یلوه آبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یلوه آبی
Ralaqu.jpg
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: درناسانان
تیره: یلوه‌ایان
سرده: یلوه
گونه: R. aquaticus
نام علمی
Rallus aquaticus
لینه، ۱۷۵۸
نقشهٔ پراکندگی یلوهٔ آبی در جهان

یلوه آبی یا یلوه آبی اروپایی با نام علمی Rallus aquaticus پرندهٔ آبی کوچکی از تیرهٔ یلوه است که در مرداب‌ها و نیزارهای اروپا و آسیا زندگی می‌کند. این پرنده آشیانهٔ خود را در میان گیاهان در جایی خشک می‌سازد و پس از جفتگیری تا ۱۲ تخم می‌گذارد.

یلوه‌های آبی مناطق شمالی و شرقی پرندگانی مهاجر و یلوه‌های غرب و جنوب اروپا پرندگانی ساکن هستند.

مشخصات[ویرایش]

پرندگان بالغ بین ۲۳ تا ۲۶ سانتی‌متر طول داشته و پرهای بالای بدنشان قهوه‌ای و پایین بدنشان آبی-خاکستری رنگ است و خطوطی تیره‌رنگ در پهلوهایشان دارند. بدن پرنده صاف است تا عبور او از میان نی‌ها را آسان سازد. پاها بلند و زردرنگ بوده، دمشان کوتاه و منقاری باریک و بلند (۳–۴٬۵ سانتی‌متر) به‌رنگ قرمز دارند. پرندگان نابالغ نیز از نظر ظاهری به پرندهٔ بالغ شبیه هستند با این تفاوت که به‌جای پرهای آبی-خاکستری پرهایی نخودی رنگ دارند و بدن جوجه‌هایشان هم همچون دیگر همنوعانشان با کرکی سیاه پوشیده شده‌است.

یلوه‌های آبی در فصل تولید مثل بیشتر شنیده می‌شوند تا آنکه دیده شوند. آنها پرندگانی پر سر و صدا هستند و جیغی شبیه صدای خوک دارند. دیدن آنها در زمستان راحتتر است بویژه اگر به‌دلیل سرما مجبور به آمدن در حاشیهٔ نیزارها شوند.

تغذیه[ویرایش]

این پرندگان به‌دنبال غذا یا با منقارهایشان در گل و آب‌های کم‌عمق جستجو می‌کنند یا از طریق مشاهده آن را می‌گیرند. حشرات، دانه‌ها، توت‌ها، جوندگان و پرندگان کوچک غذای یلوهٔ آبی را تشکیل می‌دهد.

منابع[ویرایش]