تبس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۲۵°۴۲′۰۰″ شمالی ۳۲°۳۸′۴۲″ شرقی / ۲۵.۷° شمالی ۳۲.۶۴۵° شرقی / 25.7; 32.645

برای شهری به همین نام در یونان به تبس (یونان) مراجعه کنید.
سردیس رامسس دوم یافته‌شده در تبس؛ موزه بروکلین

شهر تِب یا تبس (به یونانی: Θῆβαι) نام شهری باستانی در مصر باستان بود. این شهر در نزدیک به ۸۰۰ کیلومتری دریای مدیترانه و در کرانهٔ خاوری رود نیل جای داشته و سکونت در آن به ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. تبس پایتخت واسط -چهارمین ولایت مصر بالا- بود. این شهر چندی در روزگار دودمان یازدهم مصر و زمانی دراز به روزگار دودمان هجدهم مصر پایتخت بوده‌است.

آثار باستانی به جامانده از تبس می‌رساند که این شهر در نقطهٔ والایی از تمدن در مصر باستان بوده‌است. هومر چامه سرای یونانی در ایلیادش توانگری تبس را ستوده‌است.

تبس در کنار شهر کنونی الاقصر جای دارد.

واژه‌شناسی[ویرایش]

تبس یا تِبائی در یونانی از نام قبطی niwt(به معنای شهر) یا niwt-rst(شهر جنوبی) گرفته شده‌است. در تنخ، ناحوم از این شهر با نام נא אמון نوآمون -به معنای شهر آمون یا بی‌آمون- یادکرده‌است.[۱] یونانیان آن را Διόσπολις یا شهر زئوس نیز خوانده‌اند. ایشان برای جدایش میان شهرهای چندی که به نام زئوس خوانده می‌شده بدین شهر لقب μεγάλη یا بزرگ دادند. در آینده رومیان این شهر را Diospolis Magna دیوسپولیس ماگنا خواندند.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "Thebes, Egypt،" Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Thebes%2C_Egypt&oldid=225202534 (accessed July 13, 2008).

منابع[ویرایش]

  1. ناحوم ۳:۸
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ تبس موجود است.