اسلیپی هالو (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اسلیپی هالو
سوار بی‌سر.jpg
پوستر فیلم
کارگردان تیم برتون
تهیه‌کننده فرانسیس فورد کاپولا
نویسنده داستان:
واشنگتن ایروینگ
فیلم‌نامه:
تیم برتون
بازیگران جانی دپ
کریستینا ریچی
مایکل گامبون
کریستوفر لی
یان مک‌دیارمید
استیون ودینگتون
مارک پیکرینگ
موسیقی دنی الفمن
فیلم‌برداری امانوئل لوبزکی
تدوین Chris Lebenzon
توزیع‌کننده پارامونت پیکچرز
تاریخ‌های انتشار
۱۹ نوامبر ۱۹۹۹
مدت زمان
۱۰۵ دقیقه
کشور آمریکا
زبان انگلیسی
هزینهٔ فیلم ۸۰ میلیون دلار

اسلیپی هالو (به انگلیسی: Sleepy Hollow) فیلمی تخیلی در گونه وحشت است که به سال ۱۹۹۹ به دست تیم برتون تولید شده‌است. فیلم با بازی جانی دپ، کریستینا ریچی، کریستوفر لی و مایکل گامبون یکی از کارهای مشهور در گونه وحشت به حساب می‌آید. داستان فیلم برداشتی آزاد از کتاب سوار بی‌سر اثر واشنگتون ایروینگ است که به سال ۱۸۲۰ نوشته شده‌است.

داستان[ویرایش]

ایکابد کرین (جانی دپ)، پلیس جوانی است که بیش از هر چیز به منطق و علیت معتقد است. بعد از اعتراضی که در مورد شیوه‌های خام و بی‌منطق رؤسایش می‌کند، قاضی (کریستوفر لی) او را به روستای اسلیپی هالو (سوار بی‌سر) می‌فرستند تا معمای سه قتل اخیر این روستا را حل کند. قتل هايی که در آنها ناشناسی سر مقتولان را قطع کرده‌است.

ایکابد کرین به اسلیپی هالو می‌رود و در بدو ورود با کاترینا ون تسل (کریستینا ریچی)، دختر بالتوس ون تسل (مایکل گامبون) بزرگ ناحیه برخورد می‌کند. او را در خانهٔ ون تسل می‌پذیرند. همان شب، قتل دیگری صورت می‌گیرد. ایکابد کرین به بررسی جسد می‌پردازد و می‌بیند که زخم بوی گوگرد می‌دهد و خون کمی از آن ریخته‌است.او در مى يابد علت برخاستن سوار بى سر از مقبره اش ،يافتن سر گمشده خودش است. پس از کنکاشهاى بسيار ايکابد درمى يابد که مقتولين به هم مرتبط هستند. با پيگيرى اين جريان او به بالتوس ون تسل مشکوک مى شود و اعنوان مى کند اوست که سوار بى سر را کنترل مى کند.اين فرض ايکابد، رابطه عاشقانه بين او و کاترينا را مخدوش مى کند. اما در نهايت کاترينا با صحبتهاى نامادرى اش مواجه مى شود که مشخص مى کند اوست که کنترل سوار بى سر را در دست دارد. با مرگ بالتوس ون تسل، ايکابد باز مى گردد و با کمک کاترينا و مسبت جوان،پسر يکى از مقتولين، سر سوار را به او برمى گرداند و نامادرى کاترينا همراه سوار بى سر برده مى شود و مى ميرد. در انتهاى داستان درست در زمان آغاز قرن نوزدهم ، کاترينا و ايکابد در حالى که دست در دست هم دارند به همراه مسبت جوان به نيويورک مى آيند . جايى که ايکابد آنجا زندگى مى کند و مى خواهد زندگى جديدى را با کاترينا ون تسل آغاز کند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]