گولیموماب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گولیموماب ?
پادتن‌های تک‌تیره
Type Whole antibody
Source انسان
نشان TNFα
داده‌های بالینی
نام تجاری Simponi
AHFS/دانشنامه دراگز monograph
مدلاین پلاس a610010
Licence data EMA:LinkUS FDA:link
رده بارداری ?
تجویز تزریق زیرجلدی
شناسه
شماره سی‌ای‌اس 476181-74-5 N
کد ATC L04AB06
UNII 91X1KLU43E ✔Y
KEGG D04358 ✔Y
ChEMBL CHEMBL1201833 N
داده‌های شیمی
فرمول C6530H10068N1752O2026S۴۴ 
وزن مولکولی 147 یکای جرم اتمی
 N(what is this?)  (verify)

گولیموماب (به انگلیسی: CNTO 148) (Golimumab) آنتی بادی مونوکلونال انسانی است که به عنوان یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌شود و با نام تجاری Simponi به بازار عرضه شده است. گولیموماب عامل نکروز تومور آلفا (TNF آلفا) را هدف قرار می‌دهد، یک مولکول عامل التهاب[۱] و از این رو یک مهار کننده TNF است.

گولیموماب توسط Centocor توسعه داده شد و در کانادا و ایالات متحده به عنوان یک درمان زیر جلدی به صورت ماهیانه برای بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک، و اسپوندیلیت انکیلوزان متوسط تا شدید فعال مورد تایید قرار گرفت.

در همان سال، جانسون و جانسون، شرکت مادر Centocor، همچنین تایید سازمان پزشکی اروپا (EMEA) را برای استفاده از گولیموماب به عنوان یک درمان برای آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک و اسپوندیلیت انکیلوزان دریافت کرد. گولیموماب توسط شرکت مرک، در اروپا به بازار عرضه شده، و در انتظار داوری نهایی بین J & J و مرک می‌باشد.

کارآزمایی‌های بالینی[ویرایش]

آزمایش‌های بزرگ کنترل شدهٔ دو سو کور تصادفی در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید نشان داده‌اند که گولیموماب در ترکیب با متوترکسات مؤثر تر از متوترکسات به تنهایی بوده است.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]