feet and ankles. Note the changes to the nails.
آی‌سی‌دی-۱۰ L40.5, M07
آی‌سی‌دی-۹ 696.0
مدلاین پلاس 000413
ای‌مدیسین radio/۵۷۸
پیشنت پلاس آرتریت پسوریاتیک
سمپ D015535

آرتریت (ورم مفاصل) پسوریاتیک التهاب مفاصل مجاور ضایعات پوستی و ناخنی پسوریازیس می‌باشد. در این بیماری هر یک از مفاصل بدن ممکن است درگیر شوند، ولی عمدتاً مفاصل انگشتان و مهره‌های کمری و گردنی مبتلا می‌شوند. این اختلال معمولاً خفیف بوده و بیشتر بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سال شروع شده[۱] و در سراسر زندگی به طور متناوب ادامه می‌یابد. درد، تورم، محدودیت حرکت، احساس درد هنگام لمس و گرمی مفاصل مبتلا، پوسته‌ریزی پوست، ناخن‌های چاله‌دار، برجسته و زرد رنگ، خستگی و تب از نشان‌های این بیماری می‌باشد.

دلایل[ویرایش]

  1. استعداد ابتلا به آرتریت مرتبط با پسوریازیس ممکن است ارثی باشد.
  2. واکنش ایمنی نسبت به یک عفونت استرپتوکوکی
  3. ناشناخته (علت این اختلال معمولاً ناشناخته است)
  4. صدمات جسمی یا روحی (به ندرت)

داروها[ویرایش]

برای ناراحتی خفیف، استفاده از داروهای بدون نسخه نظیر آسپیرین ممکن است کافی باشد. برای کاهش التهاب مفصلی از داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی، تزریق کورتون به داخل مفاصل مبتلا (گاهی) و داروهای سرکوبگر دستگاه ایمنی نظیر متوترکسات ممکن است استفاده شود. همچنین داروی جدید خوراکی Otezla (اپرمیلاست) به آرتریت پسوریاتیک کمک می‌کند.

داروهای بیولوژیک برای درمان آرتریت پسوریاتیک عبارتند از: Cimzia (ستولیزوماب پگول)، Enbrel و Altebrel (اتانرسپت)، Humira (ادالیموماب)، Remicade (اینفیلیکسیماب)، Simponi (گولیموماب)، Stelara (اوستکناماب) و Cosentyx (سکییوکروماب).

شرایط مرتبط[ویرایش]

یک مطالعهٔ کوچک از بیماران مبتلا به ورم مفاصل پسوریاتیک ۳۱٫۷ درصد از دست دادن شنوایی را نشان داد. گوش داخلی آسیب دیده در ۲۶٫۷ درصد از افراد مبتلا به ورم مفاصل پسوریاتیک پیدا شد.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]