آذرخواران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آذرخواران
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان اصفهان
بخش بخش جرقویه سفلی
دهستان جرقویه وسطی
نام محلی آبخارون اوخارون
مردم
جمعیت 1164 نفر

آذرخواران(Âdarxwârâ)

واژه‌شناسی[ویرایش]

این واژه از سه جزء تشکیل شده‌است«آذر+خوار+ان». جزء نخستین را آشکارا می دانیم. همان«آذر» مقدس است که هنوز در زبان فارسی جلالت خاص دارد و نشانی از حرمت بسیاری است که ایرانیان بر آتش می نهاده‌اند و اما جزء دوم یعنی «خوار» بی تردید همان کلمه اوستایی «خوارنَنگَهَه» است که بعدها «خُرّه»و یا«فرّ» شده‌است و معنی آن می‌شود «فرّآذر» و اما جزءِ سوم یعنی «ان» همان علامت کثرت(جمع) و نسبت است که اگر به زبان فارسی امروز بنویسیم، می‌توان چنین نوشت:«آذر+فرّ+ان».(منبع:فرهنگ جامع نام‌ها و آبادیهای کهن اصفهان تألیف محمد مهریار).

معرفی روستای آذرخواران[ویرایش]

<روستایی از توابع بخش جرقویه سفلی شهرستان اصفهان در استان اصفهان ایران است.روستایی است باستانی که در قدیم‌الایام شامل هفت قلعه(دژ)بود که عبارت بودند: از آذرخواران-آبخواران-دهچی-دیه خواران-کوهک-دشت جهان-دشت آسمان که آذرخواران قلعهٔ مرکزی بود و اسم جرقویه از کوه بچه یا از کوه کوچک ریشه می‌گیرد که در آذرخواران واقع است.آذرخواران به معنی فر و شکوه آتش است.آذرخواران همیشهٔ ایام به استثنای ۴۵سال اخیر مرکز و پایتخت جرقویه بوده‌است. از شخصیت‌های مشهور آذرخواران از نظر سیاسی می‌توان حاج علی خان حاج زینل را نام بردکه در مقابل ظلم قاجارها مقاومت کرد و در مقابل فتحعلی شاه حرفش را با جسارت تمام زد و داد مردم را ستاند فتحعلی شاه که از شجاعت او خوشش آمده بود یک عبا و یک عصا به او انعام داد.از شخصیت‌های فرهنگی آذرخواران می‌توان میرزافتح اله دیه خوارانی شاعر دربار نادرشاه را نام برد که به دستور نادر در کاشان کشته شد. از شعرای معاصر نیز می‌توان از آقایان حاج علی سلیمی و علی ملک پور آذرخوارانی نام برد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان جرقویه وسطی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390، جمعیت آن 1164 نفر (374خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]