یاس بنفش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

یاس بنفش
گل‌های یاس بنفش گونهٔ Syringa vulgaris
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): آستریدها
راسته: نعناسانان
تیره: تیره زیتون
تبار: Oleeae
سرده: Syringa
ال.
Species

در حدود ۲۰ زیرگونه

یاس بنفش/ارغوان (نام علمی: Syringa)، (به انگلیسی: Lilacسرده‌ای از ۱۲ زیرگونه شناخته شده از گیاهان گلدار چوبی بومی مناطقی از شرق آسیا تا جنوب‌شرقی اروپا است که در دیگر مناطق معتدل جهان نیز کاشته (و در کانادای سرد سیر هم به وفور دیده) می‌شود.

یکی از زیرگونه‌های آن، یاس بنفش ایرانی (ارغوان) است.

نام[ویرایش]

در عربی آلیلَک/لیلج از نیلک فارسی به معنی نیلی‌رنگ. نام انگلیسی و فرانسوی (lilac) از عربی است. در متون فارسی ارغوان ((گااوبا). ارجوان . خزریق . زمزریق . زعید).

ویژگی‌ها[ویرایش]

درختی کوچک که می‌تواند از ۲ تا ۱۰ متر ارتفاع داشته باشد و قط ساقه‌های آن تا ۲۰ یا ۳۰ سانتی‌متر می‌تواند برسد. برگ‌ها به ترتیب و روبه‌روی هم می‌رویند و شکل آنها ساده و قلبی‌شکل تا نوک‌تیز هستند و در گونه‌های بسیار کمی می‌توان برگ‌های پَر مانند دید. (مانند گونه‌های S. protolaciniata و S. pinnatifolia) گل‌ها در بهار باز می‌شوند و بین ۵ تا ۱۰ میلی‌متر قطر دارند و گلبرگ‌های چهار برگه با طول بین ۵ تا ۲۰ میلی‌متر دارند؛ گل‌ها دوجنسه هستند. رنگ معمول گل‌های یاس بنفش، بنفش (بنفش روشن یا یاسی) است اما رنگ‌های سفید، زرد کمرنگ، صورتی و حتی شرابی تیره هم در برخی گونه‌ها دیده شده‌است. فصل گل‌دهی بسته به گونهٔ مورد نظر، بین میانه‌های بهار تا آغاز تابستان متفاوت است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]