پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Polydimethylsiloxane
نام‌های دیگر PDMS
dimethicone
E900
شناساگرها
CAS 63148-62-9 YesY
UNII 92RU3N3Y1O YesY
کد اِی‌تی‌سی P03AX05
خصوصیات
فرمول شیمیایی
(C2H6OSi)n
چگالی 965 kg m−3
دمای ذوب
دمای جوش
 YesY (verify) (what is: YesY/N?)
تمامی داده‌ها مربوط به شرایط استاندارد(در  °C۲۵ و  kPa۱۰۰) است، مگر آنکه خلاف آن ذکر شده باشد.
Infobox references

پلی(دی متیل سیلوکسان) (PDMS) معمولترین پلی‌سیلوکسان بکار گرفته شده به عنوان بایندر است. در ساختار آن دو گروه متیل بر روی اتم سیلسیم قرار گرفته است.

کاربرد در پزشکی[ویرایش]

نوع فعال شده پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان بعنوان داروی ضد نفخ با نام دایمتیکون و همچنین سایمتیکون شناخته شده است.دایمتیکون به صورت قرص یا قطره مصرف میشود. همچنین این ماده در ترکیب با سایر داروها نیز تولید میشود مانند قرص و شربت آلومینیوم ام جی اس که حاوی هیدروکسید آلومینیم، هیدروکسید منیزیوم و سایمتیکون است.

  • این پلیمر دارای دانسیته ۰.۹۷۱ است و در آب غیر قابل حل می‌باشد .

DIMETHICONE موارد مصرف: این دارو در کنترل علائم‌ناشی از احتباس گاز در دستگاه گوارش‌مصرف می‌شود. مکانیسم اثر: دایمتیکون احتمالاً باعثکاهش کشش سطحی حباب‌های گازمی‌شود. فارماکوکینتیک: این دارو بدون تغییر ازطریق مدفوع دفع می‌شود. نکات قابل توصیه: 1 ـ رعایت رژیم‌غذائی وانجام ورزش مناسب برای جلوگیری ازایجاد گاز و مشکلات ناشی از آن اهمیت‌دارد. 2 ـ این دارو بهتر است بعد از غذا و هنگام‌خواب مصرف شود. 3 ـ قرص‌های دایمتیکون باید کاملاً جویده‌شوند. 4 ـ مصرف این دارو در درمان قولنج‌نوزادان توصیه نمی‌شود. مقدار مصرف: مقدار 40 میلی‌گرم از قطره یا2ـ1 قرص در روز بعد از غذا و هنگام خواب‌مصرف می‌شود. اشکال دارویی:

Drop: 40 mg/ml

Chewable Tablet: 40mg

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]