چپقان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چپقان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناردبیل
شهرستانمشکین‌شهر
بخشمشگین شرقی
دهستانقره‌سو (مشگین‌شهر)
جمعیت۳۳۴ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۳۲۹۴۴

چپقان روستایی است در حد فاصله ۷۵ کیلومتری اردبیل از سمت سبلان غربی و ۲۰ کیلوتری مشکین‌شهر از سمت سبلان شرقی واقع در بخش مشکین شرقی ۱۷۵ کیلومتر پارس آباد به سمت شمال غربی در جوار رودخانه قره سو که به رود ارس می ریزد. این روستا یک روستای دیگری را هم در دل خود جای داده به نام شیخلو.[نیازمند منبع]

تاریخچه[ویرایش]

از این روستا تاریچه دقیقی در دست نیست اما نام این روستا از زبان ترکی آذری که زبان گویش این روستا است گرفته شده‌است از دو واژه چاپان + قان به معنای چپاول شده است که به گفته بومیان این ده به خاطر چپاول شدن زیاد که در دوره‌های پیشین بوده‌است به این نام در آمده‌است این روستا دارای امام زاده‌ای است که در قبرستان ده مدفون است اما نام دقیقی در دست نداریم.

خانی به نام امیر اسلان بیگ در این روستا سکونت داشته و تعداد زیادی از خوانین از خانواده‌های ایشان به عنوان دار ودسته در اطراف ایشان بوده‌است.

که در زمان لشکر کشی روسیه به آذربایجان ایران و دوران حزب توده ایشان تسلیم حزب توده نشده و در کوهستان اطراف روستا سنگر گرفته و بعد از انحلال حزب توده و بیرون رانده شدن عوامل روس دوباره به حکومت خانی خود بازگشته وادامه داده. و از فرزندانشان تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی موجود بودند که برادر و فرزند ایشان و یکی از خوانین دشت مغان به صورت مشکوک و نامعلوم کشته شده‌اند. که بعدها قاتلشان شناسایی و بعلت جرایمهای دیکر به زندان افتاد و در زندان احتمالاً خودکشی کرده‌اند.

نسلشان در حال حاضر رو به انقراض می‌باشد.[نیازمند منبع]

کشاورزی و دامداری[ویرایش]

منبع درآمد مردم

در این روستا قالب مردم کشاورز و باغدار می‌باشند و نیز عده‌ای در کنار کشاورزی دام‌هایی از نوع گاو، گوسفند و مرغ و جوجه نگهداری می نمایند.از محصولات قابل فروش جالیزی این روستا می‌توان به ترتیب وسعت کشت به گوجه، ماش، خیار، خربزه، کدو حلوایی و از محصولاتی که برای استفاده شخصی کشت می‌شوند می‌توان به پیاز، سیب زمینی،کلم، بادمجان، سبزیجات و . . . اشاره نمود.عمده محصولات باغی این روستا شامل زردآلو، توت، گردو، سیب، گلابی، انواع آلو اشاره نمود.در سالهای گذشته کم آبی و خشکسالی مهاجرت مردم و خشک شدن باغات را در پی داشته‌است.

منابع آبی

مهمترین منبع تامین‌کننده اب زمین‌های کشاورزی از رودخانه قره سو تأمین می‌شود که به شدت خشک شده‌است و استفاده مردم از چاه‌ها را در پی داشته‌است.مراحل ایجاد سد سبلان بر روی رودخانه قره سو برای جلوگیری از خشک سالی در حال انجام می‌باشد که تا به امروز(۲۷/۰۲/۱۳۹۱) ادامه دارد.

مردمان[ویرایش]

مردمان این دهستان بیشتر از قره داغ می‌باشند تعداد ۵۰۰ خانوار در این روستا زندگی می‌کردند که به ۲۵۰ خانوار تعدیل یافته. [نیازمند منبع]

مساجد روستا[ویرایش]

دارای سه مسجد قدیمی بود که بعد از انقلاب بازسازی و تعمیر شده است

منابع[ویرایش]