۹ (فیلم ۲۰۰۹)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
۹
200px-9posterfinal.jpg
پوستر فیلم ۹
کارگردانشین آکر
تهیه‌کنندهتیم برتون
تیمور بکمامبتوف
جیم لملی
دینا گیسبورگ
جینو گوتوه
نویسندهفیلم‌نامه:
پاملا پتلر
داستان:شین آکر
بن گلاک
بازیگرانالیجاه وود
جان سی.ریلی
جنیفر کانلی
کریستوفر پلامر
کریسپین گلاور
مارتین لاندائو
فرد تاتاسکیوره
موسیقیدنی الفمن
دبوراه لوری
تدوین‌گرنیک کنوی
شرکت
تولید
ریلیتیویتی مدیا
توزیع‌کنندهفوکوس فیوچر (انتشار سینمایی)
یونیورسال استودیوز هومز (انتشار خانگی)
تاریخ‌های انتشار
۹ سپتامبر ۲۰۰۹
مدت زمان
۷۹ دقیقه
کشور ایالات متحده آمریکا
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم۳۰ میلیون دلار
فروش گیشه۴۸٬۴۲۸٬۰۶۳ دلار

۹ نام یک انیمیشن سه بعدی محصول سال ۲۰۰۹ به کارگردانی شین آکر می‌باشد. نویسندگی این فیلم را پاملا پتلر و شین آکر برعهده داشته‌اند. تیم برتون و تیمور بکمامبتوف تهیه‌کنندگان این فیلم بوده‌اند.

خلاصه داستان[ویرایش]

دانشمندی به نام اوپنهایمر در حال ساخت روباتی کوچک با پوشش کتان (شبیه پارچه‌گونی) است و داستان با برخاستن روبات کوچک (شماره ۹) در آینده شروع می‌شود. در طول فیلم بیننده از نابودی دنیا و انسان‌ها توسط ماشین‌ها و ربات‌هایی که توسط انسان ساخته شده آگاه می‌شود. اوپنهایمر این روبات‌ها را ساخته بود اما سران کشور آن را برای اهداف نظامی و حمله به کشورها به خدمت گرفتند و بعداً این روبات‌ها به خودشان هم حمله کردند. به نظر می‌رسد در پایان دنیا جز برخی ربات‌های فلزی تنها چند ربات با پوشش کتان وجود دارند که آن‌ها نیز در هراس از ربات‌های فلزی زندگی می‌کنند و شماره ۹ نام آخرین ربات کتانی است که بعد از سال‌ها بیدار شده و به جمع این ربات‌ها پیوسته‌است و در تلاش است تا دوستانش را نجات و دلیل ساخت خود و دوستانش را متوجه شود. هر کدام از این روبات‌ها بخشی از شخصیت اوپنهایمر هستند و ۹ که کامل‌ترین و باهوش‌ترین آنهاست به گفته اوپنهایمر روح اوست.

توضیح بیشتر[ویرایش]

انیمیشن ۹ با کارتون‌های رنگی و شاد فرق زیادی دارد و بعید نیست که مخاطب اصلی سازندگانش نه کودکان بلکه بزرگسالان باشد. انیمشن ۹ اقتباسی از انیمیشن کوتاهی به همین نام است که در سال ۲۰۰۵ کاندید اسکار شد. ایده و داستان جالب این فیلم کوتاه از دید تیم برتون ارزش یک فیلم بلند سینمایی را داشت و از همین رو در سال ۲۰۰۹ انیمیشن بلندی با همین نام به کارگردانی شان آکر (کارگردان همان انیمشن کوتاه) ساخته و عرضه شد.

کیفیت و گرافیک بالا به همراه داستان خلاقانه از انیمشن ۹ را اثری قوی ساخته که دیدنش را الزامی می‌کند. اما آنچه انیمشن ۹ را از کارتونی تفریحی خارج و شاید به فیلمی معنا گرا تبدیل کند داستان فیلم است. در فیلم ۹ قهرمان داستان رباتی کوچک و ضعیف (ساختن آنها با پارچه گونی تأکیدی بر این ضعف و تفاوت آن‌ها با ربات‌های فلزی است) است که حتی در ابتدای داستان قدرت سخن گفتن ندارد و ربات مشابه دیگری به نامِ دو (۲)، ابزار بیان را برای او تهیه می‌کند. ربات‌های کتانی هر کدام بخش‌هایی از خصلت‌های انسانی را دارند. ترس، شجاعت، نبوغ، فداکاری، محافظه‌کاری و… در این ربات‌ها وجود دارد و از همه مهمتر آنها روح دارند و ماشین فلزی بزرگ روح آن‌ها را می‌رباید و در نهایت شخصیت‌های داستان صرفاً به دنبال نابودی ماشین بزرگ نیستند بلکه آن‌ها تلاش می‌کنند روح دوستان خود و در واقع ارثیه دانشمند را نجات دهند. داستان ۹ پر از کلیدهایی است که بایستی توسط بیننده رمزگشایی شوند. در پس روبات‌های کوچک و داستان آخرالزمانی این انیمیشن می‌توان شباهت زیاد داستان را با زندگی بشر (به‌خصوص بشر امروز که اسیر دنیای ماشینی است) و معانی و داستان‌های مذهبی دید.

