بیندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زن هندو با بیندی

بیندی (به هندی: बिंदी به انگلیسی:Bindi؛ تلفظ در سانسکریت: بیندو به معنی نقطه، قطره، خال یا ذره کوچک؛ در فارسی معروف به خال هندو)، یک نقطه قرمز رنگ است که معمولاً زنان هندو و جین در مرکز پیشانی خود قرار می‌دهند.

قدمت واژه بیندو به سرود آفرینش در ریگ ودا که به ناسادیا سوکتا معروف است بر می‌گردد[۱] و در تاریخ و فرهنگ منطقه هند بزرگ یا حوزه فرهنگی هند حضور آشکار دارد.[۲][۳]

بیندو به عنوان نقطه‌ای که خلقت از آن آغاز می‌شود و می‌تواند به وحدت برسد در نظر گرفته شده، همچنین آن را «نماد مقدس کیهان، در حالت ناآشکار خود» توصیف کرده‌اند.[۴][۵] در آیین هندو، آیین بودا و جین بیندی در ارتباط با چاکرای ششم یا آجنا (چاکرای پیشانی یا چشم سوم به منزله مرکز آگاهی)[۶] در نظر گرفته شده است. همچنین گفته می‌شود بیندی نقطه یا خالی است که در اطرافش مَندَل یا ماندالا به نمایندگی از کائنات ایجاد شده است.[۵][۷]

بیندی در شکل سنتی یک نقطه یا دایره کوچک قرمز روشن است که در مرکز پیشانی نزدیک به ابرو قرار می‌گیرد و در شبه قاره هند (هند، پاکستان، بنگلادش، نپال و سریلانکا)[۴] و آسیای جنوب شرقی در بالی و جاوه به ویژه در میان هندوها رواج بسیار دارد.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. "nasadiya-suktha-and-purusha-suktha". 
  2. Southeast Asia: A Historical Encyclopedia, from Angkor Wat to East Timor, by Keat Gin Ooi p.642
  3. Hindu-Buddhist Architecture in Southeast Asia by Daigorō Chihara p.226
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ Khanna 1979: p.171
  5. ۵٫۰ ۵٫۱ Swami Ranganathananda (1991). Human Being in Depth: A Scientific Approach to Religion. SUNY Press. p. 21. ISBN 0-7914-0679-2. 
  6. ۶٫۰ ۶٫۱ Mercier (2007). p. 267.
  7. Shakya, p. 82-83
  8. http://indpaedia.com/ind/index.php/Lakhera

منابع[ویرایش]