فرج‌الله رسائی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فرج‌الله رسائی
محل تولد بندر پهلوی
تاریخ تولد ۱۲۸۷
محل مرگ ایالات متحده
تاریخ مرگ آذر ۱۳۸۱
تابعیت  ایران
نیرو نیروی دریایی شاهنشاهی ایران
درجه 17-IIN-Daryabod.png دریابد
فرماندهی فرمانده نیروی دریایی جنوب
فرمانده نیروی دریایی شاهنشاهی ایران
کارهای مهم فرماندار نظامی آبادان
فرماندار نظامی خرمشهر


دریابد فرج‌الله رسائی (۱۲۸۷ در بندر پهلوی - ۱۳۸۱ در آمریکا). به مدت دوازده سال فرمانده نیروی دریایی ایران در زمان پادشاهی محمدرضا شاه پهلوی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی دوران تحصیل ابتدایی را در گیلان و تحصیلات متوسطه را در دارالفنون به پایان رسانید. در سال ۱۳۰۸ به عنوان دانشجوی افسری وارد نیروی دریایی ایران گردید. در آن زمان که تازه نیروی دریایی ایران تشکیل شده بود رسائی همراه گروه دیگری از افسران جوان برای تحصیل به ایتالیا اعزام شد و پس از پایان تحصیل در آکادمی نیروی دریایی ایتالیا همراه ناوهای خریداری‌شدهٔ ایران به خلیج فارس رسید که در همان موقع که مراسم رسمی تأسیس نیروی دریایی ایران در حضور رضاشاه صورت می گرفت، شرکت داشت و با درجهٔ ناوبان (ستوان) دومی به خدمت در نیروی دریایی ایران وارد شد.

در وقایع شهریورماه ۱۳۲۰ که متفقین ایران را اشغال کرده و به نیروی دریایی ایران صدمهٔ فراوان زدند، گروهی از افسران نیروی دریایی ایران را بازداشت کردند که ناوسروان (سروان) رسائی جزو آنان بود که پس از مدت کوتاهی از اسارت متفقین در آمد و ریاست دایرهٔ بررسی مطبوعات رکن دوم ستاد ارتش را عهده‌دار شد که به خاطر همین سمت در جلسات مجلس (لژ مطبوعات) شرکت می‌کرد.

از قرار معلوم رسائی سال‌ها قبل هم به لژ مطبوعات مجلس می‌رفته است که عمیدی نوری در خاطراتش چنین نوشته است: «روزی که ماده واحدهٔ خلع قاجار از سلطنت در مجلس مطرح بود من در لژ مطبوعات در کنار عباس مسعودی و شکرالله صفوی و فرج‌الله رسائی نشسته بودم که این‌ها هر سه نفر بعدها به مقام سناتوری رسیدند.»

وقتی رسائی به درجهٔ ناخدا یکمی (سرهنگی) رسید، فرماندار نظامی آبادان در جریان خلع ید شد و ضمناً سمت فرمانداری نظامی خرمشهر را هم برعهده داشت. در همان سال فرمانده نیروی دریایی جنوب شد.

رسائی در سال ۱۳۳۸ به درجهٔ دریاداری (سرتیپی) رسید و رئیس ادارهٔ کل نظام وظیفه شد.

رسائی بعداً به درجهٔ دریابانی (سرلشکری) رسید و در سال ۱۳۳۹ فرمانده نیروی دریایی ایران شد و مدت دوازده سال در این سمت قرار داشت که درجات دریاسالاری (سپهبدی) و دریابدی نیز در این سمت به او داده شد که معادل ارتشبدی می‌باشد و یکی از ۱۸ تن امرای ارتش ایران می‌باشد که به این درجه رسیده اند.

دریابد رسائی که در تیرماه سال ۱۳۵۱ از خدمت در ارتش بازنشسته شد و رمزی عطائی با درجهٔ دریاداری جانشین او شد.

دریابد فرج ا... رسائی

ماجرای درجهٔ موقت در ارتش به این صورت بود که قانون از مجلسین گذشته تا به طور موقت به افسرانی که مورد احتیاج هستند به علت شغلی که به آن‌ها داده می‌شود، درجهٔ همان شغل موقتاً به آن‌ها داده شود که این امر در مورد نیروی هوایی اجرا گردید که وقتی گروهی از افراد نیروی دریایی در یکی از جزایر خلیج فارس دچار بی غذایی شده و سرنشینان کشتی‌های خارجی به کمک آن‌ها رسیدند، دستور داده شد که افسران قدیمی نیروی دریایی بازنشسته شده و از افسران تحصیل‌کردهٔ جوان استفاده گردد و درجات موقت به آن‌ها داده شود که مقامات بعدی نیروی دریایی و هوایی از این افسران جوان هستند.

بازنشسته شدن دریابد رسائی و انتصاب رمزی عطائی به‌دنبال همین جریان روی داد.

پس از این که خانم سناتور دکتر مهرانگیز منوچهریان از سمت سناتور انتصابی استعفا کرد جای خالی او به دریابد رسائی داده شد و اتفاقاً چند بار که در مجلس سنا به ایراد نطق پرداخت که دربارهٔ تساوی حقوق زن و مرد بود و صریحاً می‌گفت معتقدم که در کلیهٔ امور باید به زنان حقوق مساوی با مردان داده شود و خود او هم صاحب سه دختر بود و فرزند پسری نداشت و در موقعی که بانوان به‌دنبال تساوی حقوق خود بودند، یکی از طرفداران پروپاقرص حقوق بانوان، سناتور رسائی بود.

دریابد رسائی که در ۶۲ سالگی در سال ۱۳۵۱ از خدمت در ارتش بازنشسته شد و تا روی کار آمدن جمهوری اسلامی مدت ۵ سال در مجلس سنا عضویت داشت و بعد با زحمت توانست خود را به خارج از کشور برساند و در آمریکا اقامت گزید.

زندگی شخصی[ویرایش]

فرج‌الله رسائی با فریده رسائی ازدواج کرد و اکنون دختران آنها (دکتر رسا- رؤیا- رعنا رسائی) در خارج از ایران اقامت دارند.

فرج‌الله رسائی٬ در سن ۹۳ سالگی در آذر ماه سال ۱۳۸۱ در آمریکا درگذشت.

پانویس[ویرایش]