کارشک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کارِشْک
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانخراسان جنوبی
شهرستانقائنات
بخشنیمبلوک
دهستاننیمبلوک
مردم
جمعیت۲۱۵ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت۳۴٪ منفی
کد آماری۱۵۵۹۵۶

کارِشْک روستایی در دهستان نیمبلوک بخش نیمبلوک شهرستان قائنات استان خراسان جنوبی ایران است. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این روستا ۱۶۸ نفر (در ۷۰ خانوار) بوده‌است.[۱]

کارشک از روستاهای سرسبز و زيبا و زوّار پذير بخش نيمبلوک شهرستان قاينات است که در 65 کيلومتري شمال غربي قاين و در منتهی الیه شهرستان قاینات  واقع شده‌است، به‌طوری‌که به صورت خطی با هریک از شهرستان‌های گناباد، فردوس و سرایان حدود شش کیلومتر فاصله دارد.

کارشک از شمال به روستاهاي ثقوري و بيناباج، از جنوب به روستاي بسکاباد، از شرق به شهر خضري و دشت بياض و از غرب به کوه هاي سياه کوه محدود مي شود.

طول جغرافیایی آن 58درجه و 42دقیقه شمالی و عرض جغرافیایی آن 34درجه و 2 دقیقه شرقی بوده و 1808متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

روستاي کارشک از نظر موقعيت مکاني در دامنه کوه قرار گرفته و سه طرف شمال، غرب و جنوب  آن را کوه هاي متعددي از جمله رشته کوه هاي سياه کوه، کلات، کفتارکوه، اسفيان و کوه لشکرگاه احاطه کرده‌است که مناظري بسيار زيبا و چشم نوازي را به اين روستا داده است و به همين لحاظ آب و هواي آن کوهستاني است و زمستان هاي بسيار سرد و تابستان هاي معتدل دارد. زمين هاي کشاورزي روستا در قسمت شرق و غرب روستا قرارگرفته‌اند واهالی در دهها مزرعه دراطراف روستا به کشاورزی  ودامداری مشغول می‌باشند.

لغت‌نامه دهخدا: کارشک . [ رِ ] (اِخ ) دهی از دهستان نیم بلوک بخش قاین شهرستان بیرجند 59هزارگزی باختر قاین، دامنه، معتدل، سکنه 559 تن، قنات دارد. (فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

کارشک از معدود روستاهایی است که به دلیل وجود بارگاه امامزاده عبدالله (ع) می‌توان سابقه ایجاد آن را حداقل به بیش از 1200سال قبل دانست و علاوه براین­که به همین دلیل محل تردد زوّار بوده‌است، در مسیر اصلی رفت و آمد بخش‌هایی از شهرستان کنونی سرایان و قاین به کاخک و گناباد نیز قرار داشته‌است.

از مهم ترين و تاسف بارترين حوادث منطقه، زلزله بعدازظهر نهم شهريور1347است که به جنوب خراسان خسارت جانی و مالی زیادیزد . در اثر اين حادثه علاوه بر کارشک،روستاهای بزرگ و پرجمعیت خضری، دشت بیاض، بسکاباد، بیناباج در شهرستان فعلی قاینات صد در صد ویران شده و دهها روستای کوچک مانند ثقوری، فیض آباد، اسفیان، خانیکوک و...به شدت آسیب دیدند و بیش از 2500 نفر در دره نيمبلوک يعني 25 درصد جمعيت منطقه جان باختند و شهر کاخک و روستاهای اطراف آن نیز با خاک یکسان شد.

کارشک و روستاهای منطقه پس از زلزله نوسازی شده وبافت قدیمی روستا به بافت نوساز منظم تبدیل گردیده است .در این بافت دیگر از کوچه‌ها ی باریک و خاطره انگیز روستایی خبری نیست و همه کوچه ها، خیابان‌ها و معابر منظم است، روستاها از امکانات آب بهداشتی، برق، مخابرات، مدارس نوساز و سایر امکانات به تدریج برخوردار شده‌اند اما کشاورزی و دامداری در اثر خشکسالی‌های سالیان اخیر کم رنگ شده‌است.

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۲۵۶—    
۱۳۹۰۱۶۸−۳۴٫۴٪

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری ۱۳۹۰». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی (اکسل) در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.