یونکرس یو ۵۲

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یونکرس یو ۵۲
Ju52 airliner Eurasia.jpg
کاربری باربری، مسافربری، نظامی
تولیدکننده یونکرس
طراح ارنست تسیندل
نخستین پرواز ۱۳ اکتبر ۱۹۳۲
کاربر اصلی نیروی هوایی آلمان نازی
ساخته‌شده ۱۹۳۱–۱۹۴۵ (آلمان)
۱۹۴۵–۱۹۴۷ (فرانسه)
۱۹۴۵–۱۹۵۲ (اسپانیا)
تعداد ساخته‌شده ۴۸۴۵

یونکرس یو ۵۲ - با نام مستعار «عمه یو» - (به آلمانی: Tante Ju) یک هواپیمای آلمانی است که بین سال‌های ۱۹۳۲ تا ۱۹۴۵ ساخته می‌شد. این نوع هواپیما در دو نوع نظامی و غیرنظامی تولید و استفاده می‌شد.

یونکرس یو ۵۲ پس از جنگ جهانی دوم در ناوگان غیرنظامی به صورت گسترده بکار گرفته شد و تا دهه ۸۰ میلادی پروازهایی را انجام می‌داد. یونکرس یو ۵۲ بیشتر در اختیار لوفتهانزا و سوئیس‌ایر بود و پروازهایی را به صورت مسافربری و حمل بار انجام می‌داد. نوع نظامی آن نیز در اختیار نیروی هوایی آلمان نازی بود و به عنوان بمب افکن متوسط مورد استفاده قرار می‌گرفت.

رشد و توسعه[ویرایش]

یونکرس یو ۵۲ مشابه یونکرس و۳۳ بود اما بسیار بزرگتر. در سال ۱۹۳۰ ارنست تسیندل و تیم او یو ۵۲ را در شهر دسائو طراحی کردند. این نوع هواپیما نسبت به هواپیماهای جنگ جهانی اول قوی تر، محکمتر و دارای بدنه‌ای مقاومتر بود. در سال ۱۹۳۲ نیز خط تولیدی از این نوع هواپیما در کانادا افتتاح شد.

کاربرد نظامی[ویرایش]

بین سالهای ۱۹۳۲ و ۱۹۳۳ نیروی هوایی کلمبیا برای حمله به اهداف خود در پرو از این نوع هواپیما استفاده می‌کرد. بولیوی نیز ۴ فروند از این هواپیما را بدست آورد و از آن به عنوان آمبولانس هوایی و تأمین امنیت آسمان خود استفاده می‌کرد. اما در سال ۱۹۳۴ یونکرس سفارشی را به صورت مخفی از سوی نیروی هوایی آلمان نازی دریافت کرد که طی آن نوع خاصی از بمب افکن‌ها را جایگزین انواع قدیمی آنها می‌کرد. این بمب افکن‌های سفارشی قادر به حمل دو بمب ۱۵۰۰ کیلوگرمی و دو مسلسل ام‌گه ۱۵ یکی در پشت هواپیما و دیگری در بدنه آن. بدین ترتیب هم نقشی نظامی داشت و هم جنبه حمل و نقل.

منابع[ویرایش]