شاه کبرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
'شاه کبرا
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: Chordata
رده: Reptilia
راسته: پولک‌داران
زیرراسته: مار
تیره: کفچه‌ماران
سرده: Ophiophagus
گونه: O. hannah
نام علمی
Ophiophagus hannah
Cantor, 1836
     Distribution of the King Cobra
یک شاه کبرای نر بالغ

شاه کبرا (افیوفاگوس هنه) درازترین مار سمی جهان است و درازای آن می‌تواند به ۶٫۷ متر (۲۲ فوت) هم برسد. این گونه از کبرا بصورت گسترده‌ای در آسیای جنوبی و بخشهایی از هند یافت می‌شود اما بطور معمول در مناطق جنگلی زندگی می‌کند. کلمه افیوفاگوس از زبان یونانی گرفته شده و به معنای مارخور است. بیشتر رژیم غذایی این نوع مار شامل مارهای دیگر می‌شود. مارهایی که شاه کبرا از آنان تغذیه می‌کند شامل مارهای افعی بزرگ و حتی گونه‌های کوچک می‌باشد. زهر شاه کبرا بیشتر مخدر اعصاب است و بوسیله آن، این مار می‌تواند فقط با یک بار گزیدن انسان را از پای درآورد. مرگ و میر ناشی از گزیدن این مار به بیش از ۷۵% می‌رسد.

مشخصات شاه کبرا[ویرایش]

شاه کبرا ماری بزرگ و قدرتمند است که طول آن بطور متوسط به ۳٫۶ تا ۴ متر (۱۲ تا ۱۳ پا) و جرم متوسط آن به ۶ کیلوگرم می‌رسد. در کوههای نخن سی تامارات جنوب تایلند نوعی شاه کبرای وحشی شکار شده که درازای آن به ۵٫۶ متر (۱۸٫۵ پا) می‌رسد. همچنین تا پیش از وقوع جنگ جهانی دوم یک شاه کبرا در باغ وحش لندن نگهداری می‌شد که درازای آن به ۵٫۷ متر (۱۸٫۸ پا) می‌رسد.

اندازهٔ زهر[ویرایش]

شاه کبرا از لحاض میزان زهر بیشترین زهر را در بین ماران دارد می‌تواند در گزش میزان چند لیتر زهر را به بدن موجود وارد کند که این میزان برای کشتن ۱۲۲ موش کافی است

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «King Cobra»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۵ مارس ۲۰۰۹).