رشادی گوش‌موشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رشادی گوش‌موشی
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: کلم‌سانان
تیره: شب‌بویان
سرده: رشادی
گونه: A. thaliana
نام علمی
Arabidopsis thaliana
(L.) Heynh.
مترادف‌ها

Arabis thaliana

رَشادی گوش‌موشی یا آرابیدوپسیس تالیانا یک گیاه کوچک و بومی اروپا، آسیا و شمال غربی آفریقاست. این گیاه اولین گیاهی است که نقشه ژنی‌اش توالی‌یابی شد.

منابع[ویرایش]

جستار های وابسته[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ رشادی گوش‌موشی موجود است.
جستجو در ویکی‌گونه اطلاعات مرتبط در ویکی‌گونه: Arabidopsis thaliana

شاهی گوش موشی Arabidopsis thaliana گیاه مین یاب!


گیاه مین یاب گیاهی یکساله و دولپه ای است. این گیاه یک خردل کوچک است که به خانواده ی Brassicaceae تعلق داشته واغلب در ردیف کلم بروکلی و گل کلم دسته بندی می شود با این تفاوت که این گیاه مصرف خوراکی ندارد. طول این گیاه در حدود ۳۰-۲۰ سانتیمتر است. رنگ گلها سفید بوده وهر گل از چهارگلبرگ تشکیل شده است. ضخامت گلها ۴-۲ میلیمتر می باشد. برگها کوچک کنگره ای و پرزدار هستند.

این گیاه کوچکترین ژنوم شناخته شده گیاهیرا دارا است. اندازه ژنوم این گیاه حدود ۱۲۵-۱۱۴ مگابیس است ودارای ۲۵۰۰ژن می باشد. تعداد کروموزوم ها در این گیاه بسیار کم است واین گیاه ۵ کروموزوم دارد. شاهی گوش موشی می تواند مین ها و مواد منفجره ی پنهان شده در خاک را پیدا کند. .جالب تر اینکه رنگ برگهای این گیاه بعد از تماس با مواد انفجاری از سبز به قرمز تغییر می یابد و این ویژگی به خاطر خاصیت ژنتیکی موجود در گیاه است. در واقع هنگامیکه این گیاه در حضور No2 رشد کند پس از سه تا پنج هفته برگهای آن از سبز به قرمز تغییر رنگ می یابد به این خاطر که گیاه به دی اکسید نیتروژن موجود در مواد منفجره حساس است. منبع: سایت دانشجویان علوم گیاهی دانشگاه تهران