نشانگان رایتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نشانگان رایتر
Feet-Reiters syndrome.jpg
Diagnosis revealed that the rash on the bottom of this individual’s feet, known as keratoderma blennorrhagica, was due to Reiter's syndrome.
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصصروماتولوژی
آی‌سی‌دی-۱۰M02
آی‌سی‌دی-9-CM099.3
دادگان بیماری‌ها29524
ئی‌مدیسینmed/1998
پیشنت پلاسنشانگان رایتر
سمپC01.539.100.500

آرتریت راکتیو نوعی آرتریت غیر چرکی حاد بر اثر عفونت در نقطه دیگری از بدن است (معمولاً ادراری تناسلی یا روده‌ای) که ممکن است با علائم خارج مفصلی همراه گردد. سندرم رایتر ( Reiter's disease ) (نوعی از آرتریت راکتیو) را به عنوان مجموعه‌ای از علایم مختلف توصیف کرده اندو در این بین سه علامت عمده پلی آرتریت ( Arthritis)، اورتریت غیر گونوکوکی و التهاب چشم ( کنژکتیویت یا یوئیت ) تشکیل تریاد مشخص این سندرم را میدهند.[۱] به نظر می‌رسد نوعی واکنش خودایمنی در یک زمینه ژنتیکی وجود دارد .[۱] معمولاً بیماری یک تا چهار هفته بعد از عفونت ( اسهال یا عفونت ادراری ) روی داده و با درمان عوارض مفصلی به جا نمی‌گذارد . درمان رایج با داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی است .

التهاب مفصلی ممکن است خفیف یا شدید باشد . معمولاً در مفاصل بزرگ پاها و در انگشتان پا به صورت غیرقرینه و حاد بروز می‌کند. علائم اولیه ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد. در برخی از بیماران، التهاب مفصلی ظرف چند سال عود می‌کند.

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ویکی‌پدیای انگلیسی

منابع[ویرایش]

  • دورلند، فرهنگ پزشکی، ویرایش بیست و پنجم
  • ویکی‌پدیای انگلیسی