یاس بنفش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یاس بنفش
Stockholm-lilac.jpg
گل‌های یاس بنفش گونهٔ Syringa vulgaris
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): آستریدها
راسته: نعناسانان
تیره: تیره زیتون
تبار: Oleeae
سرده: Syringa
ال.
Species

در حدود ۲۰ زیرگونه

یاس بنفش (نام علمی: Syringa)، (به انگلیسی: Lilacسرده‌ای از ۱۲ زیرگونه شناخته شده از گیاهان گلدار چوبی است که بومی مناطقی از شرق آسیا تا جنوب‌شرقی اروپا هستند و در دیگر مناطق معتدل جهان کاشته می‌شوند.

یکی از زیرگونه‌های آن، یاس بنفش ایرانی است.

نام[ویرایش]

نام عربی آن لیلَک است که از واژه فارسی نیلک به معنی نیلی‌رنگ گرفته شده‌است. نام انگلیسی و فرانسوی آن (lilac) نیز از همین واژه گرفته شده‌است. در متون قدیمی‌تر به آن اغروان هم گفته شده است.

ویژگی‌ها[ویرایش]

درختی کوچک که می‌تواند از ۲ تا ۱۰ متر ارتفاع داشته باشد و قط ساقه‌های آن تا ۲۰ یا ۳۰ سانتی‌متر می‌تواند برسد. برگ‌ها به ترتیب و روبه‌روی هم می‌رویند و شکل آنها ساده و قلبی‌شکل تا نوک‌تیز هستند و در گونه‌های بسیار کمی می‌توان برگ‌های پَر مانند دید. (مانند گونه‌های S. protolaciniata و S. pinnatifolia) گل‌ها در بهار باز می‌شوند و بین ۵ تا ۱۰ میلی‌متر قطر دارند و گلبرگ‌های چهار برگه با طول بین ۵ تا ۲۰ میلی‌متر دارند؛ گل‌ها دوجنسه هستند. رنگ معمول گل‌های یاس بنفش، بنفش (بنفش روشن یا لیلاک) است اما رنگ‌های سفید، زرد کمرنگ، صورتی و حتی شرابی تیره هم در برخی گونه‌ها دیده شده‌است. فصل گل‌دهی بسته به گونهٔ مورد نظر، بین میانه‌های بهار تا آغاز تابستان متفاوت است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]