گویندگان و شخصیت‌ها[ویرایش]

هرکس به جای یک عدد:

 • کریستوفر پلامر در نقش ۱
 • مارتین لاندا در نقش ۲
 • شماره‌های ۳ و۴ بی صدا هستند.
 • جین. سی. ریلی در نقش ۵
 • کریسپین گلور در نقش ۶.
 • جنیفر کانلی در نقش ۷.
 • فرد تتکویر در نقش ۸
 • الیجاه وود در نقش ۹.
 • ۱:شخصیتی محافظه کار دارد و ضعیف‌ترین عضو گروه نیز هست و فکر می‌کند چون از نظر سنی بزرگتر است باید رئیس گروه باشد، خودخواه است اما در آخر داستان خود را فدای شماره ۹ می‌کند.
 • ۲:شخصیتی بسیار فداکار و مهربان دارد. او کسی است که زودتر از همه ۹ را دید و به او گفت:وایسا من یک دوست هستم! او ابزار سخن گفتن را در ۹ قرار داد. او به کمک ۵ تلسکوپی ساخته‌اند و با هم دوستان خوبی هستند. او در اوایل داستان برای نجات جان ۹ خود را فدا می‌کند.
 • ۳و۴:دوقلو هستند و منابع اطلاعات، آنها رابطه بسیار خوبی با شماره ۷ دارند و می‌توانند چیزها را مانند یک پروژکتور روی دیوار نشان دهند.
 • ۵:شخصیتی مهربان و بیگناه دارد و به بهترین دوست ۹ تبدیل می‌شود ۵ در درگیری انسان‌ها با روبات‌ها سمت چپ صورتش را از دست داده و خیلی کم‌رو نیز هست. ۵ در گروه نقش کسی را دارد که سعی می‌کند صلح را در گروه برقرار کند و همچنین شخصیتی ساده دل نیز دارد. او اعتقاد دارد که ۹ باید رهبر گروه باشد و تنها چیزی که برای محافظت از خود دارد یک کمان است و نیزه. او کسی است که می‌فهمد روبات اصلی نمرده و به گروه اطلاع می‌دهد اما در راه فرار گیر می‌افتد و کشته می‌شود.
 • ۶:شخصیتی کم حرف و مظلوم دارد، در نوک انگشتانش جوهر قرار دارد که با آن نقاشی می‌کشد و در آخر معلوم می‌شود که نقشه ساخت خودشان بوده!

در آخر و بعد از ۵ کشته می‌شود.

 • ۷:تنها زن گروه است و جنگجوی ماهری نیز هست و با ۹ رابطه خوبی دارد و با افکار ۱ شدیداً مخالف است.
 • ۸:فرمانبرِ ۱ است و از نظر فکری در سطح پایینی قرار دارد ولی قدرت بدنی بسیار زیادی دارد و یک چاقو و ماسک و یک قیچی با خودش دارد. شخصیتی است که آزار دادن دیگران را نیز دارد. (جایی در فیلم هنگام نقاشی کشیدنِ ،۶ پایش را روی نقاشیِ ۶ می‌گذارد و نقاشی اش را کثیف می‌کند). او نیز پس از ۲ کشته می‌شود.
 • ۹:عضو اصلی گروه و فداکار و مهربان است و بسیار باهوش است و از فدا کردن جان خود برای دوستان و جنگیدن با دشمنان ترسی ندارد. همچنین ۹ جوان‌ترین عضو گروه هم هست.

نکات[ویرایش]

 • تاریخ اکران فیلم ۹ سپتامبر ۲۰۰۹ است: ۹/۹/۲۰۰۹

منابع[ویرایش]

 • ویکی‌پدیای انگلیسی
 • شناسنامه فیلم در بانک اطلاعاتی فیلم‌ها