کنار (درخت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کُنار (درخت)
Ziziphus-areva-israel.jpg
کُنار (درخت)، Ziziphus spina-christi
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): آوندداران
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: گل‌سرخ‌سانان
تیره: عنابیان
سرده: کنارها
گونه: Z. spina-christi
نام علمی
Ziziphus spina-christi
درخت کنار خودرو، بهبهان
درخت کنار خودرو، بهبهان

کُنار یا سِدر (نام علمی: Ziziphus spina-christi) نام یک گونه از سرده کنار درخت یا درختچهٔ همیشه‌سبز یا خزان‌کننده به ارتفاع ۳ تا ۸ متر است. فرهنگستان زبان برای این درخت نام عناب کُنار را برگزیده است.[۱]

میوه درخت کنار، بهبهان
میوه درخت کنار، بهبهان
شکوفه درخت کنار، بهبهان
شکوفه درخت کنار، بهبهان

در ایران[ویرایش]

میوه کنار نارس، بهبهان
میوه کنار نارس، بهبهان

درختان خودروی کنار در مناطق گرمسیری و سواحل جنوبی ایران و عمدتاً در استان‌های بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، بوشهر و خوزستان یافت می‌شوند که به صورت پراکنده روییده و مردم از میوه‌های آن استفاده می‌کنند.

میوه آن که شبیه زالزالک اما تک هسته‌ای است. همچنین از برگ آن پودر سدر تهیه می‌شود. کنار در بعضی از خانه‌های قدیمی شهرهای جنوبی (بخصوص خوزستان) وجود دارد.

میوه آن در صورت آبیاری بسیار خوش طعم و شیرین می‌شود و بافتی شبیه به سیب دارد.

طبع میوه کنار[ویرایش]

طبع میوه کنار سرد است.

میوه کنار سبز رنگ با گوشت سفید یا نارنجی و زرد رنگ میوه ای شبیه زیتون بوده که به عنوان سیب فقرا هم شناخته می‌شود و بیشتر در جنوب و جنوب غرب ایران یافت می‌شود. میوه کنار سرشار از ویتامین C، ویتامین K و ویتامین D3، کلسیم، فسفر، آهن، منگنز، روی و پتاسیم می‌باشد.

از میوه کنار برای تهیه شربت، مربا، ژله و ترشی استفاده می‌شود. زنبور عسل از شکوفه‌های درخت کنار عسل طبیعی کنار را تهیه می‌کند که خواص بسیاری برای آن ذکر شده‌است.

یکی از نکاتی که بهتر است به آن توجه کنید این است که کنار با میوه درخت سدر متفاوت می‌باشد. درخت کنار در عربی و گاهی در فارسی نیز سدر نامیده می‌شود که در ایران معمولاً به برگ‌های کوبیده آن سدر می‌گویند اما سدر درختی متفاوت و مدیترانه ای از تیره مخروطیان می‌باشد که شباهت زیادی نیز به درخت کاج دارد.

ارزش غذایی میوه کنار (۱۰۰ گرم)[ویرایش]

  • کالری: ۲۵
  • پروتئین: ۰٫۸ گرم
  • قند: ۷ گرم
  • کربوهیدرات: ۱۷ گرم
  • فیبر: ۰٫۶ گرم

منابع: magbin – yoyobeauty

منابع[ویرایش]

  1. «عناب کُنار، کُنار» [گیاهان دارویی] هم‌ارزِ «Ziziphus spina-christi, Christ's Thorn Jujube»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی.

پیوند به بیرون[ویرایش]