هنری هشتم (انگلستان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هنری هشتم انگلستان)
پرش به: ناوبری، جستجو
هنری هشتم (انگلستان)
پادشاه انگلستان و ایرلند
Hans Holbein, the Younger, Around 1497-1543 - Portrait of Henry VIII of England - Google Art Project.jpg
هنری هشتم اثر هانس هلباین پسر
دوران ۲۱ آوریل ۱۵۰۹ - ۲۸ ژانویه ۱۵۴۷
زادروز ۲۸ ژوئن ۱۴۹۱(۱۴۹۱-06-۲۸)
زادگاه کاخ گرینویچ، گرینویچ، انگلستان
مرگ ۲۸ ژانویه ۱۵۴۷ میلادی (۵۵ سال)
محل مرگ کاخ وایتهال، لندن، انگلستان
پیش از جیمز یکم
پس از ماری یکم
همسران کاترین آراگن
آن بولین
جین سیمور
آن کلیو
کاترین هاوارد
کاترین پار
دودمان تئودور
پدر هنری هفتم
مادر الیزابت یورک
فرزندان ماری اول انگلستان
دین کاتولیک

هِنری هشتم (به انگلیسی: Henry VIII of England) (متولد: ۲۸ ژوئن ۱۴۹۱ در گرینویچ؛ درگذشت: ۲۸ ژانویه ۱۵۴۷ در لندن) پادشاه انگلستان، لرد و سپس پادشاه ایرلند، دومین پسر هنری هفتم بود.

زندگینامه[ویرایش]

وی در سال ۱۵۰۹ میلادی بعد از مرگ پدرش به سلطنت رسید. هنری در موضوع طلاق کاترین آراگن و جستجوی همسری که بتواند برای او یک ولیعهد به دنیا آورد، خود را با کلمنت هفتم پاپ و کلیسای رومی کاتولیک درگیر کرد و مذهب مردم انگلستان را از کاتولیک به پروتستان تغییر داد و در نتیجه هنری به سلطهٔ مذهبی پاپ در انگلستان پایان بخشید و کلیسای انگلستان را مستقل کرد و خود را رهبر آن معرفی کرد.

این موضوع به نفع کامل انگلیس تمام شد، زیرا اولاً سیاست روحانی پاپ با سیاست ملی انگلستان مخالفت داشت و ثانیاً هر ساله مبلغ هنگفتی پول به عنوان خزانهٔ پاپ از کشور خارج می‌گشت.

هنری اولین پادشاه انگلیسی است که تحت تأثیر و نفوذ رنسانس تربیت شد. جان اسکلتن شاعر معروف انگلیسی یکی از مربیان و معلمان وی بود. هنری مردی فاضل و ادیب و زبانشناس و موسیقیدان بار آمد. وی بیشتر به خاطر ۶ بار ازدواج پی در پی اش مشهور شده است که در دو مورد آنها، او همسر خود را اعدام کرد.

همسر نخست: کاترین آراگون[ویرایش]

کاترین آراگون نخستین همسر هنری هشتم بود. چون کاترین فرزند پسر برایش نمی‌زاد، هنری بر آن شد تا از او جدا شود. کلیسا برگه جدایی به پادشاه نمی‌داد. پس هنری بر آن شد تا پیمان زناشویی خود با کاترین را باطل کند. این کار نیز از دید کلیسا مجاز نبود؛ بنابراین با لایحه‌ای که تامس کرامول، منشی وپس از چندی نخست وزیر پادشاه به شورای اعیان برد، هنری با ایجاد اصلاحاتی خود را رهبر دینی نیز نامید تا به هدف خود برسد.

دلیل تغییر مذهب هنری هشتم انگلستان[ویرایش]

کاترین آراگن پس از چند سقط و بچهٔ مرده نتوانسته بود وارث پسر بدنیا آورد. او دختری بدنیا آورده بود بنام ماری. اما هنری وارث مرد می‌خواست و در نتیجه تصمیم گرفت کاترین را طلاق دهد. هنری به ندیمهٔ کاترین بنام آن بولین دل بست. ابتدا هنری از آن خواست تا معشوقه‌اش شود اما آن موافقت نکرد و هنری تصمیم گرفت با آن ازدواج کند. پاپ وقت، کلمنت هفتم، با طلاق کاترین و ازدواج مجدد هنری موافقت نکرد و هنری که چنین دید در سال ۱۵۳۴ در پارلمان انگلستان خود را رئیس کل کلیسای این کشور اعلام داشت و پاپ را از این سمت در قلمرو انگلستان خلع کرد و مذهب کشور انگلستان را از کاتولیک به پروتستان تغییر داد. نمایندگان پارلمان بر این تصمیم صحه گذاردند و از همان زمان کلیسای انگلستان از دستگاه پاپ جدا شده و دارای سراسقف (اسقف کانتربوری) از آن خود گردیده و طلاق و ازدواج مجدد آزاد شده‌است.

دومین همسر: آن بولین[ویرایش]

پس از بازگشت هنری هشتم از کاله و بستن پیمانی با فرانسوای نخست پادشاه فرانسه، با آن بولین پیمان زناشویی مخفی بست. آن همسر سر به راهی نبود و پس زاییدن یک دختر به نام الیزابت چند بار زایمان کرد که هر بار بچه مرده زایید و یا جنین از دست رفت. پادشاه که با گذراندن لایحه رسیدن پادشاه به فرزندان آن و محروم کردن مری، فرزند کاترین، آن را بسیار گرامی داشته بود، کم‌کم از او دل برید وسرانجام دستور بازداشت و زدن سر آن و برادر و نزدیکانش را به جرم زنا و هرزگی داد.

همسر سوم: جین سیمور[ویرایش]

زناشویی هنری با جین سیمور خوشایندترین همه بود جین پسری بنام ادوارد زایید ولی خودش از این زایمان سخت جان بدر نبرد.

مرگ[ویرایش]

پس از مرگ وی در سال ۱۵۴۷ ابتدا پسر او ادوارد و شش سال بعد ماری اول انگلستان دختر او از همسر اولش، کاترین آراگن به حکومت رسیدند.

نگارخانه[ویرایش]

برچسب روی بازو نشانه دوک یورک

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «هنری هشتم انگلستان»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۹ مارس ۲۰۰۸).

پیوند به بیرون[ویرایش]