کوریولانوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کوریولانوس
شخصیت‌ها کایوس مارتیوس (سپس‌تر «کوریولانوس»)
تیتوس لاریتوس
تاریخ نخستین نمایش ۱۶۰۸
مکان نخستین نمایش لندن
زبان اصلی انگلیسی
سبک تراژدی

کوریولانوس (به انگلیسی: Coriolanus) تراژدی‌ای کمتر شناخته از ویلیام شکسپیر است که زمانی میان سال‌های ۱۶۰۵ تا ۱۶۰۸ نوشته شده است. این نمایشنامه یکی از دو تراژدی واپسین شکسپیر (دیگری آنتونیوس و کلئوپاترا) است و داستانی دارد بر اساس سرگذشت سردار افسانه‌ای رومی گایوس مارسیوس کوریولانوس در قرن پنجم پیش از میلاد که پس از کامیابی در نبرد و سیاست، خواهان رهبری سیاسی است، ولی با دشمن هم‌پیمان می‌شود تا از مردم رم انتقام بگیرد. کوریولانوس سرانجام به واسطهٔ مادر و همسرش از این کار پشیمان می‌شود و این دو می‌توانند وی را متوقف کنند.

به فارسی[ویرایش]

کوریولانوس به قلمِ علاءالدّین پازارگادی به فارسی درآمده و منتشر شده است.[۱]

داستان[ویرایش]

پردهٔ یکُم[ویرایش]

صحنهٔ یکُم

توده‌های رمی به خاطر کمبود گندم شورش کرده‌اند و بر بزرگان شهر، به ویژه کایوس مارتیوس، خشم گرفته‌اند. منینیوس اگریپا، که از بزرگان رم است، به جمع شورشیان درمی‌آید و آرامشان می‌کند. سپس مارتیوس سرمی‌رسد و توده‌ها را به باد دشنام می‌گیرد و ایشان را سست‌عنصر و بوقلمون‌صفت می‌خواند. در این اثنا پیکی از راه می‌رسد و خبر مهیّا شدن وُلسی‌ها را از بهر حمله به رم می‌رساند. مارتیوس که دلاور و جنگجوست خبر را به شادمانی پذیرا می‌شود. بزرگان رم می‌رسند و بنا به شورِ جنگ می‌کنند و به مجلس کنکاش می‌شتابند. مارتیوس نیز یکی از سرداران این نبرد است و شوق مبارزه با تولوس اوفیدیوس، سردار ولسی، را در دل دارد. شورش فراموش می‌شود، توده‌ها می‌پراکنند و مدافعان حقوق مردم می‌مانند و کینه‌ای که از مارتیوس به دل گرفته‌اند.

صحنهٔ دوّم

بزرگان ولسی گرد آمده‌اند. تولوس اوفیدیوس به ایشان می‌گوید که اخباری از رم دارد که رمی‌ها از آهنگِ حملهٔ ایشان آگاهند، احتمالاً میان ولسی‌ها جاسوس دارند، و نیروهاشان را مهیّا کرده‌اند. جنگ در راه است. اوفیدیوس نیز برای نبرد با مارتیوس بی‌تاب است.

صحنهٔ سوّم

مادر مارتیوس، ولومنیا، و همسرش، ویرجیلیا در خانه نشسته‌اند و دوختنی می‌دوزند. مادر از دلیری پسر می‌گوید و افتخار جنگ؛ و زن نگران شوی است که به جنگ ولسی‌ها رفته. زنی والریا نام از آشنایان سرمی‌رسد و زنان را به گردش فرامی‌خواند. ویرجیلیا آشفته است و هراسان، و می‌خواهد خانه بماند تا مارتیوس یا خبری از اخبارش برسد. والریا می‌گوید که شنیده سپاهیان بر دروازهٔ کوریولی فرود آمده‌اند و صف‌ها آراسته‌اند. ولومنیا و والریا خوش و شادان از خانه می‌روند که گردشی بکنند. ویرجیلیا نگران و پریشان در خانه با پسر خردسالش می‌ماند.

نمایشنامه‌های دیگر[ویرایش]

برتولت برشت اقتباسی از این نمایشنامه به همین نام نگاشته است که تأثیر اندیشه مائو را در آن پیدا می‌دانند.[۲] این نمایشنامه با نام کریولانوس به قلم مهدی تقوی به فارسی درآمده است.[۳] گونتر گراس نمایشنامهٔ پابرهنه‌ها تمرین انقلاب می‌کنند را در پاسخ برشت نوشته؛ که امرالله صابری به فارسی درآورده. جان آزبرن نیز اقتباسی از کوریولانوس به نام جایی که رم می‌نامند نوشته است که ترجمهٔ فارسی ندارد.

فیلم‌ها[ویرایش]

فیلمی به همین نام با اقتباس از این داستان ساخته شده‌است. رالف فاینس کارگردانی این اثر را به عهده گرفته و همراه با جان لوگان (خالق فیلمنامه‌های کلاسیکی چون هر یکشنبهٔ کذایی، آخرین سامورایی، هوگو، سوئینی تاد و...) کار نگارش فیلمنامه را به پایان رسانده‌است. این اولین باری است که فاینس پشت دوربین رفته و کارگردانی کرده است.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Squires، Anthony. «Contradiction and Coriolanus: A Philosophical Analysis of Mao Tse Tung’s Influence on Bertolt Brecht». Philosophy and Literature، ش. ۱ (۲۰۱۳): ۲۳۹-۲۴۶. 
  • http://www.wga.org/content/default.aspx?id=4801