یوحنای دیلمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یوحنای دیلمی
زادروز ۶۶۰
درگذشت ۲۶ ژانویه ۷۳۸
Hdatta، عراق
محترم شمرده‌شده در Syriac Christianity
معبد اصلی صومعه قدیس یوحنای دیلمی، بغدیدا، عراق
جشن
  • Last Friday of March West Syriac Churches
  • 3rd Friday after the خاج‌شویان East Syriac Churches

قدیس یوحنای دیلمی، (سریانی: ܝܘܚܢܢ ܕܝܠܡܝܐ) قدیس و کشیش آشوری‌تبار نسطوری قرن هفتم میلادی است که صومعه‌های بسیاری را در ایران و بین‌النهرین بنا کرد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

تصویری از دیر یوحنای دیلمی در شمال بخدیدا

بنا بر زندگینامه سریانی یوحنای دیلمی، یوحنا در هداتا شهری در محل نزدیک شدن زاب بزرگ و دجله در ۶۶۰ پس از میلاد متولد شد. او در جوانی به صومعه بت آبه پیوست. بعدها او توسط دیلمیان که در جنگ با اعراب اشغالگر بودند اسیر شد و به کرانه جنوبی دریای خزر برده شد. او از اسارت رهایی یافت و به تبلیغ مسیحیت در بین ساکنین آن خطه پرداخت.

زندگینامه او معجزه‌ای در نجات جان دختر خلیفه اموی را ذکر می‌کند. این کشیش به عنوان پاداش خواستار سرزمینی معاف از خراج در جنوب غرب ایران شد تا در آن صومعه‌ای بسازد. زندگی سریانی ذکر می‌کند که یوحنا سفری به بخدیدا داشت که در آن ساکنان اش را به مسیحیت گرواند و صومعه‌ای بنا کرد که هنوز نام او را بر خود دارد.

در راه خود به سوی فارس، او به طور معجزه آسایی حجاج بن یوسف حاکم عرب عراق را شفا داد. پس از رسیدن به بهبهان، او تعدادی از زرتشتیان را به مسیحیت گرواند و صومعه‌ای آنجا بنا کرد. او صومعه دیگری هم در نزدیکی کشکر بنا کرد که برای حل مناقشه‌ای بین کشیشان فارسی و فارسی زبان منطقه به جامعه سریانی زبان تخصیص یافت. در همین‌جا بود که یوحنا در ۲۶ ژانویه ۷۳۸ در گذشت.

منابع[ویرایش]