مزرعه‌خلف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مزرعه خلف
تصویری از مزرعه خلف
تصویری از مزرعه خلف
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناردبیل
شهرستانمشگین‌شهر
بخشمشکین غربی
مردم
جمعیت۱۰۶۷ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱۳۶۰ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه18
بارش سالانه200cc
روزهای یخبندان سالانه60
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۳۲۸۱۵
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۴۵

مزرعه خلف یکی از روستاهای استان اردبیل، شهرستان مشگین‌شهر در ایران است. این روستا در غرب و در ۵/۹ کیلومتری شهرستان مشگین‌شهر و در 2 کیلومتری شهر قصابه قرار دارد.[۱] این روستا به دلیل قرارگیری در یک دره باغ، طبیعت دلنوازی دارد و هر ساله مسافران زیادی از آن بازدید می‌کنند.

مردم[ویرایش]

جمعیت این روستا طبق سرشماری مرکز آمار ایران سال 1395، 1548 نفر می‌باشد. و تعدادی از اهالی از قدیم‌الایام در کشور آذربایجان ساکن هستند و هر از گه گاهی به بستگان و زادگاه خود سر می‌کشند مردم این روستا مسلمان و ۱۰۰٪ شیعه دوازده‌امامی می‌باشند و به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند.

عمده شغل مردم روستا باغداری، دامداری و کشاورزی می‌باشد. محصولات کشاورزی این منطقه به دلیل آب و هوای حاکم (عبارتنداز: سیب، هلو، گلابی، الو، گردو،... که بیشترین صادرات سیب و هلو می‌باشد) اما محصولات زراعی این منطقه که بیشتر صرف صادرات می‌شوند (عبارتنداز: لوبیا، گوجه فرنگی، عدس، نخود، گندم، جو و…)

محصولات باغات

آب و هوا[ویرایش]

آب و هوای مدیترانه‌ای معتدل، استپی سرد و کوهستانی دارد. طول ماه‌های خشک و نیمه‌خشک و یخبندان آن پنج تا هشت ماه است و میزان بارندگی سالانه آن به‌طور متوسط ۳۰۰ میلی‌متر است.

زمستان۱(ارسالی از داود مینایی)
زمستان ۲(ارسالی از داود مینایی)

صنایع دستی[ویرایش]

صنایع دستی این روستا در قدیم شامل قالی بافی، جاجیم بافی وگلیم بافی بود ولی در حال حاضر عمده صنایع دستی این روستا قالی بافی می‌باشد.

گردشگاه‌ها[ویرایش]

رودخانه مشکین چایی تپه زیبای (بیوک تپه) باغات و چشمه‌های زیبا مقصود بلاغی پارک جنگلی قرا آغاج و علاوه برمناطق طبیعی و بکر مزرعه خلف فرهنگ غنی مردم مزرعه خلف است مردم مزرعه خلف از قدیم به مردمی فرهنگی و متمدن مشهور بوده و در میهمان نوازی و آداب معاشرت زبان زد خاص و عام هستند واین فرهنگ و تمدن را سینه به سینه به نسل‌های بعد خود منتقل کرده اند

نگارخانه[ویرایش]

روستای مزرعه خلف۲
نمای روستا در زمستان
در فصول مختلف(عکس ها از آرشیو مهدی رجب زاده میباشند)

پانویس[ویرایش]

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳. کانال‌های تلگرامی @mazraeyashel @mazraekhalaf وبلاگ مزرعه خلف mazraeimage.blogs.com

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳.

اهالی محترم روستا، دهیار و شوراهای روستا، مهدی حسین زاده (دهیار) علی اسدی دادرس اسدی عسگر رضایی